“Her Çocuk Bir Kahramanı Hak Eder.”

“Her çocuğun bir kahramana ihtiyacı var” Eğitimci Rita Pearson’un TED konuşmasının başlığı ama aynı zamanda da bir gerçeğin gözler önüne serilmesi. Öğrenme psikolojisi, çocuk psikolojisi, iyi bir eğitim nasıl olmalı, çocuklar nasıl daha iyi öğrenir ya da ortam, öğretme şekli nasıl olursa çocuklar verdiğinizden daha fazlasını alır gibi konulara meraklı olduğum artık bu blogdaki yazılardan aşikar. Bu nedenledir ki bu sevimli bayanın öğretmenlere seslendiği konuşması birkaç kere izledim.

” Önemli olan insanlarla kurduğunuz bağlardır. Yakınlık olmadan dikkate değer bir öğrenme gerçekleşmez. Bu nedenle çocuklar sevmedikleri kişilerden öğrenmezler, öğrenemezler“.

Bu can alıcı noktanın doğruluğunu kendi öğrenciliğinizi hatırlayarak daha iyi anlayabilirsiniz. Hiç sizi sevmediğini düşündüğünüz bir öğretmeniniz oldu mu? Hatta bu duyguyu anlayabilmek için başka bir öğrenciyi daha çok sevdiğini, ayrıcalık tanığını görmek, hissetmek bile yeterlidir. Hayatımızı, şu andaki davranışlarımızı, çekinikliğimizi veya girişkenliğimizi, korkularımızın veya özgüvenimizin bu kadar yüksek oluşunu etkileyen mutlaka bir öğretmen veye yetişkin vardır. Bunlar, resme yeteneğimizi fark eden öğretmenimiz, bunu yapabilirsin  deyip kolunuzdan tutan sokaktaki teyze gibi olumlu yönlerde olabileceği gibi, ödevinizi yapmadığınız için sizi tahtaya çıkartan, sınıfa öğütler verirken sizi örnek olarak gösteren öğretmeniniz olabileceği gibi, resim de neymiş doktor ol, mühendis ol diyen babanız bile olabilir. Biz, anne babalar da belki de hiç istemeyerek de olsa çocuklarımızın hayatını olumsuz yönde etkiliyoruz.  Belki de bu yüzden anne-baba olmak zor, sorumluluğu ağır.

Sürekli eleştirilmek, beğenilmemek, takdir edilememek ister yetişkin olun ister çocuk, hatta emekleyen bir bebek için  bile yaşam enerjisini düşürücü olaylardır. Nasıl ki hatalarda, yanlışlarda doğrusunu gösteriyorsak, doğru yaptığında da sürekli olmamak kaydıyla( çünkü sürekli olursa takdir edilmek bir beklenti haline gelir ve başka olumsuz duygulara yol açabilir) takdir etmek gerekir ya da Rita Pearson’un yaptığı gibi olayların pozitif yönlerini görebilmek ve gösterebilmek gerekir.

“Rita Pearson akademik başarısı düşük bir sınıfta öğretmendir. Bir gün 20 soruluk bir test yapar ve bir öğrencisinin sadece iki tane doğrusu vardır. Sınav kağıdına +2 (F) 🙂 yazıp öğrenciye verir.

– +2 (F) yazmışsınız. Bu zayıf demek  değil mi, Bayan Pearson?

-Evet.

– O zaman niye gülen yüz koydunuz?

-Demek ki bugün şanslı günündesin!: ) Ben senin daha iyi şeyler yapabileceğine inanıyorum. Bundan daha iyisini yapabilirsin değil mi?

-Evet yapabalirim Bayan Peterson!

“Anlayacağınız 20 soruluk testte +2 de -18 de aynı doğru sayısına denk gelse de yarattığı etki, duygu aynı değil. Öğretmenlerin yapacağı şeylerden en önemlisi belki de çocuklarla yakınlık kurmaktır. Bu duygu çocuğa matematiği veya coğrafyayı öğrenmekten daha çok şey kazandırır. 

“Elbetteki  bütün çocukları eşit derecede sevemezsiniz ve hepsini sevmek zorunda değilsiniz. Öğretmenler iyi birer aktör ve aktris olmalılar ki çocuklar öğrenmekten korkmasın. Zor mu? Evet çok zor ama imkansız değil!, diyor Rita Pearson.”

Annesi, babası, anneannesi ve dedesi de öğretmen olan Rita Pearson, 92 yaşında vefat eden annesinin cenazesinde, yüzlerce öğrencisinin olmasının, onu iyi bir öğretmen olmasından değil, öğrencileriyle kurduğu yakınlıktan ve bağlardan kaynaklandığını  ifade ederken benim de aklıma Baki’nin ” “Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ” dizesi geldi.:)

Hoş bir sada bırakabilmek dileğiyle…

NOT:

  • Rita Pearson’un TED konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Onu ilk dinlediğimin eretsi günü TED BLOG’tan gelen yazıda onunla ilgili acı bir haberdi. 61 yaşında vefat etmişti. Binlerce insanın gönlünde hoş bir sada bırakmıştı. 😦

Bunlar da ilginizi çekebilir:

“Her Çocuk Bir Kahramanı Hak Eder.”” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar;

    Hamileliğimin ilk gününden beri beğenerek takip ettiğim blogunuzun takipçilerine ve size bir önerim var. Kadıköy Şifa’nın InstaBebek diye bir yarışması var, http://www.instabebek.com adresi üzerinden devam ediyor. Şu an 2. etabı var, mutlaka katılın. Blogunuzda paylaştığınız fotoğraflar bir harika çünkü.

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s