Kar Tanesi

Çocukluk anılarımın arasında bir sınıf sahnesi canlanır gözümde. Dışarıda lapa lapa yağan kar ve bir köy okulunda sobanın etrafında toplanmış çocuklar, öğretmenlerini dikkatle izlerler. Yıl başı yaklaşıyordur. Herkes evinden ne kadar parlak, renkli kağıt bulabildiyse getirmiştir. Hatta günler öncesinden başlayan hazırlıklar, yenilen gofretin ambalajını tırnakla düzleştirerek elde edilmiş janjanlı kağıtlar yeterince biriktirilmesiyle sonlanmıştır. Evden getirilen kabuklu cevizle bu parlak gofret kağıtlarıyla kaplanmış, en pahalılarına taş çıkartacak kadar güzel birer süs haline gelmişlerdi. Hepsi güzel de o zamanlar benim gözüm öğretmenimizin kağıttan yaptığı kar tanelerinde kalmıştı. Ne kadar da güzel olmuşlardı! İçimden keşke ben de yapabilsem demiş olmalıyım ki, evde bir kaç defa deneme yaptığımı hatırlıyorum. Ama bir türlü uygun katlamayı beceremeyip kar tanemde hep yanlış kesmekten dolayı kopmalar meydana geliyordu. Tabi o zamanlar bilgiye ulaşmak şimdiki gibi kolay değildi. Ne internet vardı, ne de her şeyi bilen Google hazretleri.  🙂 Hatta bilgisayarın adını duyan bile yoktu.  Aradan yıllar yıllar geçti. O günden bugüne neler değişti neler… Şimdi neyi merak ediyorsanız adını yazıp bir tuşa basmanız yeterli. Ben de öyle yaptım ve ne kadar da kolaymış dedim. keşke o zamanlara öğretmenimiz bunu bize nasıl yapıldığını öğretseydi. Belki değişik kar taneleri yaparak yaratıcılığımızı geliştirebilirdik.

Çocuklarla origami yapmaya karar vermiştim. Hangisini yapalım derken kesme işlemi olmasına rağmen kar tanesi de yapmak bir çeşit origami dedim ve yıllar öncesinden gelen bu anıyla birlikte çalışmalarımıza başladık. Temel katlamayı yaptıktan sonra gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. Üzerine  Sinem bir desen çizdi kendince.  Kağıdın katlandıktan sonra kalınlaşması Sinem’i keserken bayağı zorladı ama sonunda ne çıkacağı merakı ile biraz da benim yardımımla başardı:) Ve sonunda gerçekten hoş bir desen ortaya çıktı. Kar tanesi yapımından çok çocukların kendi desenleri yaratması, işin içine merakın girmesiyle eğlenceli bir etkinlik oldu.

Kar Tanesi” üzerine 14 yorum

 1. Yaratıcılığın işte en büyüleyici olduğu zaman çocukların yaptıkları oluyor. bizde Zuzumla beraber kesme işini çok yapıyoruz. Elleriniz dert görmesin.

  Beğen

  • Evet sınıf için çok güzel bir etkinlik.(kendimden biliyorum:) Katlaması ve desen çizme işini kızım yapabildiğine göre göre ilkokullar daha rahat yapabilir. Bizim için bir tek kesme işi zordu.

   Beğen

   • Ayyy GÜNEL cim beni de aldın taa yıllar yıllar öncesine götürdün :)) ne güzel yıllardı o süsleme heyecanı o telaş çok güzeldi bizde neslişimle deneyelim benimde bu günlerde aklımdaydı yapmak yazını okuyunca hızlandırayım evimizi süsleme işini çok öptüm hepinizi sevgiler

    Beğen

    • :)) Bazen çocuklarla çocukluğuma dönmek iyi geliyor. Çocukluğumun en güzel anıları da yılbaşı telaşı. Telaşla ve büyük özveriyle hazırlanan yemekler,evin süslenmesi, çocukların hediye telaşı ve aile dostlarıyla hoş sohbetler…Bunlardan başka mutlu anı olur mu? ben de çocuklarıma aynı heycanı yaşatmaya çalışıyorum ama sanki eskiden daha güzeldi.Belki de biz çocuk olduğumuz için…:)

     Beğen

 2. çok teşekkür, ben de makas, kağıt aldım elime, önce öğrenicem eve gidince oğluma öğreticem:) iş yerinde kimseye yakalanmadan bunu başarabilirsem ne mutlu bana:)

  Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s