Kıssadan Hisse(2)-Sözler ve Davranışlar

Elizabeth  Pantley’in “Gizli Mesajlar” kitabını okumaya ve “Düşüncelilik ve Kibarlık Konusundaki Mesajlar”bölümünden bir paragrafla paylaşımlarıma devam ediyorum.

“Çocuklarınızın sizin gelişigüzel yaptığınız yorumları duymadığına inanıyorsanız, şöyle bir şey deneyin. Bir arkadaşınızla ya da eşinizle sohbet ederken, araya bir yere, bir soru sıkıştırın” Sence çocukları toparlayıp dondurma yemeğe götürsek nasıl olur?” Bunu sorduğunuzda, evin dört köşesinden gelen “Evet!” bağrışmalarının sonucunda arabaya atlayıp gerçekten dondurma yemeğe gitmeye hazırlıklı olun. Çocuklar duydukları her şeye karşı dışa dönük bir tepki göstermeyebilirler. Ancak yüreklerinin içini görebiliyor olsaydınız, dikkatsizce sarfedilen her sözcüğün, her düşüncesiz davranışın bir kaydını görebilir ve dünyanın en korumasız ve narin olan yüreklerde yetişkin gülüşlerinin hiç de komik bulunmadığını görürdünüz. Orada çocukların yaptığı içselleştirmenin tüm bu ürünlerine önemli ve genelde doğru olmayan bir anlam yüklediklerini farkederdiniz. Çocuklar büyüme sürecinden geçerlerken, sürekli olarak kim olduklarını, bu dünyadaki ve anne-babalarının gözündeki anlamlarını sorgularlar. Bir anne-babanın sözcüklerinin yanı sıra, yorumlarının, hareketlerinin ve genel olarak tepkilerinin boyutları, çocuğun kendisinin kim olduğu ve dünyadaki önemi konusunda oluşturduğu resmin şekillenmesine yardımcı olur. Gerçekten ona karşı hissettiğiniz tüm sevgi ve övünce karşın, bir çocuğun onu bir sanat eseri olarak görmediğiniz sonucuna varması ne denli üzücü…

untitled2Kitabın yıkarıdaki paragrafını okuyunca düşünüp kaldım acaba, benim çocuklarım neler düşünüyor. Çünkü kızımdan sıkça duyduğum ” Hiç komik değil”, “Hiç de adil değil” sözlerine, oğlumun da sözleri eklenince,  bu komik olma veya adil olma anlayışı beni düşündürür oldu. Hadi oğlum ablasından duyuyor ve söylüyor diyeceğim ama bağdaştırdığı olaylar tutarlı. Her ikisinin de adalet ve eşitlik anlayışlarının çok yüksek seviyede olduğunun farkındaydım ama o küçücük yüreklerinde neyi nasıl yorumladıklarını bilmiyorum. Hele ki okula başlayınca, sınıf arkadaşlarının davranışlarına nasıl tepki verecekleri beni şimdiden düşündürüyor.(!) Dünyanın hiç de adil bir yer olmadığının farkına varınca umarım hala aynı adalet ve eşitlik anlayışıyla dim dik dururlar. (bir annenin dileği).

Yazarın, “Düşüncelilik ve Kibarlık” konusundaki sözlerini okurken, ben kendi çocuklarımı düşünerek başka bir konuya odaklandım ancak asıl vurgulanan, çocuklarımız hakkında söylediklerimiz. Olumsuz betimlemeler olumsuz davranışları meşrulaştırır. Hani eskilerin söyledikleri “Bir şeyi kırk kere söylersen olur.” sözü tam da bu konu ile bağdaşıyor sanırım. Bir de birkaç satırda çok şey anlatan, Mahatma Gandhi’nin aşağıdaki sözü aklıma geldi:

Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür,

Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür,

Duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,

Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür,

Alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür,

Değerlenize dikkat edin karakterinize dönüşür,

Karakterinize dikkat edin kaderiniz olur.

“Hepsinden önemlisi çocuğunuz hakkında söyleyecek daha parlak ve güzel şeyler bulun ve çocuğunuzun onu duyduğundan emin olun. Böyle “gelişigüzel söylenmiş bir sözcük” çocuğunuzun hayatını tümden değiştirerek yararlar sağlayabilir. Kendileri ile ilgili, hayatları boyunca taşıyacakları harika bir algı geliştimelerini sağlayabilir.”

cropped-rr57tii1.jpg

“Kırgınlık ve Öfke ile İlgili Mesajlar”

Kimseyi yargılamıyorum. Çocuklarına bağıran, hatta döven anneler babalar gördükçe nasıl bunu yapar demiyorum. Çünkü insanların niçin böyle davrandığını  bilmeden yargılanmaması gerektiğini düşünüyorum. Kimisi cahillikten, kimisi ailesinden böyle gördüğü ve bunu normal karşılayıp benimsediğinden, kimisi psikolojik durumundan dolayı böyle davranıyor olabileceğini tahmin ediyorum. Dünyadaki insan sayısı kadar hayat var ve hepsi birbirinden farklı. Bazıları bize uzak, bazıları da bizim aklımızın kabul edemeyeceğimiz kadar farklı. Ancak bütün kötülüklerin anası  cahillik olduğundan öğrenmemek, üzerinde düşünmemek, değer bilincini geliştirmemek sorun. Çocuklar anne ve babalarının söylediklerinden çok yaptıklarını örnek aldığından, güzel konuşup güzel davranan çocuklar için, sözlere ve davranışlara dikkat etmek gerekir.

untitled3“Çocuklarınız yanlış davranışlarda bulundukları zaman, (ve bulunacaklardır da) ani tepkilerinizi bastırın ve bu gösteriye kendi yanlış davranışlarınızı eklemeyin. Çocuğunuzu bir kenara çekip, düzeltmelerinizi sessizce yapmalı ve bu uyarılarınızla aşağılamayı değil öğretmeyi amaçlamalısınız. Sizin sunduğunuz model kibar ve yüreklendirici olursa, çocuğunuz da istediğiniz dersi sizi örnek alarak daha kolay öğrenecektir.”

“Çocukların iyi davranışlarla doğmadığını unutmayın. Hepsi sonradan kazanılmış davranışlardır.”

Son söz gene yazarın:

“Sadece yapıcı bir dil kullanmak evdeki o sürtüşme, söylenme, yakınma ve kötü  davranışları bir anda yok etmeyecektir. (Keşke o kadar kolay olsaydı!). Ancak sizin sözleriniz ailedeki genel atmosfer üzerinde hoş ve tamamlayıcı bir hava oluşturacaktır. Belki de çocuklarınızın biribirileri hakkındaki görüşleri sizin yeni tutumunuzun bir yansıması olmaya başlayacaktır. Belli bir süreç içinde de çocuğunuzun mutlu bir yetişkin olabilmesi için  gereksinmi olan en önemli dersleri öğretme fırsatını da yakalamış olacaksınız.”

Devamı gelecek:)

Bir önceki konu ” Sorumluluk ile İlgili Mesajlar”dı. Okumak için tıklayın.

Reklamlar

Kıssadan Hisse(2)-Sözler ve Davranışlar” üzerine 2 yorum

  1. okuyunca bazen ne hatalar yaptığımı görüyorum ama bilmeme rağmen de uygulamanın bazen ne kadar zor lduğunu görüyorum…kısacası bir insan yetiştirmek zor zaanat….

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s