Denge Oyunu

Şu okey taşları da ne kadar çok işe yarıyor. Sayıları, renkleri onlarla öğrendik. Bakkalcılık oynayıp, okey taşı paralarımızla zengin olduk. Şimdi de  el- göz koordinasyonunu geliştirmek için denge oyunu oynuyoruz. Okey taşlarından kuleler yapıyoruz. Evet, biraz zor ama böyle zor oyunlardan sonra başarının zevki bir başka oluyor. Taylan da ablasının oyunlarına katılma istiyor. Oldukça meraklı ve hemen masada yerini alıyor. Hatta poz bile verdi. Bu ilgi 5 dk. sonra yıkım aşmasına geçti. Sanırım bu daha zevkli bir oyun!

Sinem başta zorlansa da sonradan zevkine vardı ve artık Taylan uyuduğu zamanlarda oynuyoruz. İlk başta hiç yıkılmayacak gibi düşündüğünden olsa gerek hemen suratı düşüyordu. İkinci oyundan sonra bunun gayet normal olduğunun herkesin kulesinin yıkılabileceğini öğrendi. Annesinin bile.(!) Çünkü kızım kendi kulesini benim yaptığım kule ile karşılaştırıyor. Oldukça mükkemmelliyetçi bir karakteri var. Her şeyin en güzelini, en iyisini yapmaya çalışıyor. Yapamayınca mutsuz oluyor. Hatalarına üzülüyor.Umarım bir gün, herkesin hata yapabileceğini ve her şeyin her zaman tam istediğimiz gibi olamayacağını ve bunun için kendimizi o kadar üzmeye gerek olmadığını öğrenir. Şimdi ne kadar anlatsam da anlamıyor bunu kendi tecrübelerinden öğrenecek.

Geçen gün öğretmeni de bitirdikleri dergiyi verdi. Bazı yerlerinin eksik olduğunu gördüm. Öğretmeni de Sinem’in kendi yaptığı şeyi beğenmeyince yapmadığını, kalp resimlerini de arkadaşının daha güzel olduğunu görünce ona yaptırmış.  Sonradan kızıma sorduğumda,  anlaşma yaptıklarını, arkadaşının ona kalp resmi yaptığını o da onun matematik sorularını çözdüğünü söyledi. Açıklaması da şöyle:

-Ama anne benim kalplerim güzel olmuyor. Onlar da hep yanlış yapıyor matematikte. Öğretmen de düzeltmiyor!

-Peki öğretmenin bir şey demedi mi?

– Dedi…

-Ne dedi?

-Sen öğretme ben öğretirim dedi!  Ama hiç öğretmiyor ki…

Çocuk işte …:)

Keşke hep böyle gülseler…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Denge Oyunu” üzerine 10 yorum

 1. Sayılarıi renkleri öğretmede okey taşlarını kullanmak hariak bir fikir gerçekten.
  Acaba renkleri bir çocuğa ne kadarlıkken öğretmek lazım. Benim kızım 16 aylım ve henüz kendini ifade edebilecek kadar bile konuşamıyor… Şuanda ona hayvanları, isimleri ve çıkardıkları sesleri öğretiyorum. Ufak oyunlar, üretimi bana ait oyuncaklar yapıyorumm. çok seviyor onları 🙂
  Sevgiler,
  http://www.ceylinolmez.com

  Beğen

  • Kızma renkleri nasıl öğrettim hatırlamıyorum. Sanki kendiliğinden öğrendi gibi:) Ara renkleri keçeli kalemlerle öğrenmişti onu hatırlıyorum. Şimdi oğlumda daha bilinçliyim. Daha çok dikkat ediyorum. Oğlum 22 aylık ve biz 20 aylıktan beri renkleri konuşuyoruz. Dediğiniz gibi bu aylarda kendilerini çok iyi ifade edemeseler bile öğrenmelerinin maşallahı var.:) Hayvanları sayıları sorduğunda gösteriyor ama hayvanın ismini söyleyemiyor. 2 yaşından sonra her şey çok farklı olacak merak etmeyin:)

   Beğen

 2. merhabalar ben ikizlerin annesi bloğunuzu çok beğendim çocuklarımız için harika şeyler yapmışsınız tebrik ediyorum hepsi de çok eğitici çok eğlenceli… başarılar diliyorum.

  Beğen

 3. merhabalar; okul öncesi eğitim öğretmeniyim hem kızıma hem de sınıfımda ki bütün kızlarıma ve erkek çocuklarıma sitenizden faydalı yararlı bilgiler öğrendim uygulamaya başladım bile 🙂 sevgiler başarılar…

  Beğen

 4. Harikasınız,faaliyetlerinize bayıldım.5 yaşında parlak bir kızın annesiyim. Şimdiye kadar onun için faydalı şeyler yaptığımı zannediyordum:)Sizi görünce ne kadar zenginleştirilebileceğini fark ettim…Neyse ki çok iyi bir zamanda tanıdım sizi. Allah yavrularınızın da sizin de yolunuzu açık etsin…Sevgiler.

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s