Sayılar, Renkler, Şekiller

Evde örnek bir çocuk olunca, ikinci çocuğun gelişimi daha hızlı oluyor. Öyle ki büyük çocuk, resim yaparken o da kağıt kalem istiyor, Kitap okurken o da koşup yanınıza oturuyor, merakla dinliyor. Yani anlayacağınız ikinci çocukta, evde verilebilecek eğitimin bazı aşamaları siz fark etmeden başlıyor. 


Geçen gün ablasının okul öncesi dergisini almış, babası ile polis arabasını hangisi, kim kullanıyor, itfaiye arabası hangisi, kim kullanıyor, helikopter hangisi, kim kullanıyor… diye diye konuşuyorlar. Daha doğrusu konuşma olmasa da sorulan soruların hepsini göstererek cevapladı, sonra da bir güzel kendini alkışladı. 🙂 Bu alkış olayı Taylan’ın kendi başarılarını kendi ödüllendirmesi. İlk önce kendi kendine ayağa kalkmayı öğrendiğinde fark ettim. Oğlum, başarıyı ve başarının takdir edilmesini seviyor.!:)Bu annelerin ilk öğrenmesi gereken şey.

  • Çocuğunuzun nasıl ve nelerden mutlu olduğunu öğrenin.

Gelelim, renklere ve sayılara. 2 yaş civarındaki çocuklara renkleri, sayıları, şekilleri hayvanları öğretmek zaman alıyor ve tekrarlanan oyunlarla pekiştiriliyor.

  • Oyun çocuğun bildiklerini uygulama fırsatı bulduğu ortamdır. 

Bu  dönemdeki çocukların oyunlarında yaratıcılık yoktur. Oyunlar taklite dayalıdır. Yani çocuk, annesinin nasıl yemek yaptığını görmüştür.  Oyunda anne olur, öyle yemek yapar. Babasının nasıl araba kullandığını görür, arabasını öyle sürmeye çalışır ya da uçağın gökyüzünde uçtuğunu fark etmiştir, oyuncak uçağı veya herhangi bir şeyi uçak olarak düşünüp havaya kaldırıp uçurmaya çalışır. Siz de çocuğunuzun oyunlarını gözlemleyerek neler öğrendiğini gözlemleyebilirsiniz. Hatta kendi davranışlarınıza dışarıdan bir gözle bakabilirsiniz.

  • Konsantrasyon sürelerinin kısa olduğunu ve her çocuğun farklı olduğunu unutmayalım.

 Bu dönmedeki çocuklar bazen beş dakikada sıkılabiliyorlar, bazen de hikaye bitene kadar oturup dinleyebiliyorlar. Yani tam da can alıcı kısımda çekip giderse yapacak bir şey yok.:)

  • Bu kadar ön bilgiden sonra gelelim gelelim asıl konuya. Renkler, şekiller, sayılar. Bu üç kavram başlangıç eğitimi gibi bir şey. Ama bunları hep birlikte öğretmek daha kolay ve daha başarılı oluyor. Yani kırmızı daire, iki yeşil üçgen bir tane mavi kare gibi. 
  • Nesneleri sıfatlarlarla birleştirmek çocuğun hem kelime dağarcığını artırıyor, hem de bir çok kavramı aynı anda öğreniyor.

İlk önce ana renkler( kırmızı, mavi, sarı, siyah) daha sonra ara renkler, pembe, mor, turuncu ve en sonunda da tonlar( açık mavi, koyu yeşil gibi) öğretilmeli. yani ben kızımda öyle yaptım. Oğlumda da böyle başladık. Şimdi renklerin adlarını tam söyleyemese de neredeyse ara renkler dahil hepsini tanıyor. Herhalde renklerin isimlerini söylemesi iki yaşını geçince olacak.

  • Sayılar için de ilk önce ezberleme yöntemi. Yani çocuk ilk önce üçe kadar, sonra beşe kadar, sonra ona kadar ezbere saymayı öğreniyor. Sonra o seslere karşılık gelen rakamları tanıyor. Sonra da nesne ilişiklendirmesi yaparak söylenen sayı kadar nesne vermesini veya saymasını öğreniyor.

Taylan, beşe kadar sayı saymayı öğrendi. Biii ,iiii, üüüüüc, döööööt, bbeeesss, dese de:) Dün bakıyorum, bana gene ekstradan iş çıkarsa da dolaptan kap kacağı sayarak boşaltıyor. Gene her oyunda olduğu gibi imdadımıza okey taşları yetişiyor ve bir yığın arasında harıl harıl bir rakamını aradık. renkleri farklı olunca kırmızı birler bir tarafa, siyah birler bir tarafa, maviler bir tarafa, sarılar bir tarafa olacak şekilde dizmeye çalıştık. Çalıştık diyorum çünkü Taylan, işi gene dağıtma oyununa çevirip oyun bozanlık yaptı. Anneye de bir sürü taşı  toplamak düştü.

Renkleri de evdeki oyun kartlarının arka kısımlarındaki renklerine bakarak eşleştirme ile başladık. Kırmızı kartı alıp kırmızının aynısı nerede, sarının eşi nerede, ya da mavinin kardeşi nerede diyerek eşleştirme yaptık, renkleri öğrendik. 

Bu yaz, eminim bütün öğrenilenler pekişecek. 

Son olarak çok önemli birkaç hatırlatma.!!!!

  • Her çocuğun öğrenme hızı farklıdır. Çocuğa göre ilerlemek gerekir.
  • Her çocuk kendine özeldir. Başka çocuklarla karşılaştırma yapmayın!
  • Her çocuğun bir yeteneği vardır. Önemli olan olan onu ortaya çıkarabilmek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s