Mental Aritmetik

Mental aritmetik programlarını eminim  çoğunuzun duymuşsunuz. Şimdiye kadar tanışmamış olanlar için ifade edecek olursak;

” Abaküs yardımıyla çok sayıdaki aritmetiksel işlemi kısa sürede zihinden yapmayı öğreten eğitim programı.”

 Abaküs derken bildiğimiz abaküs olmayıp , Japon Abaküsü olarak adlandırılan ”Soroban” kullanılmaktadır.

Benim dikkatimi kızıma, matematiksel işlemleri zihinden yapabilmesi için yöntemler araştırırken çekmişti. Tam da o dönemde bu eğitimi veren özel kurumlar da yoğun bir reklama giriştiler ve neredeyse ülkenin tamamına  yayıldılar. Aynı ilçeye birkaç tane açılacak kadar çoğaldılar. Hatta anaokulları bile bu eğitim programını uyguladıklarını  reklam ederek öğrenci çekmeye başladılar. İlk başta oldukça dikkatimi çeken program, bu kadar çoğalınca ”Acaba?” sorusu ile kafamı kurcalamaya başladı. Matematik artık çok kolay” adlı yazımda bahsettiğim gibi, kızım 4 yaşındayken başvurduğumuz bir mental aritmetik kurumuna yaşının küçük olması nedeniyle sınıf yokluğundan kaydı yapılmamıştı. Bunun üzerine, ben de bir soroban alarak, ilk önce nasıl kullanıldığını kendim öğrenerek kızma da öğretmiştim. İlk önce parmakla sayıları gösterimi öğrenilen sistemde, birkaç aşama sonrası zihinden hesaplamaya geçiliyordu ve sonuçta şu anda televizyonda sıkça gördüğümüz ”Minik Dahi ” olarak tanıtılan çocuklar yetişiyordu. Her anne -baba çocuğunun, matematiksel işlemleri bu kadar hızlı ve başarılı şekilde yapmasını ister ama benim aklımı şu soru kurcalamaya başladı. Eğer bir çocuk bu alanda sporcu olmayacaksa, bunu yapmanın ona eğitim hayatında ne gibi faydası olacak. Bu kadar çok sayıda işlem sorulmuyor bildiğim kadarıyla. Bir de açıkçası tabiri caizse mantar gibi çoğalması, verilen eğitimin kalitesi ve başarısı konusunda beni endişelendirdi. Biraz beklemeyi ve sonuçlarını görmeyi daha uygun buldum. Asıl olan;

 • Konsantrasyon gücünü artırması
 • Çocuğun öz güvenini geliştirmesi
 • Hafızayı güçlendirmesi
 • Beynin her iki lobunu da çalıştırarak aklımızı daha etkin kullanmaya yardımcı olması gibi yararlarının olması, diye düşünmüşümdür.

Gelelim bizim duruma; Sorobana başlamadan önce biz çoktan zihinden hesaplamaya geçmiştik. Aynı anda sorobanı ve kaldığımız yerden zihinden hesaplamaya devam etmek zor oldu. Yani ben bu konuda eğitmen olmadığım için tam etkili olamadığımı düşünüyorum. Çünkü zaten belli bir seviyeye gelmişken sorobanla hesaplamak, geriye dönüş olacaktı. Belki daha sonra daha ileri bir seviyeye geçecekti ama bunu o an için pek uygun görmedim. Bir şeyi tam bilmesi iki yarım bilgiden daha iyidir diye düşündüm. Kağıt-kalem kullanmadan hesaplamayı hep desteklemişimdir. Bu konuda sanırım başarılı oldum ki kızım şimdi zor bir işlem olsa bile zihinden yapmayı tercih ediyor. Hatta bazen çevre uyaranları nedeniyle odaklanamadığı durumlarda, yazarak yapabilirsin dememe rağmen zihinden yapmayı tercih ediyor.

Sonuçta, anlaşılacağı üzere bir soroban eğitimini tam anlamıyla uygulayamadık ama ondan çok yararlandık. Mental Calculation ( Zihinden hesaplama) programını da indirince zihinden hesaplama için alıştırma yapma imkanı bulduk.  Bir işi hızlı ve doğru yapabilmek zaten onu iyi bildiğiniz gösteriyor. Kızım da şimdilik 5 rakamla anında hesaplama yapabiliyor. Sonrasında zorlanıp bir-iki rakamı ezberleyip normal hesaplamaya geçiyor. Zamanla  konsantrasyonun daha da artacağından çalışırsa, bu sayıyı artırabilir. Zaten önemli olanın bu işlemlerin sayısı veya yapabiliyor olması değil. Bu becerisini, hayatta kendi gelişimi ve başarısı için ne kadar etkili kullanabiliyor olmasıdır.

Mental Calculation programını merak edenler ve ücretsiz indirmek isteyenler sorobanexam.org sitesini ziyaret edebilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Mental Aritmetik” üzerine 7 yorum

 1. Sabah bir kaç arkadaşımla bu konudan konuşuyorduk, tam o sırada senin yazın geldi:)) Yazını hepsiyle paylaştım. Matematikten korkmayan çocuklar yetiştirmek için harika bir adım bu. Önce kendim öğrenmek istiyorum, mutlaka oğlumu göndereceğim bu kurslardan birine…Ellerine sağlık yazı çok bilgilendirici oldu.

  Beğen

  • Evet, matematik ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor.:) Nefret edilmesinin sebebinin de temelinin iyi verilmemiş olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Yazımda da belirttiğim gibi mental aritmetik kursları hala kafam yatmış değil. Hep reklamlarını gördüm. Bir de bu eğitimi çocuklarına aldıran annelerin görüşlerini merak ediyorum.:) Biz şimdilik çalışmalarımıza evde devam ediyoruz.

   Beğen

   • Haklısın kesinlikle, bizzat bu eğitimi almış çocukların annelerine ulaşmak lazım bir şekilde ama diğer yandan böyle bir kurs sonrasında reklamlardaki seviyeye erişemese bile sayılara alışmış olurlar en azından. Eğer çevrende bu kurslarla ilgili ilk ağızdan bir yorum duyarsan bizi de bilgilendir:)) sevgiler,

    Beğen

    • Özellikle normal matematik eğitimi almadan bu yöntem öğrenilirse daha başarılı olacağını düşünüyorum. Kızımın geçen seneki öğretmeninin anlattığına göre bir öğretmen birinci sınıftan beri sınıfında bu yöntemi uyguluyormuş. Şimdi 3 sınıfta olan öğrencileri matematikte çok iyilermiş.::)

     Beğen

 2. Geri bildirim: Mental Aritmetik | SABUNAGACI

 3. Bizim kreste de başladı mental aritmetik tabi isteğe bağlı
  Kimi ileride beynini farklı kullandığı için sorun olur diyor tabi otorite olarak kabul edilen kişiler mi bilmiyorum kimi de faydalı diyor.
  Biz bu sene aldırmadık ama alsın istiyorum sonra da okula gittiğinde çocuklar 3+2 hesabı yaparken oğlum sıkılır mı diye düşünüyorum
  Yani kararsızlık kararsızlık içindeyim

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s