Yarıyıl Tatili için Fikirler/ Bu Hafta Çocuklarla Ne Yapalım?

Mini mini BİR’lerin, çalışkan İKİ’lerin, sevimli bıcırların ve tabii ki anne babaların dört gözle beklediği yarıyıl tatili geldi. Karne heyecanı yaşandı ve bitti. Bu defa da anne babaları çocuklarla tatilde ne yapalım telaşı başlamış olacak ki “Yarıyıl Tatili Ücretsiz Etkinlikleri” yazısı okunma rekorları kırıyor. Peki bu hafta çocuklarla nasıl vakit geçirelim? İşte önerilerim:

Kendin Yap Kendin Keşfet!

DENEY YAPALIM!

MOR LAHAHA BELİRTECİ

Bu hafta, deney için önerim mor lahana ile asit ve bazları keşfetmek için MOR LAHANA RENGARENK deneyi. Mor rengin dönüşümünü seyretmek heyecanlı oluyor. Biz bu deneyi iki sene kadar önce yapmıştık. Geçen hafta Sinem kendi kendine yaptı ve birçok sıvıyı deneyip renginden asit mi baz mı olduğunu tahmin etmeye çalıştı. Deneyde de okuyacaksınız, mor lahana belirtecini elde etmek için ben lahanayı rendeleyip suyunu sıkmıştım. Bu kez kaynattım. Böylece, daha çok deneyim için daha çok çözelti elde etmiş olduk.  Biz, bu deneyi yaptık diyenler için de GİZLİ RENKLER DENEYİ de gene renkli  bir heyecan vaad ediyor.

Haydi Hayaller Dünyasında Yolculuğa Çıkalım!

KİTAP OKUYALIM!

Hiç kitap okumadan tatil geçer mi? Minikler için Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga iyi bir tercih bence.

“Bir sabah Böğürtlen Cini, küçük kuşun sesiyle erkenden uyandı. Öyle kuvvetli ötüyordu ki, kulaklarına pamuk tıkamak zorunda kaldı. Yerinde duramıyor, evden çıkıp bahar dallarının arasında uçmak istiyordu. “Biliyorum, artık dışarı çıkıp uzaklara gitmenin zamanı geldi” dedi yaşlı cin ve kuşun, omzuna konmasını bekledi. Birlikte evden çıkıp ormana doğru yürümeye başladılar. Kuş o kadar hızlı uçuyordu ki, Böğürtlen Cini ona yetişebilmek için nefes nefese kalmıştı. “Dur, o kadar hızlı uçma, sana yetişemiyorum, bacaklarım eskisi kadar güçlü değil” diye seslendi cin. ( YKK Yayıncılık web sayfasındaki Tadımlık yazısından alıntıdır)”

Bir diğer alternatif de Köstebek Kuki…

O gün canı çok sıkılan Köstebek Kuki, sırf eğlenmek uğruna neler neler yapıyor: Kurbağa Kurbiş’in yeni giysisine çamur sıçratmak mı dersiniz, Sincap Zıp Zıp’ın güçlükle topladığı cevizleri tekmeleyip dağıtmak mı? Yoksa çimenlik tepeye ulaşmayı başaran Kaplumbağa Topik’i gerisingeri aşağıya yuvarlamak mı? Kuki o gün kendince çok eğleniyor, ama ertesi gün Kurbağa Kurbiş’in partisinde yapayalnız kalıyor. Acaba Köstebek Kuki haylazlıklarının ne kadar kırıcı olduğunu anlayacak mı?…

Gene de, biz bu kitapları ezberledik bile diyorsanız veya çocuğunuz “Ben bu kitapları bebekken okuyordum!” diyorsa 🙂 ( benim ufakluk herşeyi bebekken yaptığını söylüyor da… şu anda 3,5 yaşında:)) size önerim Narnia Günlükleri serisine başlamanız. Kızımın karne hediyesi Narnia Günlüleri/ Aslan, Cadı ve Dolap oldu.

Faaliyet, Faaliyet!

Her çocuk kesip yapıştırmak hoşlanır. Daha doğrusu kırpmaktan, hatta bu küçük küçük minicik kağıtları etrafa saçmaya bayılır. Çevredeki kırpıkları azaltıp çocuğunuzun yaratıcılığı ortaya çıkaracak bir faaliyet için önerim TUZDAN FİKİRLER. Tuzu gıda boyaları ile boyayıp renkli tuzlar elde ediyorsunuz. Gerisi size kalmış.

TUZDAN FİKİRLER Bazen, değişik faaliyetler bulacağım diye bilgisayar başında o sayfaya da bakayım, aaa burada ne var acaba diye dolanırken bir bakmışım zaman geçmiş ama elde var sıfır, diye düşünürüm. Oysa hiçbir bilgi anlamsız veya yarasız değildir. Her şey beyninin bir köşesine yazılıp daha sonra değişik bir fikir ortaya çıkartmak için bir zemin oluşturuyor. Denemek lazım!

Aklını Kullan! Eğlen!

AKIL OYUNLARI

Şifreleri çöz! Ödülü kap! Hem bulmaca çözmeyi sevdiren hem de ailecek eğlence vaad eden bir oyun. Biraz ön hazırlık gerektirse de hazır kar gelmişken kapıya evde oynanabilecek eğitici bir oyun.

Ne Seyredelim!

Yarıyıl tatili sineması için herhalde en iyi seçenek “Karlar Ülkesi”.  Biz henüz fragmanını seyrettik ama önümüzdeki haftasonu için planlarımızın ilk sırasında yer alıyor! Seyretmemiş olanlar için Kibritçi Kız Müzikali hala cazibesini koruyor. Tabi bilet bulabilirseniz. İtiraf edeyim ben de henüz bilet bulmayı başarabilmiş değilim. Şansımı 8-9 Şubat için deneyeceğim. Ayrıca  hatırlatmak isterim ki, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun Anadolu turnesinde Kurbağa Prens var.

Yarıyıl tatili boyunca tiyatronunn hangi illerde olacağı bilgisi için “2013-2014 Yarıyıl Tatili Ücretsiz Çocuk Etkinlikleri” yazısına göz atabilirsiniz.

Z kuşağı Çocuklarına Dijital Oyunlar!

Bilgisayar oyunların günümüzde kaçınılmaz bir eğlence. Oynarken hem eğlendirecek hem de eğitecek oyunlar için aşağıdaki paylaşımlara göz atabilirsiniz.

Eğitici Bilgisayar Oyunları

Sokoban

Biraz da Ders Yapalım! Ne Dersiniz, Çocuklar!

Evvet, biliyorum tatil ama başarı için çalışma ve istikrar gerekli. Merak etmeyin bu ders başka bir ders. Kesinlikle sıkıcı değil.

Düşün! Dikkat Et!

Her yaş grubu için labirent, fark bulmaca, farklı olanı bulma, nokta birleştirme, aynısı kopyalama, örüntü gibi bilişsel gelişimişi destekleyen birçok eğlenceli soru bu kitaplarda yer alıyor. Bizim kitaplar nerdeys ebitmek üzere. Yalnız kitapları alırken seçeceğiniz yaş grubunu sadece çocuğunuzun takvim yaşı ile değerlendirmeyin. Bir tavsiye; Ben genelde bir şeyler öğrensinler, hatta biraz zorlansınlar diye bir üst yaş grubunu alıyorum. Bu seride de oğlum için 4-5 yaş, kızım için 8-9 yaş kitaplarını almama rağmen hiç zorlanmadılar. Hatta çok rahat çözdüler. Siz de ona göre karar verin, derim.

Çocuklarınızla geçireceğiniz keyifli saatler diliyorum! Sevgiler…

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s