Haydi tahmin et!

Tahmin edebilmenin, günlük hayatımızda  aslında ne kadar önemli olduğunu, bu yeteneğin çocuğun algılarını ne kadar hızlandırdığını geçenlerde kızımın bir soruyu düşünürken kendi kendine konuşması esnasında fark ettim.  Bu görsel, işitsel tahmin edebilmeler, onun soru cevaplama hızını artırmış. Soru, verilen dört tabakta, gelişigüzel dizilmiş kemiklerin hangisinin sekiz tane olduğunu soruyordu. Sinem’in yorumu, bu beş, bu sekizden az görünüyor, bu sekizden çok, bu olmalı dedi ve cevaba tıkladı. Genelde sayma yoluna gittiği için şaşırdım ve aslında doğru tahmin yürütmenin öğrenme ve başarı için gerekli olduğu kanaatine vardım. Bu nedenle bir anne olarak yeni bir oyun geliştirdim.:)

                                              HAYDİ TAHMİN ET!

Süpriz yumurta kaplarına çeşitli sayıda boncuklar koyarak , çıkardıkları seslere göre kaç tane olduklarını tahmin edecektik. İlk önce alıştırma yaptık. Önce bir tane boncuğun çıkardığı sesi, daha sonra iki boncuğun çıkardığı sesi, sonra üç, dört….diye devam ettik.  Daha sonra, herkes yumurtanın içine, istediği sayıda boncuk yerleştirdi ve birbirimizle değiştirdik. Tahminler ya tam ya da bir yaklaşık olmalıydı. En fazla 10 boncuk kullanılabilirdi.

İkinci aşamada da dört tane süprüz yumurta içine istediğimiz sayıda boncuk koyup içlerinden bir tanesini bulmasını istedim. Mesela içinde 4 boncuk olan yumurtayı tahmin et bakalım, dedim. Böylece  dört farklı sesi dinleyip, aralarından dört olanı ayırtedecekti.

Beklediğimden daha eğlenceli oldu. Öyle ki Sinem bir türlü oyunu bitirmek istemedi. Aynı oyunu daha  fazla sayıda boncuk vb, maddelerle şeffaf kavonozlarda görsel olarak denenebilir. Bir sonraki oyunumuz bu olacak🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Haydi tahmin et!” üzerine 4 yorum

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s