Okul Öncesinde Sayıları Öğrenmek!

3 yaşındaki bir çocuğa sayıları bilmek hangi işte yarayacak mı diyorsunuz? Gelin bunu bir de oğluma sorun. Çikolata aşkı nelere kadir Ya Rabbi! Yani kızım da sayıları ezbere saymayı, nesne saymayı bu yaşlarda öğrenmişti ama bir dakika bile yerinde duramayan, önce ödev yapacam diye tutturup sonra da sizin enerjinizi tüketip kendisini başına buyruk ordan oraya zıplayan oğlumdan bunu beklemiyordum. Ama gel gör ki sayıları tanımak, nesne saymak bir yana parmaklarıyla toplama çıkarma yapmaya başladı. Nedendir ki bu aciliyet?  Baktı ki annesi , babası, hatta anneannesi, dedesi, üstüne üstlük ablası bile çikolata yemesin, yemek yesin diye her türlü kıvırma işini yapıyor, bir de utanmadan(!) çocuk kandırıyor “bitti” diye ne yapsın? Eğitim şart deyip kolları sıvamış herhalde ki şimdi ne zaman ” Çikolata bitmiş oğlum desem, hemen parmaklarıyla hesaba koyuluyor. Önce parmaklarını çikolata sayısına ayarlıyor. ( Bazen 3 gibi rakamlarda pek bi’zor oluyor canıııımm!) Sonra bir abba bir ben yedi kaldı iki! Nerde çi (çikolata)? diye hesap soruyor. Ha bu arada siz bu çikolatalardan yeme gefletinde bulunuduysanız, hesap verme sırası size geçiyor. Başarı sizin ikna kabiliyetinize bağlı. 🙂 Daha doğrusu onun halet-i ruhiyesine.:)

Diyeceğim şu aslında çocuklar okul öncesinde yaşlarından daha üst seviyediki bilgileri öğrenmeye açıklar.   Bakmayın eğitim sistemine…3,5 yaşında basit toplama işlemi yapmaya başlayan kızım şimdi 1. sınıfa gitmesine rağmen hala toplama-çıkarma işlemlerine bile başlamadılar. Ne zaman başlayacaklar çok merak ediyorum. Hala rakamları yazmayı öğreniyorlar. El yazısıyla rakam yazabilmek büyük bir marifet olsa gerek. Hani uzmanlar diyorlar ya 0-6 yaş eğitim için çok önemli. Anne-baba bu dönemde çocuğuna ne kadar  gösterirse çocuk o kadar iyi ve çabuk öğreniyor. 6 yaştan sonra da anne baba ilgisi önemli ama işin içine okul girince çocuğun yoğunluğu artıyor. Birlikte geçirilen vakit azalıyor.

“Biz Matemetiğe Böyle Başladık” yazımda kızımla yaptığımız çalışmaları anlatmıştım. Şimdi oğlumla da aynı dönemlerden geçiyoruz ve görüyorum ki her ne kadar birbirine zıt karakterler olsalar da aynı doğrultuda ilerliyorlar. Hatta oğlumun önünde model olarak abla olunca daha kolay oldu diyebilirim.

  • Sayıları ezbere saymak,
  • Sayıları tanımak,
  • Nesneleri saymak
  • Toplamanın , çıkarmanın ne olduğunu nesnelerle kavramak,
  • Toplama çıkarmayı  kağıt üzerinde  sayarak yapmak,
  • İşlemleri zihninde canlandırarak yapmak.

Tabi bunları günlük yaşamda farkında olmadan veya oyun esnasında öğretmek de öğrenmek de çok daha kolay. Yoksa hadi gel çocuğum şu sayıları öğrenelim, elmayla armudu toplayalım demek ütopik olmasa da gerçekçi değil. Hele oğlum için hayalden öte..:)

Okul Öncesinde Sayıları Öğrenmek!” üzerine 4 yorum

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s