Matematik Artık Çok Kolay

Uzun zamandır, daha doğrusu  3 yaşından beri (şu anda 4,5 yaşında) Sinem’le aritmetik çalışmaları yapmaktaydık. Bu konuda gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Öyle ki şu anda iki rakamlı sayıları zihinden yapabiliyor. Matematik çalışmamızdaki amaç, onun düşünme yeteneğini geliştirmek ve alternatif çözümler üretebilmesiydi. Bu nedenle bana yardımcı olacak pratik matematik öğreten kitapları araştırdım. Okuldaki öğretilen matematik gibi alt alta yazılan sayıları basamaklarına göre toplayarak , fazla düşünmeden ezberci bir yöntemle aritmetik öğrenmesini istemiyordum. Çünkü daha ileriki dönemlerde kalem-kağıt olmadan hesap yapamayan çocuklar haline geldiklerini kendi öğrencilik yıllarımdan biliyordum.

 

Kitap konusundaki kararımı Arkadaş Yayınları’ndan çıkan Pratik Matematik kitapları yönünde verdim. Bunda da başarılı bir seçim yaptığımı Sinem’le çalışmalarımız esnasında gördüm. Farklı  ve pratik yöntemle öğretme stili ve renkli sayfaları ile ( Özellikle 1. ve 2. sınıf) Sinem’in ilgisini çekti.

Matematikte bundan sonraki aşama öğrenilen işlemlerin pekiştirilmesi ve işlemelerin daha hızlı yapılabilmesini sağlamaktı. İnternette bazı matematik oyunları ile hem hızlı işlem yapabilme yeteneği gelişti hem de onun için matematik bir eğlence haline dönüştü. Bu arada yine bu konuda araştırma yaparken, mental aritmetik konusu dikkatimi çekti. Bu konuda, çeşitli ülkelerde merkezler yıllardır faaliyet gösterirken, ülkemizde bu sene daha yeni popüler oldu ve hızla merkezler açılmaya başladı. Program 4-11 yaş çocuklarına yönelik olup,  hızlı aritmetik yapabilme becerisini geliştirmenin yanı sıra:

Hafızayı güçlendirme

Konsantrasyon süresini artırması

 • Hayal gücü ve görsel hafızayı güçlendirmesi
 • Anlama seviyesi ve hızını artırması gibi olumlu daha pek çok özelliği vardı.

Bulunduğum şehirde açılan mental aritmetik merkezine gittiğimde kızımın yaşına uygun sınıfın açılmamıştı. Eğitimci, toplama-çıkarma becerisini kazanmış olması nedeniyle üst sınıflara gidebileceğini söyledi. Ancak altı yaş grubunda bile sayıları daha bilmeyen çocukların bilmediğini eklemesi üzerine, bu sene için mental aritmetikten vazgeçtik. Bu nedenle, şimdilik bu işe evde devam etsek daha iyi olacaktı. Hemen soroban satın aldım ve ilk önce kendim öğrenerek işe başladım. Sinem, hemen kavradı ve çok basamaklı toplam işlemlerini yapmaya başladı. Bu arada internetten indirdiğim mental arimetik uygulamasında da ardarda  gösterilen beş rakamı toplamaya başladı. Bir ara Taylan’ın eline geçirdiği her şeyi fırlatıp kırma huyundan dolayı ki hala devam ediyor, bir kenara bırakmıştık. Dün itibariyle tekrar çalışmalara kaldığımız yerden başladık.

untitleduntitledh

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Matematik Artık Çok Kolay” üzerine 18 yorum

 1. Merhabalar… Etkinliklerinize bayıldım… Bende sizinkilere benzer yaşlarda 2 çocuk annesi vede özel bir okul öncesi eğitim kurumunda çalışan bir anne olarak yapılan çalışmalar çokk dikkatimi çekti.. Yaratıcı zekanıza hatran kaldım. Teşekkür ediyoruz bütün paylaşımlar için.. Takipçinizim bundan sonra:)

  Beğen

 2. merhabalar çocuklarınıza yaklaşım biçiminiz ve onları eğlenerek,oynayarak yaptığınız çalışmalarınıza bayıldım..bu konuyla ilgili daha ayrıntılı blog yazacağım demişsiniz bir an önce yazsanız ne kadar şahane olur..hatta mail yoluyla bile yardım etseniz çok sevinirim..tebrik ediyorum..takipçiniz:))

  Beğen

 3. Ben ilk defa bgn gördüm sitenizi, çalışan bir anneyim ama aynı zamanda çocuğumun iyi ve doğru gelişimi için de çabalayan bir anne olmaya çalışıyorum, yine aynı düşünceyle internette gezinirken sizinle tanıştım, hayran kaldım. Sizi canı gönülden tebrik ediyorum, ve kendime örnek alıyorum.

  Beğen

 4. bu kitabı tavsiyeniz üzerine aldım
  çok beğendim kızım 1. sınıfa başlıyacak.
  önerilerinizin devamını bekliyorum
  teşekkürler

  Beğen

  • Rica ederim beğendiğinize sevindim.Yeni aldığımız kitap da matematiği eğlenceli hale getiriyor. Yeni yazımda bahsettim.( yazının başlığı ” Okula Dönüş Psikolojisi) Faydalı olmasını dilerim.

   Beğen

 5. Merhaba benim oglum 3,5 yaşında sizce sayilari ogrenirse okuldan sıkılır mi ne zaman ogretmek istesrm esim karsi cikiyo sizce ne yapmaliyim

  Beğen

  • Merhaba,
   Çocuklar,okula başladıklarında okuma yazma biyor olmalar veya sayıları biliyor olmalarından dolayı sıkılmazlar. Bunlar hep çevremizde bizim beynimize işlenmiş önyargılar. Aslında çocuklar oyun oynamadıkları zaman sıkılırlar ve okula başladıklarında sürekli ders ve ödev olduğundan, haftalarca e harfini yazmaya çalıstıklarından okuldan sıkılıyorlar. Okulda öğretmen müfredatı yetiştirmek için, evde anne-baba arkadaşlarından geç kalmasın diye zorluyor. Asıl çocuk o zaman sıkılıyor. Kızın okula hem okuma yazma bilerek hem de matematikte iyi seviyede başladı. Sırf okuma yazma bildiği için sıkılmadı. Sadece yeterince faaliyet olmadığı için şikayet ediyordu okuldan tıpkı diğer okuma yazma bilmeden okula başlamış arkadaşları gibi. Şöyle düşünün çocuğunuz sayıları harfleri bilmeden okula başlarsa okuldan hiç sıkılmayacak, okulu çok sevecek ve her gün okula gidiyorum diye mutlu mu olacak? Bunun hiç bir garantisi yok. Oğlum sayıları harfleri biliyor. Basit toplama çıkarma yapıyor ve şu anda anasınıfında gidiyor ama her gün okula gitmemek için direniyor. 5 gün okula gitmenin, iki gün tatil yapmanın hiç de adil olmadığını söylüyor. Kaldı ki okulda çok da oyun oynuyorlar. Yani diyeceğim şu ki kendinizi şartlandırmayın.

   Beğen

 6. Bilgi gerekli olduğu zaman zaten öğrenilir. Cocuklara henüz o bilgiye ihtiyaç duymadıkları dönemde fazladan bilgi yüklemenin ona bir faydası yoktur sadece ebeveynleri üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yapıyormuş hissiyatı vererek tatmin eder. Mental aritmetik ve benzeri uygulamalar sadece bu tatmin için oluşturulmuş ticari yöntemlerdir çocukları daha zeki ve daha da önemlisi daha mutlu yapmaz. Çocuğum matematiği veya başka bir işlemi çok iyi ve herkesten önce öğrensin kaygıları yerine mutlu olan yaşı dogrultusunda doğru kararlar verebilen birey olsun çok daha yerinde bir yaklaşımdır.

  Beğen

  • Elbette fikrrinize saygı duyuyorum.Ancak belirtmiş olduğunuz yaşına göre fazla bilgi yüklemenin faydası yoktur görüşünüz sizin fikriniz olmaktan öteye gitmez.Bilimsel bir temeli yok.Bilgi kirliliği çağında yaşıyoruz. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu maalesef zaman gösteriyor. Bize gelince, ben bilgi yüklemesi yapmadım. Çocuğumu istekleri doğrultusunda destekledim. Şu anda 10 yaşında. Hiçbir zararını görmedim. Aksine çok faydasını gördük. Kendi kararlarını verebilen birey olması elbette her anne babanın dileği.Peki bu nasıl olacak? Hadi kendi kararı ver demekle olmuyor. Bilgi yoksa fikir de yok bence. Ya da tamamen şahsi görüsüm, olmamalı. Elbette sadece matematikle olmuyor bu işler. İşin ticaret kısmına gelince haklısınız. Her şeyde bir rant var. Eğitim zaten bir rant kapısı oldu. Daha ne olsun?

   Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s