BAKIŞ AÇISI

imagesCAR506USOkulda başarı, hayatta başarıyı  getirir mi?

Bazen evet, bazen hayır. Adı duyulmuş bir okuldan mezunsanız, iyi bir işe girmek için bir adım öndesiniz demektir. Ya  bir konuda çok yeteneklisiniz ama  girdiğiniz sınavlar bunu göstermenize imkan tanımıyorsa…Hiç sevmediğiniz bir işte çalışırken bulabilirsiniz kendinizi ya da gönlünüz hala başka bir iştedir. Bir tırtıldan kelebeğe dönüşecek  gücü kendinizde bulmazsanız hayatın akışında kaybolup gidersiniz. 

Keşke o an daha güçlü olabilseydim, farklı düşünebilseydim dediğimiz olaylar,  sen istiyorsan neden olmasın ben senin her zaman arkandayım denilen destekler olsaydı belki… faklı olabilirdi.

Mutlu ve başarılı bir yetişkin, kendinin  ve yapabileceklerinin farkında  anne- baba  olmanın yolu mutlu bir çocukluktan geçiyor. Bu nedenle çocuğumuzun hayatta başarılı ve mutlu bir birey olmasını istiyorsak, çocuğumuzu tanımamız gerekir. Nelerden hoşlanır, nasıl mutlu olur, nelere sevinir, nelere üzülür, hangi konularda yetenekli, hangi konularda desteğe ihtiyaç duyuyor. Maalesef  günümüzde, hayat koşulları  çocuklarımıza ayırdığımız zamanı kısıtlıyor. Bu nedenle gösteremediğimiz ilgiyi dershaneler veya özel kurslara göndererek telafi etmeye çalışıyoruz. Oysa gereken belki de çocuğumuza olaylara farklı bakabilmeyi öğretmek, farklı çözüm yolları olabileceğini gösterebilmek, bakış açısını değiştirebilmek. Bunları yapmasına imkan vermek, ortam hazırlamak. Bunları yapabilen anne- baba, çocuğuna karşı en büyük görevini yapmış olur bence. Çocuk zaten gerisini başarır.

 

Maalesef okullarda daha çok düz bilgi veriliyor. Son yıllarda bu konuda  iyi okular açıldı. Ancak bunlardan yararlanabilmek çok az sayıdaki aileye nasip oluyor. (!)  Çocukların  yetenek alanlarına göre atölye çalışmaları düzenleyen dernekler, sevindirici gelişmeler arasında. Çocuklar en azından bilimi  eğlenerek,  not kaygısı olmadan, sınıfların sıkıcılığından kurtulup öğrenebiliyorlar. Tabi bu atölye çalışmalarına katılmak için üstün zekalı olmak  gerekiyor. Keşke  bu imkanlardan tüm çocuklar yararlanabilse. 

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s