Kıssadan Hisse- Gizli Mesajlar

untitledBugünlerde bir kitap okuyorum ve yazarın dediği gibi hayatım tamamıyle değişmese de anneliğime bir değer ve farkındalık kattığı kesin. Kitabın ismi “Gizli Mesajlar”. Yazarı Elizabeth Pantley. Kitap Dr. Hande Gürel tarafından Türkçe’ye çevrilmiş. İçeriğine gelince, çocuklarımızla aramızdaki iletişim esnasında sergilediğimiz davranışlar neyi ifade ediyor, istemeden veya farkında olmadan yaptığımız yanlışlar nelere yol açıyor, problemlerle karşılaşınca nasıl davranmalıyız gibi sorulara cevap verirken üzerinde düşünülmesi gerekenleri ve yapılabilecek değişiklikleri örnek olaylarla anlatıyor. Bir hafta önce posta kutumda karşıma çıkınca, merakla  okumaya başladım ve kendimi gene küçük notlar tutarken buldum. Aslında kitap örnek olaylarla birlikte okununca daha iyi anlaşılır ama asıl anlatılmak isteneni vurgulayan o kadar güzel cümleler vardı ki bunları paylaşmadan edemedim.

“Bazen sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek yaptıklarımızla değil, yapmadıklarımızla ilgilidir. “Çok iyi” bir anne-baba olarak , yetişkin hayatlarında başarılı olmaları için gerekli bazı becerileri geliştirme fırsatını onların ellerinden almış oluyoruz. Bu beceriler satın alınamayan, ancak deneyimle kazanılan becerilerdir. Çocuklarımızın yerine yaptığımız herşey, onlar tarafından yapılamamış oluyor.”

“Sizin göreviniz, bağımsız ve üretken bir yaşam kurmak için bir gün evden ayrılacak olan sorumluluk sahibi, kapasiteli genç bireyler yetiştirmek ve onların bunu yapabilmesi için yetenek geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu nedenle, evdeki bazı görevlerinizi onlara öğretmekten ve aktarmaktan rahatsızlık duymamalısınız. Çünkü bu onlara vereceğiniz çok gerekli bir armağan olacaktır. Bu sürecin erken yaşta başlaması ve düzenli olarak sürmesi gerekir. Onsekiz yaşına gelmiş olan çocuklarınıza, yaşamsal becerileri öğretmeye çalışmak hem pek işe yaramayacak, hem de belki olanaksız olacaktır.”

“Düşüncellik, bağımsızlık kadar gerekli bir özelliktir. Çocuğunuzu sorumluluk sahibi birey olarak yetiştirmek için en düşünceli hareketin, çocukların kendi işlerini kendi yapmaları konusunda ısrar etmek ve bunun nedenlerini tam olarak anlamak olduğunu unutmayın.”

“Çocuklarımıza başarılı olmada yardımcı olurken, bizim görevimiz biraz geri durmak ve başarısızlıklarına izin vermek, başarıyı alkışlamaktır. “

“Bir anne babanın atması gereken en önemli adım okul ödevlerinin sorumluluğunu ve sahipilğini çocuğuna devretmektir. Bu da okul ödevlerinin ve derslerinin onun”görevi” olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini çocuğunuzun açıkça anlaması demektir.  Anne-baba, çocuğun ödevi konusunda ortağı değil, rehberi, danışmanı olmalı ve gerektiğinde onu neşelendirip doğru  yolda ilerlemesinde destek olmalıdır.”

images (2)Yukarıdaki notlar, “Sorumluluk ve Bağımsızlıkla İlgili Mesajlar” bölümünden alınmıştır. Bu bölümü okuduktan sonra ister istemez insanın kafasında, acaba ben nasıl davranıyorum, burada yazanları uygulayabiliyor muyum gibi sorular beliriyor. Evde sorumlukları paylaşma konusunda, bu kitabı okumadan önce de aynı düşüncedeydim. Çocuklarıma “Kendi yapabileceğiniz işleri kendiniz yapacaksınız. Deneyip de yapamayacağınızı  anladığınızda ben her zaman yardıma hazırım” dediğim çok olmuştur. Hemen her şey düzeldi mi? Tabi ki hayır! Bu sorumluluğu kazandırmak bir hayli zaman aldı. Hatta, hala ara sıra hatırlatmam gerekiyor:) En azından şu anda kendi kıyafetlerini seçip  yardımsız giyebilen bir kızım, oyuncaklarını toplayan bir oğlum var. Kızımın kendi giyinme becerisi bana oldukça yardımcı oldu. En azından ben oğlumu giyidirirken aynı anda kızım da hazırlanmış, hatta süslenmiş 🙂 bile oluyor. Sevmedikleri bir yemek ve salata olunca kızmın, yüzünü ekşiterek ” Zorla yedirseniz” ve oğlumun da iki kaşık aldıktan sonra ” Ben çok doyduuu…” deyip masadan kaçma teşebbüslerini saymazsak, kendi yemeklerini kendileri yiyorlar. En azından ben peşlerinden kaşıkla koşturmuyorum. 🙂

Son sözü gene kitabın yazarına bırakıyorum.:)

“Bir çocuk ne kadar becerikli olursa kendine güveni o kadar yüksek olacaktır. Bu güven ve sahip olduğu tüm becerilerle daha güçlü olacak, daha olumlu bir benlik algısına sahip olacak ve bu da hayatın zorluklarını daha kolay karşılamasına yardımcı olacaktır.”

Devamı gelecek…:)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kıssadan Hisse- Gizli Mesajlar” üzerine 7 yorum

  1. Benim uzun zamandır listemde bu kitap ama satışı yok ya da tükenmiş durumda. Sizin verdiğiniz linkte de yok. Nereden aldınız?

    Beğen

  2. Kitabı oğlum 2 3 yaşlarında iken okumuştum sonra 10 yaşında iken geçen aylarda okudum birkaç paragrafınıda İG paylaşmıştım Demem o ki bu tarz kitapları döne döne okumakta gerçekten faydası var ve oluyor her yaş döneminde farklı bir göz ve farkındalıkları kendinizden birşeyler bulabiliyorsunuz:)Sorumluluk kısımlarını tekrar okudğumda oğluma özellikle daha fazla yapabileceği şeyler vermeye çalıştım ve oğlumun elinden ilk defa bir Türk kahvesi içtim:))

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s