Sınır Koyma Kuralları Belirleme (2)

Daha mutlu ebeveyn -çocuk ilişkisi için ”Sınır Koyma, Kuralları Belirleme” eğitiminden notlarla devam ediyorum. Bir önceki yazı burada.

imagesCAE187RXÇocuğum benim koyduğum kurallara hiç uymuyor, mu diyorsunuz. O zaman, kurallarınıza bir göz atın. Gerçekten bu kurallara gerek var mı?, dedi Psikolog Tolga Erdem. Ben de diyorum ki, çocuklarınıza güvenin ve bunu gösterin. Çocuğunuz, ona güvendiğinizi bilsin. Doğan Cüceloğlu’nun bu konuda güzel bir yazısı vardı. Okumak isterseniz, yazısı burada. Her ne kadar kurallar delinmek için var dense de inanın hiç bir çocuk, ” Bugün canım çok sıkılıyor, annemim yapma dediği şeylerin hepsini yapayım, heyecan, macera olsun,” demez.:) Çocuklar kuralları test ederler. Bakalım gerçekten önemli bir şeymiş mi, diye merak ederler. Aslında büyükler de kuralları test ederler, dedi Tolga Bey ve şöyle bir örnek verdi:

” Acil bir işiniz var ve gerçekten çok geciktiniz. Bu durumda her şeyi göze alarak, hız sınırını aştınız. Baktınız hiç bir ceza gelmedi. Bu durumda sonraki zamanlarda da nasıl olsa ceza gelmiyor diye kuralı ihlal edebiliyorsunuz. Bu sizin kötü bir insan olduğunuzu göstermez. Sadece kuralları test etme ihtiyacı duyduğunuz için yapmışsınızdır. “

Çocuklar da öyle…  Bu nedenle çocuklara, kuralları anlatırken, bu kuralı neden koyduğunuzu, ne zamana kadar geçerli olduğunu kararlı ve sakin bir ses tonuyla anlatın. Beden diliniz ile sözleriniz aynı şeyi ifade etsin. O zaman  çocuğunuz  bu konuda kararlı olduğunuza ikna olacaktır. Bağırarak  ve öfkeli bir şekilde konuşmak, kontrolü kaybettiğinizi gösterir ve her an  bu kuralın değişebileceği sinyalini verir.

Hayır’lar Evet’e dönüşebilir mi? Evet, kararlar değişebilir. Aslında dünya değişiyor. Bu, vazgeçişleri, değişimleri günlük hayatımızda sıkça yaşıyoruz. Niye çocuklarımıza söylediğimiz Hayır’lar da değişmesin ki. Onu dinleyin, belki çocuğunuz haklıdır.

Stresli ve öfkeli anlarda, ara verme yöntemini denemek, en iyi çözümlerden biri olabilir. Bırakın problem, çözülmemiş olarak kalsın. Her iki tarafın sakin olduğu bir zamanda problem tekrar konuşulabilir. Çocuğunuzun gerilimli anlarında da onu rahatlatıcı şeyler yaptırabilirsiniz. Ağlıyorsa, onu susturmaya çalışmayın. Ağlamak iyidir. Aslında ağlayamamak daha büyük sorunlar doğurur.( Psik. Tolga Erdem)

ikiyasBöyle gerilimli anlara en çok 2 yaş döneminde rastlanır. Çocuğun, öz benliğinin farkına vardığı, anne- babanınn da sabrın ne kadar büyük bir erdem olduğunu öğrendiği özel bir dönemdir benim gözümde iki yaş. ( bknz. Neymiş şu iki yaş sendromu!) Tolga Bey, bu dönemi çok güzel ifade etti. Benim de çok hoşuma gitti, aynen yazıyorum:

“2 yaş öncesinde çocuk kendisini annesinin bir parçası gibi hisseder. 2 yaşla birlikte şöyle düşünür:  ”Ya dur bir dakika! Ben galiba başka biriyim. Benim de isteklerim var. Sanırım bunları ifade etmek annemin de babamın da çok hoşuna gidecek.” :))

Çocuğunuzun nasıl rahatladığını öğrenin. Çocuklar öğrenme stillerine göre sakinleşebilirler. Mesela kızım 2 yaş civarında çok stresliydi. (2 yaş deniliyor ama bu dönem genelde bir buçuk yaş ile üç büçük yaş arasında devam ediyor.:) Tecrübe edilmiştir!)  Başa çıkamadığım dönemlerde, banyo yaptırmak en iyi çözüm oluyordu ya da daha hafif geçen olaylarda ”Odana gidebilirsin. İkimiz de sakinleşince konuşalım,” diyordum. Bir süre sonra gelip “Anne ben artık sakinleştim,” deyip kapı aralığından bakıp gel dememi bekliyordu. 🙂 Tabi bu yöntem kızım için geçerliydi. Oğlumda hangi yöntemi uygulasam, bir türlü karar veremiyorum. Her çocuk farklı. Oğlum, kızıma göre kıyaslanamayacak kadar hareketli olmasına rağmen, 2 yaş dönemini daha hafif atlatıyoruz, diyebilirim. (Maaşallah:))

imagesCAJ2EQWBBir de en önemli problemlerden biri kardeş kavgaları. Biz anneler, çocuklarımızın hiç kavga etmeden, güzelce oynayıp, güzel vakit geçirsinler, biribilerini sevsinler, yardım edip kollasınlar istiyoruz. Çok güzel istekler de hayat böyle değil ki. Benim minikler  dışarda birbilerini çok severler. Birbilerine sarılıp, durmadan öperler. Ben bunun kardeşliğin reklam kısmı olduğunu biliyorum ama yaşlı teyzeler amcalar bu görüntülere bayılıyorlar. 🙂 “Maaşallah ne güzel geçiniyorlar”, diyorlar. Ben de birazdan kavaga ederler, sonra gene sarılıp öperler birbilerini, tam kardeşler,” diyorum.:) Bence kardeşlik böyle bir şey. Kavga edecekler, kendi isteklerini yaptırmak için ısrar da edecekler, ama gerektiğinde anne babaya karşı bile birbirilerini kollayacaklar. Hayatı, daha baba ocağındayken, anne yuvasındayken öğrenecekler.

Bu arada notlarımı, söyleyeceklerimi, gene bir yazıya sığdıramadım:))

Sonraki yazının  konusu:

 • Ödül ve Ceza
 • Anneliğimizin sorgulanması
 • Anneanneler,Babaanneler, Dedeler

Sınır Koyma Kuralları Belirleme (2)” üzerine 2 yorum

 1. Kuralların gerçekten kimin için olduğu konusunu daha önce de bir yerde dinlemiştim. Sanırım henüz yazmamışım. Kuralları test etme örneği de çok etkileyici. Kendi uyamadığımız kurallara çocuklarımızın uymasını bekleyemeyeceğimiz kanısındayım. Burada yazdığım gibi http://evaciton.wordpress.com/2013/01/26/dedigim-degil-yaptigimi-yap/ çocuğa “Dediğimi yap” diyoruz ama aslında yaptıklarımız ile rol model oluyoruz. En basitinden yemekten önce abur cubur yemek, vaktinde uyumak, belli bir saate topluca masada oturmak. Bunların her birini çocuğumuza öğretmek istiyoruz ama bazen bizler bile hayatın akışında kurallarımızı esnetmek zorunda kalmıyor muyuz? Sevgilerimle 🙂

  Beğen

  • Son derece haklısın Eva! Zaten çocuklar kendimizin uymadığı kurallar varsa hemen yakalıyorlar ve benimkileri ”Bu hiç adil değil” diye tepkilerini gösteriyorlar. Bize “Haklısınız” demekten ve kurala uymaktan başka çaremiz kalmıyor. :)) Sevgiler…

   Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s