Eğitimden İki Önemli Haber!

60 ülkede uygulanan TIMSS, matematik – fen öğrenme ve kazanım yeterliliklerini değerlendiren uluslar arası bir ölçme ve değerlendirme yöntemi. Türkiye’de ilk kez Doğa Koleji tarafından uygulanan TIMSS, öğrencilere fen ve matematik yeterliliklerini uluslararası kriterlere göre görme ve değerlendirme şansı veriyor. 

Uluslararası TIMSS Matematik ve Fen Yeterlilikleri Programı, 8 Mart 2014 tarihinde 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıftaki öğrencilere uygulanacak. Uygulama bütün öğrencilerin katılımına açık ve ücretsizdir. Başvurular http://www.dogakoleji.com adresinden online olarak yapılacak ve öğrenciler değerlendirme raporunu T.C. Kimlik numarası ile www.dogakoleji.com adresinden öğrenebilecek.  

TIMSS Sınavı’na başvurmak için tıklayınız 

TIMSS Online Sınavı’na size verilen TIMSS Online Sınavı giriş kartında bulunan aktivasyon kodunuz ile sisteme giriş yaparak yada 444 36 42 numaralı telefonu arayarak katılabilirsiniz. TIMSS Online Sınavına son başvuru tarihi 6 Mart 2014 Saat 24:00’dür.

TIMSS Online Sınavına katılmak için tıklayınız… 

Değerlendirme raporu öğrencilere, uygulamaya katıldıkları kampüslerden verilecek ve değerlendirme raporunda öğrencilerin matematik ve fen yeterlilikleri düzeyi ve bu düzeyin açıklaması yer alacak. Ayrıca Morpa Kampüs hediye paketi sınava giren öğrencilere değerlendirme raporu ile birlikte verilecek.

TEVİTÖL

TEVİTÖL 2014-2015 öğretim yılı başvuru süreci başlamış bulunmaktadır. Başvurularınızı iki farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz:
a) Web sitesinde yer alan dosyaları indirerek doldurabilir ve aday öğrencinin son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğrafı, nüfus cüzdanı fotokopisi, 6 ve 7.sınıf not dökümü ile birlikte en geç 21 Nisan 2014 Pazartesi günü postaya ya da kargoya verilmek şartıyla ulaştırabilirsiniz.
b) Ya da web sitesine online kayıt yaparak gerekli evrakları doldurabilir ve yükleyebilirsiniz. Her iki durumda da sizlere evraklarınızın, eksiksiz teslim edildiğine dair bilgi gelecektir.
ÖNEMLİ: Online kayıt işlemini aday öğrenci adına yapmalısınız.

Aile bireylerinin (anne, baba, çocuklar) kişi başına yıllık geliri 10,000 TL ya da altında olanlar tam burslu, diğer adaylar ise kısmi burslu statüde ve kontenjanda değerlendirilecektir. Değerlendirme Türk Eğitim Vakfı yetkilileri tarafından yapılacak ve adaylara bildirilecektir.

TEVİTÖL ÖĞRENCİ ÖN KAYIT-ÖN KABUL (BAŞVURU) ŞARTLARI
1. İlköğretim okullarının 8. sınıflarında öğrenim görmekte olup, 6. ve 7. sınıf Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu notunun en az 80 (seksen) olması,
2. Başvuru formunun ve mali durum formunun eksiksiz doldurularak, formlarda belirtilen gerekli evraklarla birlikte, 21 Nisan 2014 tarihinde elden ya da posta yoluyla okula gönderilmiş ya da getirilmiş olması ya da online başvuru işleminin aynı gün tamamlanmış olması gerekmektedir.

SINAV SÜRECİ

1. Öğrenci seçimi 3 aşamalıdır: Bu aşamalar sırasıyla, ” Sınav (bilgi ve yatkınlık)”, “Bireysel Değerlendirme”, “Gözlem Kampı” dır.
2. 4 Mayıs 2014 tarihinde 19 sınav merkezinde gerçekleşecek TEVİTÖL ilk giriş sınavında başarılı olan öğrenciler, okula davet edilerek, ikinci aşama olan bireysel değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bireysel değerlendirmede başarı sıralamasında önde gelen, 120 öğrenci tam ve/veya kısmi burslu aday olarak gözlem kampına davet edilecektir. Kampa davet edilecek aday öğrenci sayısı TEV tarafından arttırılabilir. Başvurular arasında bu başarının yakalanamaması durumunda ise, davet sayısı daha az olabilecektir.
3. Gözlem Kampı 24 – 29 Haziran 2014 tarihleri arasında TEVİTÖL’ de gerçekleşecektir.
4. Gözlem kampında öğrenciler farklı disiplin ve yetenek alanlarında proje ve testlerle değerlendirileceklerdir. Bu alanların yanı sıra, adayların yatılı öğrenime uyumları, takım çalışmasına yatkınlıkları ve motivasyon düzeyi de dikkate alınacaktır.
5. Gözlem kampı sonunda yapılacak değerlendirmelerle, ailenin ekonomik durumuna bağlı olarak tam ya da kısmi burslu 60 öğrenci öğrenime kabul edileceklerdir.
6. Sınav ve kayıt sürecinde aday dağılımlarının %50 kız, %50 erkek olması esastır. Yeterli kontenjanın oluşmaması durumunda kontenjan kız ya da erkek öğrencilerle tamamlanabilir.
7. TEVİTÖL sınav sürecine katılan tüm bireyler yukarıdaki bilgileri kabul etmiş ve onaylamış olarak başvurularını gerçekleştirebilir.

SINAV TARİHİ VE SAATİ

Sınav, 4 MAYIS 2014 PAZAR günü saat 10.00’da 19 sınav merkezinde yapılacaktır. (TEVİTÖL adayın gireceği sınav merkezini değiştirebilir.)

OKULA KAYIT ŞARTLARI
1. Asil ve yedek listeler www.tevitol.k12.tr’de kayıt tarihleri ile birlikte ilan edilecektir. Belirtilen tarihte asil listeden kayıt olmaması durumunda ilan edilen yedek listeden sırayla adaylar okula davet edileceklerdir.
2. Ailenin ekonomik durumu TEV tarafından araştırılacak ve bu araştırma sonucunda belirlenen ölçütlere uyulmaması ve yanlış beyan yapılmış olması durumunda adayın kaydı yapılmayacaktır.
3. Bursun müteakip yıllarda devamı öğrencinin ders başarısına, disiplin cezası almamasına ve okula uyumuna bağlı olup, öğrenciler ve veliler yeterli başarı ve uyumu gösteremeyen öğrencilerin bursunun kesilebileceği hususunda kayıt esnasında bilgilendirileceklerdir.

Okulumuza ve sınav sürecine ilişkin sorularınız varsa sinav@tevitol.k12.tr adresine e-mail göndererek sorabilirsiniz ya da 0262 679 3604-0262 679 3605 nolu telefonlardan ilgili arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

http://basvuru.tevitol.org/login.php

 

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s