Yaratıcılık geliştirilebilir mi?

Yaratıcılık, olmayan birşeyi hayal edebilme, bir şeyi herkesten farkli yollarla yapabilme ve yeni fikirler geliştirebilme yeteneğidir.Herkesin gördüğü şeyi aynı görüp onunla ilgili farklı şeyler düşünebilmektir.

Peki, yaratıcılık doğuştan mı yoksa geliştirilebilir mi? Tüm yeteneklerde, becerilerde olduğu gibi yaratıcılığın da kullanılarak geliştirilebileceğini, kullanılmayan bir şeyin körelmeye mahkum olduğunu düşünüyorum. Zekanızı bile kullanmaz ve geliştirmezseniz  çok zeki olmanız bir işe yaramaz. Bir konuda yeterince bilgiye sahipseniz, o işi iyi biliyorsanız, zamanla onun eksikliklerini veya geliştiritirimesi gereken kısımlarını görüp, kimsenin  düşünmediği ya da düşünemediği yöntemlerde yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Yani bilgi olmadan fikir olmaz. Yani her şey öğrenmekten, okumaktan, araştırmaktan geçiyor.

Yapılan araştırmalara göre okul öncesindeki çocukların yaratıcılıklarının çok iyi düzeyde olmasına rağmen, bir problemin farklı çözümler üretebilmelerine rağmen, ilkokul dönemine geçtiklerinde verilen eğitimle maalesef bu özelliklerinin kaybolduğu, ve tek tip düşünmeye geçtikleri gözlenmiş. Yani yaratıcılığı yok etmekte üstümüze yok. Gerçek bir olaydan iyi bir örnek vermek istiyorum. Okulda, elma, çilek, muz ve kurşun  kalemden hangisi farklıdır diye sorulan çocuk, çilek yanıtını vermiş. Kurşun kalem yanıtını vermesi beklenen öğrenci, açıklamasını da şöyle yapmış. Elmanın kırmızı, sarı yeşil renkleri var,muz önce yeşil, sonra sarı, sonra da kahverengi renge dönüşebiliyor. Kurşun kalemin birçok rengi var. Oysa çilek sadece kırmızı. Bir diğer çocuk da elmanın, muzun kabuğunu soyabiliyoruz. Kurşun kalemin de dışını kalem tıraşla soyabiliyoruz. Çileğin kabuğu yok, demiş. Bunlar hep farklı bakış açısı. Farklı düşünebilme yeteneği. Bunu yok etmemek lazım. Acaba başka yollardan bu problemi çözebilirmiyiz, acaba başka türlü nasıl yapabilirdik, sen olsan nasıl yapardın gibi sorularla çocuklarımızın  farklı düşünmesini ve yaratıcılıklarını destekleyebiliriz.

Bu düşüncelerle daha önce kızıma almış olduğum Düşle Çiz adlı kitap oldukça yardımcı oldu. Şimdi de  hazırladığım alıştırmalarla hayal gücünü kullanması için  teşvik edici oluyor.  Bu tip alıştırmaların diğer alanları da geliştirmesine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu aralar kendine özel geliştirdiği, zihinden  toplama- çıkarma  yöntemi beni hem şaşırttı, hem de sevindirdi. Hatta , başta yanlış yapıyorsun demem rağmen bir de baktım, gerçekten doğru çıkıyor.  Ayrıca yazının başında bahsettiğim, bilgi olmadan fikir olmaz düşüncesini, bu aralar yaş problemleri çözmeye yönelmesiyle destekledi. Bugüne kadar aritmetik işlemleri üzerinde yoğunlaşırken, kendi kendine, televizyonda bir program izlerken; Anne kadın, 36 yaşındaymış. Yani sen 33 yaşında olduğuna göre senden 3 yaş büyük demektir, dedi. Ya da Anne, kardeşim şimdi 2 yaşındaysa, 3 yaşında olunca sen de 34 yaşında olacaksın demektir, gibi bizim sormadan, kendiliğinden söylediği şeyler onun bu konuda fikir üretmeye başladığının göstergesi. Bu da bir anne olarak beni çok mutlu etti. Umarım hep böyle ve daha da gelişerek devam eder. Bugün,  bir anne olarak desteğe devam niteliğinde bir alıştırma hazırladım. Bu alıştırmayı belli aralıklarla devam ettireceğim. Böylece aynı alıştırmada değişik fikirler üretmeye teşvik etme düşüncesindeyim.

NOT:Çeşitli  boyutlarda ve sayıda daire çizilebilir. Hayal gücünü kullanarak bunların ne olabileceğini düşünmesini veya bu daireyi kullanarak istediği bir bir şeyi resimlemesini söylüyoruz. Çocuğun ne yapması gerektiğini iyice anlaması önemli.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Yaratıcılık geliştirilebilir mi?” üzerine 2 yorum

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s