Çocuklar için Eğitici Bilgisayar Oyunları

Biz bilgisayarla 18 yaşımızda tanışmış olsak da çocuklarımız bilgisayarla neredeyse doğar doğmaz karşılaşıyor. Her  ne kadar  uzmanlar televizyon ve bilgisayarın zararlarından söz etseler de ben her şeyde olduğu gibi doğru ve yerinde kullanıldığında zarardan çok yararı olacağı düşüncesindeyim. Bu nedenle anne kontrolü altında 🙂 kızım, hatta oğlum da bilgisayarı kullanıyor. Zaten bilgisayarı daha çok oyun oynamak ve bir şeyler çizmek, boyamak için kullanıyor. Genelde oyunlar da hep eğitici. Annelik müdahale hakkımı da sadece kız oyunları adı altında geçen manken görünümdeki kızlara elbise ve makyaj kombini(!) hazırlama oyunları. Gereksiz hatta zararlı olduğunu düşündüğüm bir oyun. Ondan sonra başlıyorlar yok şu ayakkabı bununla olmaz, yok bugün şu elbiseyi mi giysem, pantolon bana yakışmaz… Neyse kız anneleri beni anlamıştır.:)

Bir kaç tane kızımın ve benim de çok sevdiğimiz, eğitici olduğunu düşündüğüm oyun var. Bunları paylaşmak istiyorum.

BRAİN SAFARİ

Okul öncesi dönemdeki ve ilkokul dönemindeki çocukların hem eğlenecekleri hem de analiz yapma, görsel düşünme becerilerini, karar verme yeteneklerini geliştirecekleri bir oyun. Görselleri de tam çizgi film tadında.

LUMOSITY

Her yaştaki insan için zeka geliştirme ve zeka oyunları sitesi. Oyunların hepsi çok güzel.  Benin en çok oynadığım bir hızlı matematik oyunu olan rain drops, kızımın ise bir dikkat oyunu olan eagle eye (dı). ”Dı” diyorum çünkü site artık paralı olmuş. Her bölümde bir veya iki oyun dışında diğerlerini oynamak için ücret talep ediyor. Üzüldüm. Yaklaşık iki yıldır beğenerek takip ediyorduk.

 HIZLI MATEMATİK

Dört işlemi yeni öğrenen çocuklar için  aritmetik hızı kazandırmak için başarılı bir oyun.

1 dakika süreniz var. Dört işlemden istediğinizi seçebilirsiniz.


SU KAPASİTESİ OYUNU

Analitik düşünmeyi gerektiren bir oyun. Başlangıçta çocuklara  biraz zor gelebilir ama birlikte çözülürse zamanla onların da ilgisini çekiyor ve seviyeleri başardıkça mutlu oluyorlar.

Şimdilik bu benden bu kadar. İyi eğlenceler…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çocuklar için Eğitici Bilgisayar Oyunları” üzerine 3 yorum

  1. Acaba elinizde 3.Boyut firmasının 1997 yılında ürettiği Ansiklopedi isimli CD’si var mı? Eğer varsa upload edebilir misiniz? CD’nin Kapak resmi de aşağıdaki linkte.

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s