Tuzdan Fikirler

İşte böyle uzun bir süreçten sonra tuzları gıda boyası ile boyayıp, çocukların seveceği bu faaliyet ortaya çıktı. Sinem çok mutlu olmuş olacak ki akşam babası gelince, bir bilim insanı edasında yaptıklarını anlatırken gözlerinin içi parlıyordu. Onu öyle mutlu görünce…., anneler benim ne hissettiğimi anlayacaktır!

Gerekli Malzemeler:

  • Tuz
  • Değişik renklerde gıda boyası.
  • Ana renklerde olup bizim gibi renkleri karıştırarak başka renkte ve tonda da boyalar elde edebilirsiniz. Bence asıl zevkli olan bu. RENKLERİ KARIŞTIRMAK. Ayrıca çocuklar bu işlemi kendileri yapınca ara renkleri daha iyi öğreniyorlar

Mesela sarı ile maviyi karıştırınca yeşil olduğunu 4-5 yaş çocukları genelde biliyorlar. Ama bu karıştırma işlemini yaparken, maviye sarı eklenirse, yeşilin tam olarak ortaya çıkmadığını, bunun için sarının miktarının çok daha fazla olması gerektiğini kendileri gözlemleyebiliyorlar.  Sarıya çok az mavi eklenip yeşili elde etmenin daha kolay olacağını da keşfedebilirler.

 

 

 

 

 

 

Sonra da bir kimyager edasıyla azıcık kırmızı, azıcık sarı, azıcık da yeşil eklersek acaba hangi renk olacak diye araştırmalara başlıyorlar.:) Yeşil rengin kuru haldeyken kahverengi görünüp su ilave edince yeşil olması bile Sinem için çok eğlenceliydi.Bizde sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere 3 renk gıda boyası vardı. Onları değişik miktarda karıştırarak farklı renkler elde etmeye çalıştık. Sonra iki tatlı kaşığı tuz ilave edip, renkli tuz elde ettik.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Boyaya ilave edilen su az, tuz çok olmalı. Su miktarı ne kadar az olursa tuzu kurutmak o kadar kolay oluyor.
  • Kurutma işlemi açık havada yapılabileceği gibi, zamandan tasarruf adına fırın bu iş için uygun.
  • Ayrıca kurutma işlemi bittikten sonra tuzları faaliyetlerde kullanırken eldiven kullanılırsa eller boyanmamış olur. Yoksa uzun bir süre el yoksa zorunda kalabilirsiniz!

Biz renkli tuzları, buzdolabı ve vazo süsü ile serbest resim çalışmasında kullanabileceğimizi düşündük.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Tuzdan Fikirler” üzerine 5 yorum

  1. Bu çalışmayı, pirinç, irmik ve şekerle genişleten de var.. Zaten asıl şekerle yapılanları lokumlara döküyorlar.. El için çok zararsız.. pirinçli aktiviteler de çok süper..

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s