Resimlerle Problem Çözme

Bilgi olmadan fikir olmaz demiştim ya önceki yazılarımda, işte artık bu bilgiyi kullanma , düşünceyi somutlaştırmaya geldi sıra. Kısacası demek istediğim matematikte, dört işlemin nasıl yapıldığını iyice kavradık. Bölme ve çarpma, toplam ve çıkarma kadar iyi olmasa da,  uzun yollardan sonucu buluyor olsak da, Sinem’le 2 aydır ufak ufak problem çözme çalışmalarına başladık. Evet, çözüm dört işleme gelince yapması kolaydı onun için ama problemi kavrayıp o aşamaya getirmek düşünmeyi, analiz etmeyi gerektiriyor. Kendi öğrencilik dönemimde ve üniversite sınavında problem çözmede soru kaçırmayan ben, acaba nasıl çözüyordum diye düşününce ”Elbette ki sembollerle” dedim içimden. Hani meşhur X vardır ya her yere yerleştiririz, sonra da onu bulmak için onca işlem yaparız. İşte o,  X okul öncesi bir dönmedeki çocukta pek şimşekler çaktırmaz. Başka bir yol olmalı, dedim. Yaş, havuz problemlerini çözerken X olsa da ben yol problemlerinde gene A-B yolu çizer, ortaya  herkesin durakladığı meşhur C şehrini koyar, kareden kamyonlar yapıp hızlarını yazardım. Çözmek böyle daha kolaydı. Yani, görsel düşünmeye çalışıyordum, böyle çözmek daha kolaydı. Aslında, biz insanlar konuşuyoruz ama daha cümle tamamlanmadan onu beynimizde resimlere dönüştürüyoruz. A harfi dendiği zaman duyuyoruz ve gözümüzün önünde hemen bir ”a” harfi canlandırıyoruz. Şimdi size pembe bir fil düşünmeyin desem, herkes çoktan onu beyninde canlandırdı bile. Bu aynı zamanda beynin cümleyi olumlu olarak algıladığını , olumsuzluk kavramını sonradan eklediğini de gösterir. İşte problem çözmeyi kolaylaştıran şey okuduğumuz şeyin beynimizde sanal bir resme dönüşmesi. Okul öncesi ve hatta ilkokul dönemindeki çocuk için bu sanal resmi somut hale  getirilmeli ki anlayabilsin. Biz de problemleri adım adım resme dönüştürüp çözmeye çalışıyoruz. Artık okullarda da kitaplar daha renkli ve bol resimli hale geldi sanırım. Umarım çocuklar artık, matematikten korkmayıp daha severek ve eğlenerek çözerler.

İşte çalışmalarımızdan bizim çalışmalarımızdan birkaç örnek:

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Resimlerle Problem Çözme” üzerine 12 yorum

 1. Küçükken biz de böyle çözüyorduk değil mi? Yaratıcılığına hayranım Güner :)) Sinem kaç yaşındaydı? :))

  Beğen

 2. Hayran kaldım sıze . Ayrıca utandım kendımden bır de adaş olacağız.))hem kızınız 5 yasında hem okuyor yazıyor dört işlem bitmiş bir de problem çözüyor. Allah nazarlardan saklasın. Ama bu sizin başarınız. Tebrıkler. Bizede yol gösterın detaylıca… Bırde şunu sormak istiyorum kızınızın yaşıtlarından bu kadar ileride olması sızı endışelendırmıyor mu? Hep kafama takılır bu soru. Okula başlayınca ne olacak ya çok sıkılırsa dıye?

  Beğen

  • Estağafurullah ne hayranlığı! İltifatlarınıza teşekkürler. Bir anne olarak beni de meraklandırıyor ve endişelendiriyor tabi ki. Bunu görmeden bir yorum yapmam mümkün değil. Toplumdaki yaygın kanıya göre sıkılacağı için potansiyeli olan çocuklar hep engellenmiştir bu konuda.Kendiliğinden okumaya başladıysa bile , bazı konularda meraklı olup sürekli soru soran çocuklar hep okulda öğrensin, yaşı küçük diye engellenmiştir. Ben buna kendi adıma karşı çıktım:) İki seçenek var.1. Bildiği için ben biliyorum havalarına girip dersi takip etmeyecek 2. Konuları bildiği için özgüveni yerinde, başka konularda da öne çıkmaya çalışan bir çocuk olacak. (bunlar benim değerlendirmem!) İkisinin de olma ihtimali var. Ben birincisinin olmaması için onu sürekli evde şu anki gibi desteklemeye çalışacağım. Benim evde deneyler yaptırmamın, bol bol kitap okumamım, çeşitli faaliyetler yaptırmamın amacı da zaten çocuğumun matematikte iyi olması , okumayı bilmesi veya okulda yüksek not alması değil. Onun beyin gelişimini artırmak, bakış açısını genişletmek, düşünmeyi öğrenmesini sağlamak. Zaten bunlar çocukta gelişmeye başlayınca okumak veya problem çözmenin önemi de kalmıyor, zorluğu da. 🙂 Çocukların okul öncesi beyinlerin aktif olan bölümlerini, sıradan eğitim sistemi ile yok edilen veya köreltilen farklı düşünme ve bakış açılarını korumaya ve geliştirmeye çalışıyorum.

   Beğen

 3. sitenizi öğrencilerime ilginç deneyler ararken keşfettim ve bayıldım. Ellerinize,emeğinize sağlık.benim de 5 yaşında kızım 2 yaşında da oğlum var.onlar için de çok güzel etkinlikler gördüm.paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s