EĞİTİM ÜZERİNE BİR ANNENİN NOTLARI-2

 Öğrenme nasıl olmalı, daha iyi eğitim nasıl verilebilir, eğlenerek öğrenme nasıl olur, sonuca değil sürece bağlı öğrenme nasıl olmalı gibi konuları araştırmalarıma devam ediyorum. Geçenlerde Doğan Cüceloğlu’nun İnsan İnsana programına rastladım. Konuğu eğitimci Özgür Bolat. Çok şey öğrendiğim  ve bildiğim birçok şeyi de tekrar gözden geçirme fırsatına sahip olduğum bir programdı. Aldığım bir kaç notu paylaşmak istiyorum.

Çocuğa çalış demek gerekir mi?

Bu yazının devamını okumadan lütfen bir düşünün ve cevaplamaya çalışın. Acaba çocuk, çalış demeden çalışır mı? Çalışmak içten motivasyonla olur. Siz çalış dedikçe (dış motivasyon) çocuğun iç motivasyonu düşer. Böylece tekrar dış müdahaleye ihtiyaç duyar. Bir nevi kısır döngü. Anne-babalar çocuklarına güvenmeli. Onların başarabileceğine inanmalı.

Ödül ve ceza eğitimin ruhuna ters düşüyor.

Mesela ödevini yapınca verilen ödül, ödevini yapmama problemini örtbas ediyor. Aynı şekilde ceza da problemi meşrulaştırıyor. Yani ödevini yapmayabilirsin ama cezasına da katlanırsın, gibi.

Çocuklara iç değer kazandırmak önemli.

Öncelikle başkaları için değil kendisi için o işi yapmalı.

Okulun amacı ne?

Bu soruyu da yazının devamını okumadan cevaplamaya çalışın. Okullar yalnızca bir üst basamak eğitimine geçmek için bilgilerin verildiği bir kurum mu? Okullar hayata hazırlar mı ya da nasıl hazırlıyor? Günlük yaşamda kullanılan yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme,etik değerler, karar verme, plan yapma, sosyal olma gibi özellikleri verebiliyor mu? Bence tek kelimeyle hayır! Doğan Cüceloğlu’nun dediği gibi, bilgisini en iyi kağıda aktaran kişi ”eğitimli insan” oluyor. Öncelikle insan olmayı öğrenmek, öğretmek gerekir.

Rekabet iyi midir ? Kötü müdür?

Rekabet öğrenmeyi kolaylaştırır mı? Motivasyonu artırır mı? İşte bu sorular üzerine yapılan 170 tane araştırmanın sadece 3’ü rekabetin iyi olduğu söylemiş. Geriye kalan hepsi rekabetin öğrenmeyi, hatalarından ders çıkartmayı engellediğini, sonuç odaklı bir ortam meydana getirdiğini kanıtlamıştır. Bir de bizim ülkemizdeki eğitim sistemine bakın…Bu nedenle 4+4+4  diye tabir edilen yeni eğitim sistemini çok merak ediyorum. İnsan deneyimlerinden öğrenmediği sürece aynı hataları yapmaya devam ediyor. Rekabet ortamında büyüyen çocuk deneyimlerinden öğrenme şansını kaybediyor.

Benden bu kadar. Programı seyretmek isteyenler için linkleri aşağıda verdim. Ayrıca eklemek istediğiniz noktalar varsa, görüşlerinizi belirmek isterseniz yorumlar kısmı her zaman açık.:)

İnsan İnsan’a 1. bölüm

İnsan İnsan’a 2. bölüm

İnsan İnsan’a 3. bölüm

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Reklamlar

EĞİTİM ÜZERİNE BİR ANNENİN NOTLARI-2” üzerine 2 yorum

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s