Çocuk ve Müzik

Bir enstrüman çalabilen insanlara hayranım. Hani ölmeden yapmak istediğiniz şeyler listesi olur ya ben de ilk sıralardan birine keman, veya piyano çalmak yazabilirim. Küçükken müziğe ilgim var mıydı, ortam mı yaratılmadı, belki biri teşvik etse bir ışık olur muydu, okulda müzik dersi sevdirilse attığım adımlar sıklaşırmıydı… ve daha binlerce soru bahane olmaktan öteye gidemiyor. Sonunda, bize Farid Farjad’ı hayran hayran dinlemek kalıyor.

Şimdi, de tıpkı ”Ben olamadım, bari kızım olsun, oğlum yapsın” diyen bir çok anne gibi, ben de kızımı bir enstrüman çalması için teşvik etmeye çalışıyorum. Bunda ne kadar başarılı olur bilemiyorum ama şimdilik kızımın ilgisi var. Notaları da çabuk kavrıyor. Sonunda ezgi de ortaya çıkınca çok mutlu oluyor. Yaklaşık 3,5 yaşındayken oyuncak bilgisayarının notalarından”Daha Dün Annemizin Kollarında” adlı şarkıyı çalabiliyordu. 1-2 şarkı daha öğrenmişti ama sonra ne olduysa gene  bir kopukluk oldu, ta ki geçenlerde markette klarnet benzeri oyuncağı görene kadar. Üzerinde notaları da yazdığı için çalması kolay olacaktı. ”Daha Dün Annemizin Kollarında” adlı çocuk şarkısı aklında kalmış ve müzik aleti farklı olmasına rağmen gene de çalabildi. Oysa ben unutmuşum. Çocukluğumdan aklımda kalan bir anneler günü şarkısı olan ezgiyi de gösterdim onu da 10 dk. içinde çalabilecek duruma geldiğini görünce dedim ki kendi kendime” Madem çocuğunun ilgisi var, desteklemeye devam”:) Belki uygun bir kurs bulabilirsem, en azından çok yetenekli olmasa bile güzel bir uğraşı olur. Mesela bir anne -baba olarak bir spor dalı ile de uğraşmasını istiyoruz  ama görünen o ki Sinem’in pek ilgisi yok. Olimpiyat günlerinde neredeyse tam gün spor seyredilirken Sinem dönüp bakmadı bile. İlgisi olasaydı en azından biraz izleme gayreti gösterirdi diye düşüyorum. Ama müzik öyle değil. Şarkıları ezberliyor, dansları çabuk kavrıyor, bir şarkının melodisi üzerine kendi uydurduğu sözleri ekliyor. Bu da gösteriyor ki en azından müziği seviyor.

Bazı çocuk şarkılarının notaları:

Çocukluğumdaki şarkı 

do re do re mi mi

do re do re mi mi

fa mi fa mi re re 

mi re mi re do do    

Son 2 satır iki kere tekrar edilecek. Bu şarkının notların yerleri birbirine yakın olduğu için ilk etapta öğretilirse çocukların parmaklarnı kullanmaları daha rahat oluyor.

Daha Dün Annemizin Kollarında Yaşarken

do do sol sol la la sol fa fa mi mi re re do (2)

sol sol fa fa mi mi re sol fa mi re 

do do sol sol la la sol fa fa mi mi re do

İyi Ki Doğdun

do do re do sol fa 

do do re sol fa 

do do la sol fa fa mi re 

la la sol mi fa do

Benim Annem Güzel Annem

do-re-mi-mi/mi-fa-mi-re
re-mi-fa/la-sol-fa/mi-sol-fa-re
re-mi-fa/la-sol-do(ince)-la
sol-mi-sol-fa-mi

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

 

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s