Evde Zeka Geliştirici Faaliyetler- Mantık Bulmacaları

0-6 yaş, beyin gelişimin en hızlı olduğu , çocukların çok çabuk öğrendiği,  dikkatlerinin ve meraklarının zirvesinde oldukları dönemdir.  Oysa biz anne-babalar, öğretmenler… yaşı daha çok küçük, biraz daha büyüsün deriz hep. Belki onları, bu 0-6 yaş döneminde daha çok kavramla karşı karşıya getirirsek, ileri dönemlerinde daha eleştirel, yaratıcı düşünen, problem çözme yönü gelişmiş, sosyal ilişkileri güçlü birer birey haline gelebilirler. Bu düşüncelerle çıktığım bu annelik serüveninde fark ettim ki  beyni çalıştıran, çok yönlü düşünme gerektiren  mantık bulmacaları bırakın okul öncesi için,  ilköğretim çağındaki çocuklar için bile doğru düzgün yok.  Bu nedenle Sinem için bulmaca hazırlamak yine anneye yani bana düştü:)

Her zaman savunduğum gibi çocuklar eğlenerek öğrenmeli. Hiçbir şeyi not için zorla, bir sırada 40 dk boyunca oturarak öğrenmemeli. Özellikle ortaokul dönemine kadar olan çocukların somut işlemeler döneminde olduklarını düşünürsek hiçbir kavram, konu, ders sadece sözel olarak anlatılmamalı. Çocuklar dokunarak, görerek, duyarak, yaparak  eğlenerek ve bizzat katılarak öğrenmeliler.

İşte bu düşüncelerle Sinem için renkler konulu mantık bulmacası hazırladım. Hiç ummadığım kadar sevdi. Başka yok mu demeye başladı. Sonra bir tane daha bir tane daha… Önce renklerle mantık bulmacası, sonra şekillerle, daha sonra masallarla… Önce kolay sonra, sonra giderek zorlaştırdım. Bazılarını birlikte yaptık, bazılarını anlatarak ben… Önemli olan onu, mantık bulmacaları ile tanıştırmaktı ve asıl olan da onlarla uğraşmayı sevmesi.

OKUL ÖNCESİ İÇİN MANTIK BULMACASI

RENKLERLE MANTIK BULMACASI

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Evde Zeka Geliştirici Faaliyetler- Mantık Bulmacaları” üzerine 14 yorum

 1. siteyi gezdikçe hayranlığım artıyor herşeyin altına yorum yazıyorum ama insan tebrik etmeden geçemiyor..tebrikler…ellerine kollarına zihnine sağlık..

  Beğen

 2. ben bile çok sevdim bu oyunu, eminim kızım da sevecek..Başka örnekler de verin olur mu?
  emeğinize sağlık..
  pinkoktopus

  Beğen

 3. cok guzel bir mantık bulmacası hzırlamıssınız benım oglum 3 yasında onun ıcın bıraz erken sanırım? ama yıne de ben de denıcem cok tesekkurler

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s