Okunmuş Kitaplar Kütüphanesi

dcfc5-flyingbooksÖlmeden Once Okunması Gereken 100 Kitap… Evet, tam da böyle diyordu, internet sitesinden ilgili , ilgisiz, hatta adresinizi nerden bulduklarına şaşırdığınız, sonra da şaşırmayı bırakıp alıştığınız ve gereksiz klasörünüze gönderilmekle bir gün silinmeye mahkum,  e-postada. Bu başlığı daha önce çok görmüştüm hatta bizzat kendim google’da bu satırları yazarak kitap isimleri aramıştım. Acaba okunması gerekenleri, okunmaya değer olanları, başkalarının okuduğu, benim gözden kaçırdığım, okumaya fırsat bulamadığım, “Aman herkesin elinde bu kitap!” diye burun kıvırdığım, klasik okumam deme gafletinde bulunduğum dönemlerde göz ardı ettiğim kitaplardan hangileri “Ölmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar” arasında yer alıyordu? Meğer bu olay pek popülermiş ki birkaç sitede birçok liste çıktı karşıma. Birçoğunu okumuştum, birçoğunu okumuş ama unutmuş, gene birçoğunu okumamıştım. Sitede de “zaten şimdiden başlasanız iyi olur” diye eklenmişti başlığın altına. Doğrusunu söylemek gerekirse yadırgadım bu sözü. Hani bildiğimiz, bilmiyormuş gibi davrandığımız, bilmek istemediğimiz birşeyleri birileri pat diye ortalığa söyleyince irkildiğimiz gibi… Ama basit matematik hesabı yetti gerçekleri gün ışığına çıkartmaya.  100 kitap… Ayda 1 kitap okusanız, yılda 12 eder. 100 kitap için  8 yıl 4 aya ihtiyaç var. Hadi daha iyi okuyucu olsanız, iki haftada bir kitap bitirseniz bu süre 4 yıl 2 aya düşer de istikrarınızı bozmamanız gerekiyor.  Bence okuyorum deseniz bile bu süre 15 yılı bulur. Zira insan bazen ne okuyacağını bilememekten, bazen kafasını toparlayamamaktan, bazen stresten çoğu zaman tembellikten kendine bahaneler buluyor okumamak için. Bazen 100 kitabını dışına çıkmak da gerekiyor.

Aylardır, hatta öncesini de sayarsak, uzun zamandır okuduğum kitapların listesini çıkartmayı düşünüyorum. Ancak bu gene uzun zamandır düşünceden öteye geçememişti. Ta ki o ilgili, ilgisiz, hatta adresimi nereden bulduklarına şaşırdığım, şaşırmayı bırakıp alıştığım e-postayı gereksiz klasöründe görüp açana kadar. Ben ilgiliydim ve ilgilendim de. Önce “Ölmeden Önce Okunması Gereken 100 Kitabın her birine tek tek baktım. Okuduklarım, okumadıklarım, okumalıyım dediklerim, boş ver dediğim kitaplar oldu içlerinde ama ben  gene okuduğum kitapların listesini çıkarmaya karar verdim. Hatta kararımı uygulamaya koyup hazırladım bile. Yetinmeyip, kendisi gibi küçük kütüphanesindeki kitaplarla kızımın listesini de hazırladım. Oldum olası tek seferde ancak bir kitap alabilen dolayısıyla kütüphanesinde sadece okunmuş kitaplar olan ben, bu listeye de bir ad verdim kendine yaraşır biçimde; “Okunmuş Kitaplar Kütüphanesi”. Lakin listeyi hazırlamak da pek kolay olmadı. Hiç unutmadıklarım da vardı, sadece okuduğumu hatırladıklarım ve  hatta kapak fotoğrafını görünce ” Ayyy ben bunu okumuştum” dediğim kitaplar da oldu…  İyi de oldu.

Bazen kütüphaneyi düzeltmek nasıl iyi geliyorsa, kitapları gözden geçirip yeniden düzenlemek, sanal da olsa bir kütüphane yaratmak  da iyi geliyor.:)

Okunmuş Kitaplar Kütüphanesi

Ölmeden Önce Okunması Gereken 100 Kitap

 

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s