İlk Yılların Hikayesi-Beslenme Üzerine Notlar

6 Nisan cumartesi günü anneysen.com ‘un düzenlemiş olduğu “İlk Yılların Hikayesi” adlı son derece keyifli geçen buluşmada, birçok anneyle beraberdim. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’in ilk yıllardaki çocukların beslenmesi, doğru bildiğimiz yanlışlar ve son yıllardaki annelerin beslenme konusundaki tutumları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz konuşmasına başlarken çok önemli bir konuya değindi.

“Çocuğunuzu sevgiyle, stressiz büyütmeye çalışın.”

İşte “Bebeğiniz Sağlıkla Büyüsün İyi Yaşasın” seminerinden Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’in dilinden notlarım:

Annelerin, bilgi ve bilinç düzeyi arttıkça sorumluluk düzeyi de buna paralel olarak artmakta. Anne de çocuğumu, doğru besleyemiyorum, hiçbir şey yemiyor, brokolisini de yesin, şu kadar kalsiyum alsın, aman meyve saatini kaçırmayayım derken strese giriyor ve maalesef ki çocuklar da annelerin bu gerginliğini hissediyor. Lütfen çocuklarımızı mutlu yetiştrelim.

  • Beslenmede doğru bildiğimiz yanlışlar
  • Başaramadığımız kahvaltı
  • Unuttuğumuz su
  • Görmezden geldiğimiz obezite

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

  • Süt ve süt ürünleriyle pekmez yenmez.

Pekmez çok yararlı bir besindir. Ancak içerdiği demirden dolayı değil, içerdiği çok sayıdaki mineralden dolayı zengin bir besindir. Doğal bir tatlandırıcıdır. Her ne kadar denetimsiz bir şekilde yapılan  pekmezin çok sağlıklı olmadığı, yüksek ve uzun süreli ısıya maruz kaldığı için zararlı maddelerin ortaya çıktığı şeklinde çıkan haberler olsa da, WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nün kabul sınırları kontrollü olarka üretildiğinde çok faydalı bir besin kaynağıdır.

  • Ispanak demirden zengin midir? (Temel Reis efsanesi)

Ispanak içindeki demirin emilimi, ıspanağın yapısındaki okzalattan dolayı düşüktür. Çocuğunuzun demir ihtiyacını karşılayabilmek için en az yarım kilo ıspanağı yedirmeniz gerekir. (!) Bu da çocuklar için pek mümkün görünmüyor. Yani, çocuğunuza sadece ıspanak yedirerek, çocuğunuzun demir ihtiyacını karşılayamazsınız.

“Mucize besin aramayın!”

Çünkü mucize besin yoktur. Yani bir tek yiyecekle bütün ihtiyacımız olan proteini, karbonhidarı, vitamini karşılayamayız.. Bu nedenle, ülkemiz şartlarını da unutmayarak, ulaşabildiğimiz besinlerle yeterli ve dengeli beslenmeye çalışalım. Çocuğunuz brokoli de yesin ama siz de yiyorsanız. Siz yemeyip çocuğunuzun yemesi için zorluyorsanız, bu olmaz.  Unutmayın, çocuklar sizi model alır.

  • Yoğurtlu Ispanak Efsanesi

Seviyorsanız yiyin.Yemek yemek sadece  karın doyurmak değildir. Yemek bir tatmin ve doygunluk hissidir. Bu da insana mutluluk verir. Yemek yerken sohbet edin, güzel şeylerden bahsedin ki masaya gelmek istemeyen çocuğunuz neler kaçırdığını merak etsin. Yiyecekleri sadece içindeki kalsiyum, protein, karbonhidrat olarak görmeyin.

  • Bıldırcın yumurtası öksürüğe iyi gelir mi? Besleyici midir?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bıldırcın yumurtası ile tavuk yumurtasının besin değerleri aynı. Bu  nedenle tavuk yumurtası ile bıldırcın yumurtasının ağırlıklarını da düşünürsek, bıldırcın yumurtasının kolesterol içeriği daha fazla olmak üzere,  4 bıldırcın yumurtası bir tavuk yumurtasına  eşdeğer.

Başaramadığımız Kahvaltı

Kahvaltı çok önemli bir öğündür. Besleyici olsun diye annelerimiz, büsküvi, peynir, yumurta, pekmez, cevizi karıştırıp bebeklerine verip iki saat sonra da meyve püresi zamanı geldi diye çocuğunu yemesi zorluyor.  Bu kadar kuvvetli besin aldıktan sonra çocuğun iki saat sonra acıkması mümkün mü? Anneler çocuklarının kendileri gibi kahvaltı yapmasını bekliyor. Peynir, zeytin, yumurta, bal… Ancak bu çocuklar için pek uygun olmuyor. Çocukların kahvaltıları illa böyle olmak zorunda değil. Bir gün haşlanmış yumurta, bir gün krep , bir gün kek ve süt olur. Olur da olur. Bu dünyanın sonu değildir. Kahvaltıda yediklerini çeşitlendirerek dengeyi sağlayabiliriz.

“Hiç bir besin zehir değildir, hiç bir besin de mucize değildir!”

Yukarıdaki söze ek olarak şunu belirtmeliyim ki şeker ile hiperaktivite arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çocukların şeker kullanımına dikkat etmek gerekir.

Unuttuğumuz Su

Acıkan yemek yer, susayan su içer. Ancak bu su içme işini bazen iş yoğunluğu, bazen önemsememek yüzünden erteleyebiliyoruz. Çocuklar da aynı şekilde oyuna dalıp su içmeyi unutabilirler. Bu nedenle onların ulaşabilecekleri yerlere su bırakın ki,  su içsinler. Bazen görmek bile susadığımızı fark etmemizi sağlar. Küçük çocukların susadıklarını anlamamız çok da kolay değildir. Bu nedenle sık sık su vermek veya teklif etmek gerekir. Su içmeyi bir alışkanlık haline getirmemiz gerekir.

Görmezden Geldiğimiz Obezite

Gürbüz çocuğun sevilmesi ve dışarıdan bakılınca sağlıklı görünmesi nedeniyle obezite tehlikesini fark etmekte zorlanıyoruz. Annelerimiz, bu konuda daha bilinçli olmalı ve obezite tehlikesini erken fark etmelidirler. Sağlıklı bir çocuk, için yeterli ve dengeli beslenme diyoruz.  Özellikle obezite nedeniyle diyet yapan çocuklara “yeme” denmemesi gerekir. Biz de onunla birlikte yemeyeceğiz. Bizim yediğimiz de çocuğumuzun yemesi gereken olmalı.

Fotoğraflarla “İlk Yılların Hikayesi” etkinliği:

20130406_10503920130406_125553IMG_0133

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s