Eğitici Bir Oyun-Sokoban

Her ne kadar çocuklar için  bilgisayar zararlı, asosyal olmalarına neden oluyor, çıkıp dışarıda oynasınlar dense de, günümüzün teknoloji çağı olduğunu kabul etmeliyiz.  zararı olduğu kadar, bundan kaçmanın da zararı olduğu düşüncesindeyim. Her şeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar sözü bilgisayar için geçerli. çocukları bilgisayardan uzak tutamamanın birincil sebebi de biz anne-babalarız. Biz bilgisayar başına geçtikten sonra onlara, senin için bu zararlı demek, anne-babasının her davranışını ve sözünü kopyalayan çocuklarımız için pek de uygulanabilir bir yaptırım değil. Kendi kendimizi kandırmış oluruz.

Peki ne yapabiliriz? Sadece anne baba olmanın sorumluluğunda onları sınırlar konusunda uyarmak. Yani bilgisayarı veya interneti hangi amaçla, ne kadar süreyle kullanabileceği. Çocuklarımın yaşları küçük olduğu için bu konuda henüz bir zorluk çekmiyorum. Ama daha büyük yaştaki çocuklar için uzmanlara göre en iyi yöntemlerden biri bilgisayarın oturma odası gibi ortak paylaşılan alanlarda bulunması.

Biz çocuklar için bilgisayarı eğitim amaçlı kullanıyoruz. Daha çok seçtiğim eğitici oyunları oynuyorlar.  Kısmen de tipik bir kız çocuğu olarak elbise giydirme, yemek yapma oyunları kızımın sevdikleri. 

En son eğitici oyun favorim Sokoban. İsminden de anlaşılacağı gibi çoğu zeka oyunlarında olduğu gibi bu oyun da Japonların keşfi. daha önceden kendimin de çok oynadığı, hatta eşimle kim daha çok seviye atlayacağı konusunda iddalaştığımız bir oyun. Bizim oynadığımız iki boyutluydu ve seviyeler daha zordu. Şimdi Sinem oynadığı oyun üç boyutlu ve sevileri biraz daha kolay gibi geldi bana. Yani tam çocuklar için. 

Sokoban(Japonca, depo bekçisi), bir kutu taşıma oyunu.

Kuralları:

  • Bir seferde sadece bir kutu itilebilir.
  • Kutular çekilemez, sadece itilir.
  • Kutuların veya duvarların üstünden geçilemez.
  • Tüm kutular depolama yerinde bulunursa bulmaca çözülmüş olur.

Çocukların problem çözme yeteneklerini, alternatif çözüm yolları arama gibi özelliklerini geliştiriyor bence. Sinem’e kuralları anlattık. Bir iki kez çözümü birlikte yaptık. Sonrası, annesi olarak beni bile şaşırttı. 10. seviyeye kadar tüm aşamaları tek başına yaparak geldi.  

3D SOKOBAN OYUNU( Bizim oynadığımız)

Sokoban oyunları

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s