Mektup Arkadaşım Olur musun?

81fo3.gif“Hey gidi günler! Eskiden böyle miydi cancazığım!” deyip başlamak geliyor içimden bu yazıya. Tıpkı “Kar Tanesi ” yazımda söz ettiğim gibi okuduğum köy okulunda bir hatıra geldi aklıma. O zamanlar mektup diye bir şey vardı.:)  Süslü kağıtlara yazarsın, olmadı silersin, özene bezene süslersin. Göndersirsin, cevabın gelişini belki aylarca beklersin gene de ümidini kesmezsin. Hatırladınız değil mi? O zamanlar, posta kutuları şimdiki gibi okunmamış iletilerle dolmaz, her mektup defalarca okunurdu. Zaten gelen mektup sayısı da “ayda yılda bir” denir ya aynen öyleydi. Bu mektup hadisesinin yok olacağı ta benim zamanımdan da bellliydi. Eskiden bir mektup yazma adabı var iken, kelimeler bir ahenge göre sıralanırken, artık güzel yazılardan, güzel ifadelerden uzaklaşılmıştı. En nihayetinde bugünlere geldik ve yok oldu. Varsa bile gönderdiğin mektubun  iki şehir arasındaki yolculuğunun üç haftayı bulması “Hangi çağda yaşıyoruz!” dedirtiyor insana.:)

İşte o benim ilkokul zamanlarımda, çocukların okuma-yazma becerilerini geliştirmek, farklı şehirlerde, farklı kültürlerde yetişen çocukların birbirilerini tanımalarını sağlamak amacıyla olsa gerek çalışma başlatılmış ve ve çocuklar için mektup arkadaşlığı kampanyası düzenlenmişti. Bana da, benimle aynı isimde, çok da uzak olmayan bir köyden bir arkadaş seçmişti öğretmenim. Bir süre mektuplaştığımızı, ailelerimizi tanıttığımızı hatırlıyorum. Nasıl bitti?… Takdir edersiniz ki bir hayli zaman oldu:) Şimdi düşününce göç nedeniyle doğal akışında yok olduğunu varsayıyorum sadece. Zaman geçtikçe ingilizce ağırlıklı eğitim veren liselerin açılmasıyla da bu mektup arkadaşlığı sınırları aşıp çocukların dil gelişimine yardım etmeye çalıştıysa da bugün görülen o ki pek başarılı olamadı. Artık çocuklar mektup yazmak yerine arkadaşları ile 140 karakter ile konuşup, buluşmalarını Facebook üzerinden ayarlayıp, nerede olduklarını, ne yaptıklarını ilgilenen ilgilenmeyen herkese duyurabiliyorlar. Yanlış anlaşılmasın. Bu durumdan öyle şikayetçi değilim. Her şey yerinde ve amacına uygun olarak kullanıldığında güzel ve yararlıdır. Yoksa bu blogda ne işim var benim.:)

Kızım, yavaş yavaş okumaya başladığında ona benim denetimimde olan ama onun adına olmasıyla kendini mutlu hissetmesi amacıyla bir e-posta adresi almıştım. Bir müddet, anneannesi  ile, o zamanlar uzakta olduğu için, yazışmışlardı. Resimler ekliyor, kelimeleri rengarenk yapıp gönderiyordu. Anneannesi de ona cevap verince yazdıklarını okumaya çalışıyordu. Şimdi anneanne yanıbaşında olunca bu çalışma da süreç içinde kayboldu.

Ne dersiniz? Sizin de çocuklarınız yeni okumaya, yazmaya başlamışsa veya çoktan okuyup yazabiliyorsa bu mektup arkadaşlığı olayını çağımıza uydurarak tekrar canlandıralım mı?

Benim düşüncem,  çocuklar kendi kelimeleriyle,  kendilerini tanıtan yazılarının fotoğraflarını miniklerveanneleri@gmail.com adresine göndersinler. Ben de bu yazıların resimlerini “Çocukların Kaleminden”  bölümde yayınlayayım. Çocuklar kendi arkadaşlarını kendileri seçsin. Mail adresleri bende olacak. İsteyen benden talep edecek. Tabi bunların hepsi anne ve babalarının denetiminde olmalı. Mektup arkadaşı olacak çocukların yaşlarının birbirine yakın olması ve mümkünse farklı şehirlerden olması benim tercih sebebim olurdu. Çocuklar biribirine anlatacak daha çok şey bulup, yeni şeyler öğrenebilsinler diye…

Ne dersiniz?:)

Mektup Arkadaşım Olur musun?” üzerine 7 yorum

 1. merhaba, öncelikle fikir cok güzel tebrik ederim.ben viyanada yasiyorum.5 yasindaki oglum icin mektup arkadasi ariyorum.ama mail yolu ile degil, bildiginiz posta ile gönderilen zarfli yol kokan meltup

  Beğen

  • Bence de en güzeli kağıt kalem mektuplar da sanki bu teknoloji geliştikçe postacılar yavaş hareket eder oldu. Mektupların ulaşması nerdeyse ayı bulduğunfan çocukların hevesleri kçabilir diye düşünüyorum. Ama neden olmasın belki sizin gibi yol kokan mektup isteyenler olur.

   Beğen

 2. Merhaba …..ben Ankaradan yazıyorum… oğlum 5bucuk yaşında küçük oglum ise 3bucuk…Buyuk oğlum çok duygusal ve sanatçı ruhlu bir çocuktur sürekli elimizde kalem, birbirimize resimler çizeriz ve mektup yazarız evin içinde yani tabi bu mektuplar genelde resim içerikli olsada….brnde küçükken yıllarca hic görmediğim bir arkadaş edinmiştim ve her gun okuldan koşarak gelirdim mektup geldimi diye heycanla… ogullarimin biraz daha büyümesini beklemiştim aslında bende yıllardır düşündüğüm birşeydir bu….ve zamanı geldi bence… oğluma mektup arkadaşı arıyorum..hemen hemen aynı yaşlarda, birbirlerine resim çizecekleri,günlerini paylaşabilecekleri, sevdiklerini sevmediklerini mutluluklarını arada kızgınlıklarını paylaşacakları GERÇEK MEKTUP arkadaşı arıyorum…. kim bilir belki yıllar sonra karşılaşırlar ve bu günleri hatırlar konuşurlar yada uzun yıllar bu güzel alışkanlığa devam eder iyi birer dost olurlar…….. beenim mail adresim nellywengle@hotmail.com….eger bu düşüncede olan anne babamız varsa bana ulaşabilir..;);) bizde tanışalım sonra melekelerimize teknolojiden uzak bir arkadaşlık kazandiralim….heycanla bekleyecek leri bir mektup………….

  Liked by 1 kişi

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s