Bloğum ve Ben

Tamam, itiraf ediyorum, okulu hiç bir zaman sevemedim. Okula gitmeyi, en iyi ezberleyenin en yüksek notu aldığı ve başarılı sayıldığı sınavlara girmeyi, ödev diye konuyu aynen deftere bir kaç kez geçirmeyi sevemedim bir türlü. Bu yüzdendir ki eğitim hayatımın hangi döneminde olursa olsun hep okul haricinde farklı bir amacım olmuştur. Meslek lisesindeyken, bölüm değiştirmek ve üniversiteyi kazanmak, üniversitedeyken TUS’a girmek, iş hayatındayken, eğitim bilimlerinde yüksek lisans yapmak, gibi uğraşlarım olmuştur. Belki de bu beni motive ediyordu. Başarılı bir öğrenci olamama rağmen okulu sevmemek nedendir acaba? Aslında  o zamanlar bunun farkında değildim ya da şimdi dile geldi. Ben ve eminim ki bir çok dünün çocuğu, şimdinin yetişkin insanları, anne-babaları da okula yeni bir şeyler öğrenmek amacıyla değil de sınavları geçip bir üst basamak eğitim kademesine geçebilmek için gidiyordu. Bu bir zorunluluktu. Oysa okula gitmenin amacı bir şeyler öğrenmek değil midir? Bunun eğitim sisteminden kaynaklandığını artık biliyorum. Bir sohbet esnasında ”Kafandaki eğitim nasıl bir şey ki? ” sorusunu üzerine ”Anlatması uzun sürer deyip geçiştirdiğimi de itiraf ediyorum. Çünkü gerçekten uzu sürerdi. Oysa elbette kafamda bir eğitim sistemi var da bu, genele yayılmadıktan sonra bana, çocuklarıma, çocuklara bir faydası dokunmaz. Bu yüzdendir ki ben evde, kendi çapımda bir şeyler yapma çabası içersindeyim.

Blog  hayatım aslında Facebook’ta açmış olduğum ”Üstün Zekalı Minikler” sayfasıyla başladı. Kızım iki yaşındayken, ona sayıları, harfleri nasıl öğretebilirim, iki yaşındaki çocuk nasıl öğrenir diye araştırırken, asıl öğrenmenin yaparak , görerek, dokunarak olduğunun farkına varıp, ülkemizde ve dünyada üstün yetenekli çocuklara verilen eğitim modeli ile karşılaştım. Bu sayfayı açmamdaki amaç da bu araştırmalarımı paylaşmak, bu konu ilgili gelişmeleri yakından takip etmek ve küçük yaştaki çocukların yeteneklerini erken dönemdeki keşfi için annelerin farkındalığını artırmak. Başlangıçta, eğitim modelleri ile karşılaşınca duyduğum heyecanı, bu konu ile ilgili eksikleri, ve ülkemizdeki durumu gördükçe hayal kırıklığına uğradım. Aslında, bu eğitim modeli sadece üstün yetenekli çocuklara değil de bütün çocuklara uygulanmalıydı. Çocuklar derste işledikleri konuları, yerinde görmeli, incelemeli, fen dersini, deneyleri kendileri yaparak, görerek işlemeliydiler. Coğrafya derslerini, tarih derslerini sırf tarihlerini ezberleyerek, iki boyutlu harita üzerinde hayali olarak anlatmamalıydılar ve belki de en önemlisi dört duvar arasına tıkılıp kalmamalıydılar. Sonunda bir karar verdim;

”Benim çocuğum üstün yetenekli olmasa da bu eğitimi almalı, bunu hak ediyor, ve ben, annesi olarak ona bu eğitimi sağlamak için elimden geleni yapacağım.” İşte Minikler ve Anneleri bloğu böyle ortaya çıktı. Paylaştıklarım da hep amaç uğrundaki çabalarımdır.

Bu arada yazı nerden nereye geldi.:) En başarılı eğitim modellerini anlatmak bir başka yazıya kaldı.

Bunlar da ilginiz çekebilir:

Reklamlar

Bloğum ve Ben” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba Sizi bir süre önce keşfettim. Bu yazınızla bir kez daha benimle aynı yolda giden bir anne daha olduğuna sevindim. Ben de Montessori, Reggio Emillia, ORFF, Waldorf tümünden kitaplar okuyup, yabancı kaynaklar karıştırıp kitaplar okuyup, tüm bilgimi meraklı bir kafa olan ogluma doga sevgisi ile birlikte aktarmaya çalışıyorum. Bunun için sizinkine nazaran oldukça amatör bir blogum var..
  http://www.evatolye.blogspot.com
  http://www.evatolye.blogspot.com

  Bunun yanında 2 blogum daha var:
  http://www.sabunagacim.com (doga-temizlik-cevreci yaklasımlar)
  http://www.esumom.blogspot.com (mom type)

  sizi takdir ediyor ve kendime çok yakın bulduğumu söylemeden geçemeden tebrik ediyorum..
  selamlar
  esra

  Beğen

 2. Uzun süredir takipçinizim.Enerjinize çocuklarla yaptığınız etkinliklere hayranım inanın.Her anne böyle olmalı.çocuğunu tanıyan farkındalığını arttıran ebeveyn olmalı.Ben de severek takip ediyorum blogunuzu..

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s