Akıl Oyunları

Çocukların zeka gelişiminde oyunun çok önemli bir yeri olduğunu, yeni eğitim sistemi ile birlikte daha çok dile getirilir oldu. Çocuk öğrendiklerini, oyunla ortaya koyar. Örneğin, oynadığı evcilik oyunları, çevresinde gördüğü anne, baba, çocuk, ev , aile figürlerini yansıtır. Doktor olur, öğretmen olur, polis olur… Bu tür oyunlar taklite dayalıdır. Yaratıcılıktan çok model alma yöntemiyle öğrendiklerini gösterir. Böylece çocuk kendimi toplumun bir parçası olmaya hazırlar.  Zeka gelişimini desteklemek istenirse evde akıl yürütebileceği, alternatif çözüm yolları arayabileceği oyunlar oynanabilir.

Evde zeka geliştirici etkinlikler başlıklı yazımda bunların bir kısmını en azından bizim o anda oynamaya çalıştıklarımızdan bahsetmiştim. Bunlardan tangram küçük çocuklar için hazırlanmış olan renklileri, okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklar tarafından rahatlıkla yapılabilir. Daha sonra zorluk derecesi artırılabilir.

Daha fazla tangram örnekleri için tıklayın.

 

 

Bir diğer oyun da sudoku. Bugünlerde Sinem’le sıkça çözmeye çalıştığımız bir bulmaca. Çocuklar için sudoku, daha çok şekiller veya resimlerle olduğundan, çocuklar için rakamlı sudoku bulmacaları bulmak zordu. Bu nedenle kendim hazırlamaya çalışıyordum. Artık Sinem de bulmacayı iyi kavradığından 2×3’lük, rakamlı sudokularını da kendisi çözmeye başladı. Böylece internetin nimetlerinden yaralanıp  hazır olanları çözmeye çalışıyoruz. Aslında çözümü bulmasından çok, mesela burada iki var, burada da iki var, bu nedenle burada iki olmaz gibi yorumlar getirmesi, bana artık aklını kullanıyor izlenimi veriyor. Benim için sonuçtan çok süreç önemli. Düşünüyor, yorum yapıyor, çözmeye çalışıyor veya bunun için çaba gösteriyorsa zaten başarmaması mümkün değil. Yalnız unutulmaması gereken bir şey daha var ki o da bilgi olmadan fikir olmaz. Çalışmadan da bilgi sahibi olunmuyor.

 Daha fazla sudoku için tıklayın.

Not: Paralimpik oyunlarını seyrettikçe insanın başaramayacağı bir şey yok diyorum. İmkansız denen bir şey olmadığını ispat etmek için de imkansız denileni denemek lazım. Çocuklara çalış demek, öğüt vermek yerine, onun için yapılan fedakarlıkları anlatmak yerine başarı hikayeleri anlatmak gerekir diyordu Özgür Bolat bir yazısında. Benim açımdan paralimpik oyunlarını çocuklarla birlikte izlemek iyi bir bir motivasyon.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s