Boyamızı kendimiz yaptık, her yeri boyadık!!!

Uzun zamandır, sağlıklı beslenme, katkılı, koruyucu ve renklendirici içeren gıdaları kullanmama yönündeki çabalarım başarıyla sürüyor. Aynı şeyi niye kullandığımız malzemelere uygulamıyorum diye kendi kendime sorduğum bir soru karşısında kendimi internette evde oyun hamuru yapımı, evde parmak boyası yapımını araştırırken buldum. Hemen bir tanesini denemeye karar verdim. Evde nişastadan parmak boyası yapacaktık. Hem çocuklar şöyle boyaları her tarafına bulaştırarak pek severler. Eğlenmiş olurlar dedim.

Önce 1/3 su bardağı mısır nişastasına 2 çorba kaşığı şeker ilave edip karıştırdık. 1 bardak suyu yavaş yavaş ilave edip 10 dk. kadar pişirdik. Daha sonra kaplara boşaltıp gıda boyalarını ilave ettik.

Evde sadece kırmızı ve sarı renk gıda boyası olduğu için dört renk oluşturabildik. Sarı, kırmızı, turuncu, pembe.

Bu aşamada çocuklara renklerin hangi iki rengin karışımından meydana geldiği öğretilebilir. Kendileri yaparak bunu keşfedebilirler. Eğlenerek öğrenebilirler.

Sıra geldi bu boyaları kullanmaya. Önce ne yapacağına karar veremeyen kızım, sonra gene arkadaşlarına hediye yapmaya karar verdi. Tabi gene aynı arkadaşlarına:)

Bu aşamada Taylan’ı yanımızdan uzaklaştırmak gerekti. Çünkü ha bire ablasının resmine müdahale etmekten kendini alıkoyamıyordu. Sonunda  bu işe bir el koymak gerekti ve anne tarafından açıkça  ve tek kelimeyle kovuldu. 🙂 Neyse ki bu durumu çabuk kabullendi ve bir müddet Kayu izleyerek oyalandı.

Bir gözü hala masanın üstünde duran renk renk maddelerde olduğu için sonunda dayanamayıp daldı ve ortaya çıkan manzara sonucunda banyo yolu göründü. Tabi salon -banyo yolunda birkaç yere boyalı el imzası bırakmaktan geri kalmadı.:(

Boyamızı kendimiz yaptık, her yeri boyadık!!!” üzerine 6 yorum

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s