Anneler ve Çocukları-Çiğdem, Ege ve Tuğçe ile Söyleşi

imagesCA44BG7OAnneler ve Çocukları bölümüzün ilk konuğu Ankara’dan Çiğdem Hanım. Çiğdem Hanım uzun yıllar birçok firmada çalıştıktan sonra çocukları için çalışma hayatından ayrılıp evde ailesiyle ilgilenmeyi tercih etmiş içimizden bir anne. Şimdi kendisini daha yakından tanıyalım.

Çiğdem hanım, biliyorum, cevaplanması en zor sorulardan biri. En azından benim için öyle:) Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Kimdir  Çiğdem?

Çiğdem 37 yaşında 😉 Ankara doğumlu. Hacettepe niversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhasebe Bölümü’nden mezun. Evli, iki çocuklu. Her anne kadar çocuklarıyla eşiyle eviyle ilgilenen bir annedir 😉

İki tane evladınız var. Maaşallah.  Ev hanımı bir annesiniz. Nedir zorlukları? Keşke ev hanımı olmasaydım dediğiniz anlar oldu mu?

Sağolun. Aslında ben çocuklardan önce ve çocuklardan sonra diye ikiye ayırdım hayatımı ama sanılmasın ki çocuklardan sonraki kısmından şikayetçiyim. Asla. Onlarla daha bir güzel, özel ve yaşanılası oldu hayat 😉 ben zaten ticaret lisesi ve sonrasında meslek yüksekokulu çıkışlı olmam dolayısıyla da erken atıldım işhayatına. Birçok firmada birçok konumda çalıştım. En son oğlum 4-5 yaşlarındayken birkaç ay çalışıp o yoğun tempoya dayanamayıp full time anneliğe geçtim 😉 O sebepten keşke çalışsaydım diye bir kaygım olmadı. Olmuyor. Yaklaşık 5 yıldır da diplomalı evhanımıyım. Açıkçası iş hayatındaki zorlukları yaşayan arkadaşlarımı da gördüğüm için evhanımlığından memnunum 😉

Anne olmadan önce anne olmak ile hayalleriniz var mıydı? Ben böyle olmayacağım ya  da ben şunları yapacağım dediğiniz şeyler? Bunları gerçekleştirdiniz mi?

 Anne olmadan önce de çocukları çok severdim. Hemen kaynaşır kendimi sevdirirdim. Ya anne olamazsam diye çok üzülüp ağladığımı hatırlıyorum küçükken. Çocukluk işte 😉 ben hep çevremdeki annelerde gördüğüm hataları çocuklarıma yapmayacağım derdim. Bu yüzden de hep okudum, araştırdım, gezdim, öğrenmeye çalıştım. Gördümki annelik ve çocuk yetiştirmek içine girdikçe büyüyen sonsuz bir deniz. O yapmayacağım dediğim hataların da çoğunu yapmışımdır. Şimdi hatırlamıyorum bile ;))

Çocuklar üzerine hayal kurulmaz denir ama eminim ki  her annenin çocuklarıyla ilgili hayalleri vardır? Sizin çocuklarınız için dilekleriniz, umutlarınız,  hayalleriniz nelerdir?

Evet sadece denir 😉 Her anne gibi çocuklarımın iyi yetişmesini, hayattan iyi şeyler öğrenmelerini ve öğrendiklerini ilerde uygulayabilmelerini, bunları  görebilmeyi isterim. Herzaman dileğim; Allah kıymetlerini bilen iyi insanlarla karşılaştırsın, biz yanlarında yokken bile etraflarında hep koruyanları kollayanları olsun.

Son zamanların oldukça rağbet gören kavramıdır  “ Çocuklarla  kaliteli  vakit geçirmek”  Siz bu konuda kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu konuda kendimi genel anlamda çok tembel buluyorum işin açığı. Malum biz evhanımları; temizlik,yemek, çamaşır, ütü, alışveriş derken akşam nasıl oluyor anlayamıyoruz çoğu zaman maalesef. Bu yoğunlukta da çocuklara pek zaman ayıramıyorum ya da ayırdığım zaman bana az geliyor. Ama ben bu eksiğimi çocuklarıma yaşıtlarıyla oyun grubu kurarak, arkadaş çevresi edinmesini sağlayarak, gidebilecekleri her ortama sokarak kapatmaya çalışıyorum kendimce 😉 Gezegen, gezgenç hatun diyorlar çevremden ama bu çabamı takdir de ederler.

Son olarak miniklerveanneleri.com ile nasıl tanıştınız?

Miniklerveanneleri.com ile 3 yıldır üye olduğum nurturia.com.tr aracılığı ile tanıştım. Birkaç aydır da takip ediyordum denk geldikçe. Hatta ayyyy ne güzel şeyler yapmışlar, ne de güzel uğraşmışlar, süper bir aktivite olmuş gibi sözlerle okumuşumdur yazılarınızı hep ;)) Gerçekten emeğinizi takdir ediyorum.

Benim için annelerin  görüşü çok önemli. Bu bağlamda, keşke bunlar da miniklerveanneleri.com’da  olsun dediğiniz şeyler var mı?

Benim için hiç keşke şu da olsaydı dediğim bir şey olmadı sitenizde emin olun ;)) Bol bol yazmaya, aktivitelere devam.

Çiğdem hanım ile annelik konusnda sohbet ettik. Şimdi söz sırası Ege( 9,5 yaş) ve Tuğçe’de( 4 yaş). Ege ve Tuğçe ile anne-baba ile ilişkilerine ve bize göndermiş oldukları resimleri üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Eminim annenizle babanızla vakit geçirmeyi seviyorsunuz. En çok ne yaparken mutlu oluyorsunuz?

Ege: Her ikisiyle de sarılmak ve gezmek 😉

Tuğçe: Annem ve babamla en çok oyun oynarken mutlu oluyorum ama ayrı ayrı oynamaktan.

Keşke annemle ve babamla yapabilseydim dediğiniz şeyler var mı?

Ege: Yok

Tuğçe: Ben onlarla sürekli oyun oynamak istiyorum ama onlar oynamıyor.

Annenizle hangi konularda anlaşamıyorsunuz?

Ege: Dağınıklık ve ödevlerim konusunda anlaşamıyoruz.

Tuğçe: Ben sürekli gezmek istiyorum dışarıda. Evde de sürekli eğlenmek. Ama annemle bu konuda hiç anlaşamıyoruz.

Anneniz bize çok güzel resimleriniz gönderdi. Onların bir hikayeleri var mı? Neler anlattınız bu resimlerde?

2012-12-14 22.09.18

Ege: denizde hepmutlu balıklar yüzsün…

2013-02-17 20.14.40

Tuğçe: Çok sevdiğim arkadaşımın gözü. Bana bakıyor…

IMG_20130508_111825

Tuğçe: Annemin çerçeveli resmi buuuu…..

IMG_20130326_104817

Tuğçe: Yan bakan adam arkadaşına komiklik yapıyor. Sonra şimşek çaıkyor, yağmur yağıyor.

 

Abimiz pek konuşkan değil, yazma yeteneği vardır ama 😉 diyor Ege’nin annesi.

Bir gün  bize bir yazını göndermen dileğiyle Ege’cim teşekkürler. Tuğçecim sana kocaman teşekkürler.

Çiğdem hanım, sizi tanımak ve  bu söyleşiyi gerçekleştirmek büyük keyifti. Teşekkürler…

Siz de “Anneler ve Çocukları” bölümünde paylaşımda bulunmak istereseniz miniklerveanneleri@gmail adresine maillerinizi bekliyorum.

Anneler ve Çocukları-Çiğdem, Ege ve Tuğçe ile Söyleşi” üzerine 2 yorum

  1. Çitosum çocukları zaten çok sevmeseydi, 11yıl aradan sonra ben doğmazdım.. Teşekkürler evcilik arkadaşım, canım ablam.. Güzel söyleşi olmuş devamının gelmesi dileğiyle..

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s