Başarılı Eğitim Sistemleri

Bloğum ve Ben yazımda bahsetmeyi amaçladığı ama bir türlü asıl konuya sıra gelemediği için  bloğu açma amacımı anlatana yazıya dönüşünce, en iyisi adını değiştirmek ve  dünyadaki başarılı eğitim sistemleri, nedenlerini ve hayalimdeki eğitimi sistemi hakkında anlatacaklarım, okumakta olduğunuz bu yazıma kaldı.

Kızım iki yaşındayken başladığım araştırmalarda, üstün yeteneklilere yönelik programlarda daha çok Singapur, İsrail, Almanya modellerinin bilimsel makalelere konu olduğunu genelde diğer ülkelerde bu  ülkelerin eğitim modellerinin uygulandığı çıkıyordu ortaya. Oysa iyi bir eğitim, kalıcılığı olan bilgi, öğrendiklerini hayatta uygulayabilen bireyler yetiştirebilen bir eğitim sistemi, bütün çocukların hakkıdır bence. Bunları  göz önünde bulundurunca karşıma Finlandiya, Norveç, İsveç gibi İskandinav Ülkelerinin eğitimdeki başarısı ortaya çıkıyordu. Peki neydi bu ülkeleri başarılı kılan, nasıl bir eğitim modeli uyguluyorlardı…

Ülkemiz PISA( Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı)na göre sıralamada çok vahim bir yerde.  Bunun bir çok nedeni var. 

Biraz Finlandiya eğitim sistemine bakalım.

 • Çocuklar için yıl sonu sınavları ya da ülke genelinde bir sınav yok. Böylece dershane ve özel öğretmen derdi de yok. Değerlendirme tamamen öğretmenin kendisine özgü.
 • Kitapları her öğretmen kendi seçiyor. Bunun ne kadar iyi olduğuna kendi adıma karar veremedim(!) ama öğretmen olmanın çok  kolay olmadığını, çok iyi bir eğitimden geçtiklerini ve  çok iyi bir hizmet içi eğitim aldıklarını, seminerlere katılarak yaşam boyu öğrenme  felsefesini benimsediklerini öğrenince  iyi bir fikir diye düşündüm. Öğretmenler sınıf içinde müfredata bağlı kalmayıp istedikleri yöntemi kullanabiliyorlar. Bence bu da öğretmene,  sınıfını iyi tanımasını, çocukların nasıl daha kolay öğrendiklerini keşfedebilmesi ve en iyi yöntemi seçebilme özgürlüğü tanıyor.
 • Sınav stresi yok, kıyaslanma yok, öğrenme ille de sınıfta olacak gibi bir dertleri yok. Bu nedenle sınav odaklı değil de öğrenme ve öğrenci odaklı bir eğitim sistemi karşımıza çıkıyor.
 • Yaparak öğrenmeyi hedeflemişler. Sınıflar rahat bir  şekilde dekore edilmiş. Böylece, çocukları 40 dk boyunca sırada oturtup, hadi şimdi  on dakika dinlenin demek yok. Herhalde bu sene okula başlayan  66 aylık çocukların en büyük sorunu bu sırada oturma zorunluğu olmuştur. Çevremden duyduğum kadarıyla, kreşlerde minderlerde oturmaya alışan bazı çocuklar, sıralarda oturmak istemişler, ders ortasında bahçeye çıkmak isteyenler olmuş.
 • Ülke nüfusunun az olması, sınıfların  da 20-30 mevcutlu olmasını güzel bir nedeni. Eğitimin tüm kademeleri ücretsiz.  Ailelerin ve çocukların üniversiteye girme ve gelecek ile ilgili bir endişeleri yok. Bu da stresi azaltıyor diye düşünüyorum. Milli gelirleri de bizden oldukça yüksek ama en önemlisi eğitime değer veriyorlar. En büyük yatırımları eğitim üzerine.
 • Eğitim,  ailede başlıyor deyip, anne- baba olacaklara eğitim veriliyor. Sürekli bir yetişkin eğitim programları da mevcut. ( Yaygın eğitim)

Acaba bu eğitim sistemi ülkemizde uygulanabilir mi?  Bunun çok kolay olmayacağı düşüncesindeyim. Yani modeli aynen alıp ülkemizde uygulamaya çalışılırsa, başarısız olma ihtimali çok yüksek görünüyor. Ama örnek alarak, kendi kültürel değerlerimizi katarak, ülkemizin coğrafi ve beşeri yapısını göz önünde bulundurularak bize özgü bir eğitim modeli yapılırsa neden biz de başarılı olmayalım?

İlginizi çekeceğini düşündüğüm linkler ve daha fazla bilgi isteyenler için:

Küçük bir not: PISA sınav sorularını incelerseniz, soruların, öğrenilenlerin, günlük hayatta kullanabilme başarısını ölçme ile  ilgili olduğunu göreceksiniz. Maalesef ki yaklaşık 18 yıllık örgün eğitim hayatımda buna yönelik bir eğitim verildiğini görmedim. Ne diyelim darısı çocuklarımızın başına…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Başarılı Eğitim Sistemleri” üzerine 9 yorum

 1. Yazınız için teşekkürler. Keske olabılse ama şu nüfus mevzusu mühim. Sınıf mevcutları fazla öğretmen yetişemıyor. Gercı öğretmene bırakılsa müfredat uygulaması ve kitap seçimi mevcut da sorun olmayabılır. Ve en önemlisi öğretmen öğretmekten zevk alınca hersey çözülür.

  Beğen

  • Evet, Finlandiya ile aramızda çok fark var ama bizim de eğitim anlayışımız artık değişmeli. Bunlar daha çok ülke politikaları, bireylerin yapabileceği şeyler sınırlı. Değerli düşünceleriniz paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler adaşım.:)

   Beğen

 2. Kesinlikle ülkemizde anne baba eğitimleri yaygınlaştırılmalı. Bir eğitimci olarak anne babaların konudan çok uzak oluşu( en azından benim bulunduğum çevrede) sebebiyle aksaklıklar yaşanıyor. Bizim a dediğimiz evde b oluyor. :))

  Beğen

 3. Güner Hanım Finlandiya daki eğitim sisteminin çok güzel anlatmışsınız.Öğretmenin kendini geliştirmesi fikrine katılıyorum.Yaşam boyu öğrenme çok önemli.Sürekli kendimizi yenilemeliyiz.Anne babaların da eğitimin bir parçası olduklarını bilmeleri gerekir.Eğitim sadece öğretmenin işi değildir.Eğitim ilk önce ailede başlar.Bunu ülkemizde anlatabilsek her veli sizin gibi olsa mesela aynı özveriyi gösterse eğitim alanında çok yol katederiz.Özveri işi bu.Anna baba öğretmen ve çevre faktörleri hepsi aynı oranda iyi olmalı.

  Beğen

 4. Yazınız için teşekkür ederim. Bir öğretmen olarak velilerimizin de eğitim ve eğitim sistemi üzerine kafa yorması beni mutlu ediyor. Finlandiya’dan eğitim adına sistem olarak öğretmen olarak ve veli olarak almamız gereken çok ders var. Ama asıl önemli olan örnek sistemlerden yararlanarak kendimize uygun sistemi oluşturmak olsa gerek.
  Yazınıza birkaç küçük katkı sağlamak istiyorum:
  – Finlandiya Eğitim Sistemi ile ilgili detaylı bilgi: http://suleymanyildiz.wordpress.com/2011/04/26/finlandiya-egitim-sistemi/
  – PISA 2009 Sonuçları: http://pisavetimsssinavlari.wordpress.com/tag/pisa-2009-sonuclari/
  – PISA ile ilgili yazılar: http://pisavetimsssinavlari.wordpress.com/category/pisa/

  Beğen

 5. Başarılı bir eğitim sistemi için aynı zamanda teoriyle beraber uygulamaya da önem vermek gerekiyor. Avrupa ve Amerika’da bunu görebiliyoruz.

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s