Merak denen şu şey!

Merak, merak…. İşte bütün mesele bu! Çocuklar için kendini, çevresini keşfetme, yeni bir şeyler öğrenmesi için olmazsa olmaz duygu. İyi, güzel de, sizce bu duygu, biz annelere nasıl geri dönüyor? Çocuğu 1-3 yaşında olan anneler hali hazırda olayın, tam heyecanlı yerinde oldukları için eminim düşünmeye bile gerek duymamışlardır. Amaann, çok oldu ya da neymiş o diyenler için ben söyleyeyim.

Artık evde adım atacak yeriniz kalmayınca evini metrekaresini sorgulamaya başlarsınız.Etrafa saçılmış kalemlerin üzerinde kayarken, dengenin önemini kavradığınız gibi, yerde öylece duran, altı-üstü bir kalemin nelere kadir olduğunu idrak edersiniz.

Siz, evim evim düzenli evim diye istediğiniz kadar çırpınıp durun, düzenli eviniz bir çocuğun iki minicik eli arasında olduğunu anlarsınız.

Minicik eller dediğime bakmayın. İşine gelince onlar süpersonik hızda çalışıyorlar. Öyle ki, siz ”Aman çocuğum  yapma, daha yeni toplamıştım”, cümlesini daha bitiremeden, evinizin yeni bir bölgesi işgal edilmiş olabilir. Ama merak (!) etmeyin. Bir süre sonra bir bakmışınız, ev toplama konusunda otomatikleşmişsiniz.  Yemek yaparken, aynı anda etrafınıza saçılmış kepçe, kevgir,süzgeç, tabak-çanak ve bilimum mutfak malzemelerini yerleştirirken bulursunuz kendinizi. Kendiniz diyorum ama inanın o an siz, siz değilsiniz. Artık bir anne- robot karışımı bir şey.

untitledSuntitled

 

 

 

 

 

 

Amaaaan, zaten ne kadar söylensen de çırpınsan da sonuç aynı. Zaten bir süre sonra kendinizle çelişir hale geliyorsunuz.

Sinem:

-Annnee!

Taylan: Aaaaaaaannnnneeeeeeeeeeeeeee!

Bendeniz:

-Efendim, çoççcuğuummm!!!!????

-Anne, şunlarla oynaya bilir miyiz?

-Tamam, çocuğum, ama sonra toplayıp(!) yerine koyacaksınız!

-Taammam ann……..eee!

10 dk. sonra ben, gözleri yuvalarından neredeyse fırlamış halde:

-Naaaaaptınız sssiiiiiz böyyyyleeee! Hemen bunları yerlerden toplayacaksınız.

Bu arada, ben kendi hızıma şaşırmış durumda, daha bu cümlenin yarısındayken, odanın yarısını toplamış bulunmaktayım. Çelişki bu olsa gerek. Toplayacaksınız diye diretirken, çoktan toplamayı bitirmiş olmak. Tabi bunun farkında olmamak.

Şimdi uzmanlara sormak geliyor içimden.

”Merak, merak da… Nereye kadar?

Merak denen şu şey!” üzerine 6 yorum

  1. 0-3 yaş gurubu çocuğu olan her evin sorunları bunlar zamanla düzeliyo anneler bu dönemlerde birazdaha çok yıpranıyor alışılıyor.

    Beğen

  2. Geri bildirim: Bir Kardeş Kıskançlığı Hikayesi | MİNİKLER VE ANNELERİ

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s