Kolay Sorular Zor Cevaplar

indirEminim birçok anne aynı durumu yaşamıştır, yaşıyordur. Çocukların bitmek bilmeyen sorularına belli bir yaştan sonra, daha ilginç veya ebeveynlerin cevaplarken zorlanacağı sorular ekleniyor. Ben nasıl oldum”dan tutun da  dünyanın oluşumuna kadar. Bu aralar da kızımın bu tür soruları iyice arttı. Daha önce, kardeşini olacağını öğrenince yavaş yavaş bebeklerin nasıl doğduğunu merak edip sormuştu. Ben de annelerinin karnında  büyüdüğünü , sonra da artık annesinin karnına sığamayacak kadar büyüdüğünde hastaneye gidip annesinin karnından çıkarıldığını söylemiştim. tabi nasıl çıktığı veya karnım kesilirken acıyacak mı gibi sorularla devam etmişti. O an için, soruları çok iyi cevapladığım için kendimle gurur duymuştum.:) Aradan günler geçti ama sorular gelmeye devam ediyor. Bu sefer daha zorlayıcı gibi… İşte sorular:

– Tamam, anne anladım. Bebekler annelerinin karnında oluyor da, onları oraya kim koyuyor?

-Madem bebek annenin karnında oluyor, o zaman babaya ne gerek var?

-Madem, bebekler anne ve babalarından oluyor, onların annelerinin ve babalarının da anne ve babası var… O zaman en önceki anne  ve babaları kim?images

– İlk insan mı?

– Evet!

– İlk insan nasıl olmuştur?

– Anne, ilk insan erkek miydi kadın mıydı?

…  ve daha birçok soru.

Yani anlayacağınız kızım bu aralar her şeyin ilkine , insanın ve dünyanın var oluşu ile ilgili sorular sormaya devam ediyor. İtiraf etmeliyim cevaplarken çok zorlanıyorum. Yaşını küçük olmasından dolayı ne bilimden ne de dinden yeterince yararlanamıyorum.  Çocuğa uygun bir dil bulmak ne kadar zormuş. Sorduğu kadar, doğru yanıtlar vermeye çalışıyorum. Zaten çocukların aklında soru işareti kalırsa mutlaka onu sorgulamaya devam ediyorlar.

Çocuklar için hazırlanmış, dünyanın ve insanların var oluşu ile ilgili kitaplar araştırıyorum. Belki o zaman cevaplar da kolaylaşır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kolay Sorular Zor Cevaplar” üzerine 7 yorum

 1. Bence de çocuklara yönelik bu tip kitaplardan destek alabilirsin. Bir de okuduğum kadarıyla uzmanlar, çocuklardan gelen bu tip sorulara onların anlayabileceği kadar açık ve KISA cevaplar verilmesinden yana. Yani bir soruya bir cevap. Fazlasına gerek yok.
  Resimli kitaplar bulabilirsen çok daha faydalı olur diye düşünüyorum; hatta çocuk ansiklopedileri.. Yazılarından anlamasa da bir süre onların resimlerine bakarak idare edebilir, büyüdükçe de merak ettiği konularda okur.
  Ben de küçükken fazlasıyla meraklıydım ve beni ancak bu resimli çocuk ansiklopedileri idare ediyordu annem verecek cevap bulamayınca. Ayrıca saatlerce kendi kendime oyalanıyordum onlara bakarak, hayaller kuruyordum. Bence bu tip durumlarda yapabildiğimiz ölçüde kendi çocukluğumuza dönerek hatırlamaya çalışmakta yarar var. Nacizane 😉
  Sevgiyle,
  Derya

  Beğen

   • Bana sizli hitap etmenize gerek yok (:
    Önerebileceğim kitaplar olsaydı kesinlikle önerirdim zaten. Birincisi Türkiye`de yaşamıyorum, ikincisi çocukluğum çooook gerilerde kaldığı için ve üçüncüsü henüz bir çocuğum olmadığı için çocuk kitaplarından oldukça uzak kaldım.
    Ama benim küçükken resimli bir çocuk ansiklopedim vardi. Bir de yine resimli ve çocuklar için yazılmış üreme kitabım. İnsanların, memeli ve memesiz hayvanların nasıl ürediğini basitçe anlatıyordu.
    Kitapçılardan bu tip kitaplar bakabilirsiniz.
    Sevgiler (:

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s