Drama ve Çocuk

Oyun oynamak çocuklar için hayatın ta kendisi. sabahtan akşama kadar, yorgunluktan bayılıncaya kadar oynasalar bile hala yeterince oynamadıklarını düşünüyorlar. Anne-babalar, öğretmenler, artık eğlenerek, deneyimleyerek öğrenmenin öneminin farkındalar. Zaten hızla çoğalan yaratıcı drama atölyeleri de bunu gösteriyor. Arz – talep meselesi.

Kızımı da Yapı Kredi Kültür merkezindeki Yaratıcı Drama ile Okuma Atölyesi’ne götürmeye çalışıyorum.  Zaten, atölyeyi çok sevdiğini söylüyordu , bunu gözlemleme fırsatım oldu.  Hikayeyi dinliyorlar, oynuyorlar, düşlüyorlar, fikirlerini söylüyorlar. 

Drama, çocukların, özgüvenlerini geliştirdiği gibi, eleştirel düşünme , problem çözme, empati kurabilme, bağımsız düşünebilme gibi özelliklerini de geliştirir. Çocukların çevresel farkındalığı artar, işbirliği yapma becerisi gelişir, sosyalleşir. Dramanın yararları saymakla bitmez, diyor, Psk. Tuğba Demiröz ”Psikodrama ve Yaratıcı Dramanın Yararları Nelerdir?’, adlı makalesinde.

Oğlumla nasıl daha kaliteli vakit geçirelim, oynarken öğrenelim diye düşünürken, kızım 3 yaşındayken başladığımız dergilere bir göz atalım dedim. Hareketliliği, zıpırlığı nedeniyle pek ümidim olmasa da denemekten bir şey kaybetmez insan. Annesi olarak oğlumun performansına ben bile şaşırdım. O kadar ilgi gösterdi ki sabahın köründe, elinde dergi ile gelip ”Annee, deeess (ders) çalııışş'(çalışalım), diyor.  Hikayeleri okurken, timsah ne hissetmiş, kaplan, neden üzülmüş gibi sorular karşısında verdiği  cevaplar, yaptığı mimikler benim için süperdi. Hala yerinden durmayan yapısının olması, her cevap sonrası, bir tur koşup gelmesi, sıkıldığımda bir marsupilamiye dönüşüp yerleri koklaması ya da küçük bir aslan olup  üstüme atlaması beni fazlasıyla yorsa da o başarıları karşısında çok mutlu. Aferin diye alkışladığımızda ”Başaaadııımm” demesi eminim, zaten yeterince var olan özgüvenini pekiştiriyor. Bu arada iki çocuk olunca ikisi ile aynı anda ilgilenmek çok zor. Neyse kızım anlayışlı ve cevaplara müdahale etmiyor. Ben de başka nasıl olabilirdi, nereye gitmiş olabilir gibi yeni fikirler üretebilmesi için sorular sorup onu etkinliğe dahil etmeye çalışıyorum.

Son olarak diyeceğim şu çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, eğitim için erken veya geç değil. Her yaşta öğrenilecek şeyler var. İçine oyunu da katarsanız, kaliteli vakit geçirip, geleceğe güzel anılar bırakmış olursunuz. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Drama ve Çocuk” üzerine 2 yorum

    • Elbette dergi şart değil ama eğitim için bir istikrar ve düzen gerekiyor. Bunu kızımla yaptığımız çalışmalardan tecrübe edindim. En azından düzenli bir yol kateettğiniz belli oluyor. Nerde eksiklikler var, daha rahat görebiliyorsunuz. Onun dışında oyun oynarken de çocuklar fazlasıyla öğreniyor zaten.

      Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s