Aman Gar!

anagramBaşlığı görünce kafanız mı karıştı? Merak etmeyin desem de de gene merak edeceğinizi bildiğimden hemen söyleyeyim zaten kafa karıştırmak için yazılmış bir başlık. Neyse ki, herşeye kadir bir beynimiz var. Karışmış harfleri düzeltip hemen doğru kelimeyi bulabiliyor. ANAGRAM…

Bu da nedir, şimdi deyip, eskisinin bile daha anlaşılır olduğunu düşünenler için bunun bir bulmaca olduğunu söyleyeyim. Bir harf karıştırmaca oyunu.

Bir kelimenin harflerini karıştırıp anlamlı başka bir kelime oluşturuyorsunuz.  Aslında anagram bulmacalara gazetelerin bulmaca sayfalarında rastlanıyor. İlgili olanlar mutlaka görmüşlerdir. Benim bu yazıdaki amacım yeni okumaya başlayan çocukların okumalarını geliştirmek için kullanılabileceğini göstermek ve tabi ki beynimizi çalıştırmak. Hazırlamak da çözmek de beynimiz için bir uğraş. Anagram bulmacalardan aynı zamanda  çocukların kelime bilgisini geliştirmek için de yararlanılabilir.

Geçen sene kızım yavaş yavaş okumaya başladığında, ona renklerin harflerini karıştırarak hazırlamıştım. En azından basit olduğu için okuyabilmek ve çözüme ulaşmak onu mutlu edecekti. Şimdi aradan bir yıl geçti ve kızım artık okumayı öğrendiğine göre daha etkili bulmacalar hazırlamak gerekti.

 Yeni hazırladığım bulmacaya aşağıdaki bağlantıdan  ulaşabilirsiniz. Yenilerini hazırladıkça eklerim.:)

ÇOCUKLAR İÇİN ANAGRAM BULMACA

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s