ÖDÜL OYUNU- ŞİFRE ÇÖZMECE

Survivor ilgiyle izlediğim bir yarışmaydı. Televizyonumuzun hazin akıbeti nedeniyle izlediğim tek programı da silmiş olduk. Yarışmanın ilgimi çeken  yanı,  elbetteki oyunlarıydı. Çoğu, hem fiziksel hem de zihinsel güç gerektiriyor. Kızımın, hatta oğlumun bile ilgiyle izlemeleri ve oyunlar esnasında heyecanlanmaları bana bir fikir verdi. Evde oynanabilecek, hem eğlenecekleri, hem de düşünmelerini  gerektirecek, sonunda da bir ödülü olan oyunlar hazırlayabilirdim. Nasıl bir oyun  diye düşünürken şifreleme yöntemi aklıma geldi.

29 harfin her birine karşılık gelecek şekilde semboller yazdım. Sonra da ödüle giden üç aşamalı yol için ipucu kelimelerini semboller halinde kağıtlara yazdım. Örneğin birinci kağıttaki sembollerden kelimeleri bulunca, ikinci kağıdın nerede olduğunu tahmin ediyor. İkinci kağıttaki sembolleri harflere dönüştürüp okuyor ve yerini tahmin ediyor. Bu böyle son aşama ödüle kadar devam ediyor. Ben çok uzun olmasın diye üç şifre kağıdı hazırladım. Sinem çok eğlendi. Ama sanırım biraz basit geldi. Belki de daha önceden böyle şifre alıştırmaları yaptığı içindir. Bir dahaki oyunu biraz zorlaştırmak gerekiyor. Bu etkinliği, çocukların dikkatini ve tahmin etme yeteneklerini geliştirmeye, basit kelimeleri okumaya yönelik olarak hazırladım.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


ÖDÜL OYUNU- ŞİFRE ÇÖZMECE” üzerine 2 yorum

 1. Öncelikle çalışan anne ve baba olarak sitenize yeni denk geldik.Bizim de 5,5 yaşında iki kızlarımız var.Ancak öğretmenleri ve emekli öğretmen olan kayınvalidem kesinlikle harfleri evde öğretmememizi tembihlediler.Çünkü çocuklar okulda yatıl el yazısını görünce allak bullak oluyorlarmış.Ama kızınız anladığım kadarıyla okumayı biliyor .Biz de elimizden geldiğince özellikle bulmaca içeren boya kitaplarıyla çocuklarımızı beslemeye çalışıyoruz ancak sitenizde bulunan birkaç uygulama ve bulmacayı görünc hemen heyecanlanıp yazıcıdan çıktılarını aldım akşam eve gidip afacanlara sunmayı dört göle bekliyorum.Tv aslında sizin de dediğiniz gibi fitnevizyon ancak bizler iş yoğunluğu ve yorgunluğundan akşam ne kadar oyunlar oynasak da aile olarak tv’nin başında oluyoruz.Sizlere gıpta ile baktım ve koca bir MAŞAALLAH demek istedim.Bir baba olarak sizi ayrıca tebrik etmek istedim.

  Beğen

  • Barış Bey merhaba,

   Bloğumu beğendiğiniz için çok memnun oldum. Güzel dönütler almak insanı motive ediyor.Teşekkür ederim.
   Biz de çalışan anne-baba olduğumuz için sizi çok iyi anlıyorum. İnsan nereye yetişeceğini bilemiyor. Çocuklar büyüdükçe televiyon konusunda kurallara daha doğrusu bütün kurallara karşı gelmeye, sorgulamaya başlıyorlar ve açıkçası bir yerden sonra kontrol edemiyorsunuz. Sizin olmadığınız zaman bunu gayet güzel ihlal edebiliyorlar. Benim çocuklar biraz daha büyüdüler. Kızım artık 7, oğlum 4 yaşında. Çizgi film izlemeye bayılıyorlar. Doğru seçimler yapınca da çizgi filmlerden çok şey öğrendiler. O yüzden televizyon konusuna çok takılmayın. Okula gitmeden okumayı yazmayı öğrenmek eskisi kadar korkulacak bir konu değil bence. Şimdiki çocuklar bir başka:)
   Okumaya başlayınca, nasıl oluyor bilmiyorum ama kızım eğik yazıyı da kendiliğinden okumaya başladı. Yazma üzerinde çok durmadım. Eğik yazıyı da okulda öğrendi. Bence okuma yazmadan çok birlikte faaliyetler, deneyler yapın.(blogdaki deneylere bakabilirsiniz) Kızlarınızın ilgisini çok çekeceğine eminim.

   Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s