Bir Kelime Bir İşlem

Hala var mı bilmiyorum ama bir zamanlar TRT’de ”Bir Kelime Bir İşlem ” adlı bir program vardı. Gelişigüzel verilen sayılardan dört işlemi uygulayarak istenen sayıyı bulmaya, kelime bölümünde de verilen harflerden mümkün olduğunca en uzun anlamlı kelimeyi oluşturmaya çalışıyordun. O zamanlar TV’nin karşısına geçip ben de evde işlemleri yapmaya çalışıyordum.  

Kızım matematikte dört işlemi öğrendi. Yazılarımda da bahsettiğim gibi her zaman onu farklı düşündürmeye, bir sonuca giden farklı yollar olabileceğini,bazen en iyi yolun bildiğin yol olabildiği gibi yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsan farklı yolları da denemek gerektiğini, hata yapmaktan korkmaması gerektiğini çünkü insan hatalarından çok şey öğrendiğini anlatmaya çalışıyorum. Bu sözlerimi ister tüm yaşamında ister en ufacık günlük işlerinde uygulayabilirse daha başarılı ve mutlu olacağı kanısındayım.

Bu nedenle şimdiye kadar matematiği en basit haliyle aşağıdaki işlemler gibi öğrendik:

5+3=?,                      5+?=8,                    ?+3=8  ya da daha zor haliyle  ?+?=8 yani hangi iki sayıyı toplarsak sekiz yapar. Burada tek bir çözüm olmadığını aynı sonuca ulaşan çok sayıda yolun olduğunu anlatmaya çalıştım. Şimdi Bir Kelime Bir İşlemin yöntemine gelirsek, burada ister topla ,ister çıkart, böl ya da çarp istenen sayıyı bulmaya çalış. Başta Sinem zorlandı. İlk defa böyle bir şey görüyordu. Ona sevdirmenin en iyi yollarından biri de onun da soru sormasına izin vermek. Her zaman bilmeyen, öğretilen konumunda olmak istemiyor. Dün tekrar denedik ve neredeyse tüm sorduğum soruları cevapladı. Tabi çok mutlu! Hele onun sorduğu sorularda ben  tam sonucu çıkartamayınca….:)

Hazırladığım sorularda, tam sonucu çıkmasına ve en fazla dört rakamla işlem yapılmasına ve mümkün olduğunca başka alternatif yolu olmasına dikkat ettim. Soruların zorluk derecesi çocuğun yaşına, bilişsel gelişimine uygun olarak ayarlanmalı. Yani bulman gereken sayı 5 deyip 4 ve 1 rakamı verilebileceği gibi, bulman geren sayı 157 deyip, 6 ,25, 8, 17,3 gibi sayılar da verilebilir. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gelelim Bir kelime Bir İşlem’in kelime kısmına. Sinem bu kısımda matematiğe göre daha çok zorlandı. Çünkü okuması matematiği kadar iyi değil. En azından kelime oluşturacak kadar ilerlemedi. Ama içine oyun kattık ve çok eğlendik. Sonra başka bir oyuna dönüştürdük. Verilen bir kelimeden yeni kelimeler oluşturmaya çalıştık. Ne kadar çok kelime türetilebildiğini görünce şaşırdı. Kolay bir kelime bulmalıydım ve aklıma KANARYA geldi. Harflerini okey taşlarının arkasına yazdım. Çünkü kendisi dokunarak görerek, harflerinin yerini değiştirebilmeliydi. Zaten çoğu kelimeyi uyduracaktı en azından deneyerek, belki de farkında olmadan yeni kelimeler bulabilirdi. Öyle de oldu. İlk kelimesi ANKARA oldu. İkinci kelimesi ARYA. Tabi aryanın ne demek olduğunu bilmiyor. Açıkladım. Anladı ama aklında kalacağını sanmıyorum. Hiçbir dil sözlükteki kelimeler okunarak öğrenilmiyor. Neyse bu bir başka bir yazı konusu.:) ( Çocuklarda dil gelişimimi desteklemek)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

Bir Kelime Bir İşlem” üzerine 8 yorum

 1. merhabalar
  sitenizi büyük bir ilgiyle takip ediyorum
  ben de kızımla (3 yaş 4 aylık) zeka geliştirici faaliyetler yapmayı seviyorum aldığım oyuncaklar da hep bu yönde 2 yaş civarı daha meraklıydı eğitici kitap setlerine şimdi birz daha aklı oyunda ,parkta .bir de şunu fark ettim ben çocuga kitap dı eğitimdi derken sosyal yönünü geliştirmeyi ihmal etmişim ingilizce şarkı biliyor ama sosyal ortamda gel söyle deyince çekingenlik yapıyor.o yüzden şimdi kitabı eğitimi bıraktım onu daha çok sosyal hayata sokmaya çalışıyorum bilmesi kadar bildiklerini gösterbilmesi de önemli diye düşünüyorum siz de kızınızda böyle birsey gözlemlediniz mi yaşına göre çok iyi eğitim almış görünüyor peeki sosyal gelişimi de bu kadar ilerde mi

  Beğen

  • Merhaba Nergiz hanım. Çocuklar yaşlarına farklı dönemlerden geçiyorlar. Sizinkisinin de geçici olduğunu düşünüyorum. Malum yaz döneminde çocuklar evde kalmak istemiyorlar. Benim kızım şu anda parktan gelmiyor ve büyük küçük her yaştan arkadaşı var, hatta anneleri de kendine arkadaşı yapmış öyle ki benim tanımadığım anneleri o tanıyor. Sizinkisi gibi bir dönem atlattık 3 yaş 2 aylık gibi kreşe başlattım. Bir türlü alışamadı. Ağladı. Biz de geri aldık. Ama eski haline dönmesi 6 ay sürdü. tek başına dışarı çıkmak istemedi, arkadaşları ile oynamak istedi ama oynayabilir miyim diye çekinmeye başladı. Sonra yavaş yavaş düzeldi. Siz bol bol parka çıkarmaya devam edin.Çocuklar çabuk iletişim kuruyor. Vereceğiniz eğitimleri de oyun halinde çok kısa sürelerde verin.İstemiyorsa bırakın. Yazın tadını çıkarsın. Daha sonra toplarlanacaktır.
   Sevgilerimle…

   Beğen

 2. merhabalar tekrardan…benim merak ettiğim dört işlemi nasıl öğretmeye başladınız…neler yaptınız?yukarıda verdiğiniz örneğin daha basit örnekleriyle nasıl başladınız??hangi materyalleri kullandınız??çok soru oldu biliyorum umarım sizi yormuyorumdur??

  Beğen

  • Merhaba , Zelal Hanım,
   eğitimde küçük adımlar ilkesi vardır. Yani herşeyi yavaş yavaş acele etmeden , çocuğunun ilerleyişine göre öğrenmeyi içerir. Yukarıdaki alıştırma aritmetiği üzerinde yorum yapacak düzeyde öğrendikten sonra problem çözme aşamasında gene çok basitten başlayarak yapılmış bir alıştırmadır. Hala da çok düzenli bir program dahilinde olmasa da günde 2-3 adet böyle sorular çözmeye çalışıyoruz. Dört işlemi nasıl öğrendiğimizi” Biz matematiğe böyle başladık adlı yazıda anlatmaya çalıştım. daha ileriki aşamada toplamayı ileriye doğru sayma, çıkarmayı geri doğru sayma şeklinde başladık. Öğrendikçe yöntemler de değişti. Başlangıçta somut nesneler kullanmak,mesela kalemleri saymak,bunu oyunlarla pekiştirmek gibi…

   Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s