Okula Dönüş Psikolojisi

Sayılı gün çabuk geçer derler ve her tatilde bunu hatırlayıp üzülmek de bize düşüyor. Yaz izinleri bitti, gitti. Sıra çocukların okul tatilinde. Güneş, kum deniz derken bi de baktık ooo temmuzun ortasına gelmişiz ki Sinem’in 3 tane tatil kitabı, toplamda yanılmıyorsam 750 sayfa civarı, öylece duruyor. Çocuk,  hallederiz modundayken, annenin ısrarının bir işe yaramadığını, ben oyun oynamak istiyorum, hiçbir arkadaşım bu kadar ödev yapmıyordur gibi karşı psikolojik baskıyla karşılaşınca gayet iyi anladım. Ta ki çark tersine dönene kadar yani bir akşam üstü kızım sınıf arkadaşının annesi ile karşılaşıncaya kadar… Tatil kitapları bitirilmiş, üstüne üstlük kurs… Yaz boyunca bir kursa devam ediyor. İşte fırsat budur Güner dedim. Çalışma isteğini kaybetmiş çocuğa ver coşkuyu!

İtiraf ediyorum… Kendimle hiç gurur duymuyorum. Hatta hiç sevmediğim bir şeyi yaptığım için kendi kendimi de sorguluyorum hala. İnsanın kendisi ile çatışması da zor  bir şeymiş. Neyse … Daha kötüsü de… işe yaradı! O akşamki verilen gazla an itibariyle tatil kitapları tamamlanmak üzere…  Hani sisteme ayak uyduracağız diye hiç tasvip etmediğim hareketler, hiç sevmediğim  hatta böyle soru mu olur dediğim soruları çocuğumun çözmesi için zorluyorum. Bunun sonu ne olur bilemiyorum?

Geçenlerde  soru çözmeyi nasıl eğlenceli hale getirebilirim araştırmalarım esnasında bir kitaba rastladım. Sayı Avcısı. Bidiğin matemetik ama benim istediğim gibi. Hatta çocukların da istediği gibi olduğunu evde birlikte çözmeye başlayınca gördüm. Bu bloga yazı paylaşmaya 2012 yılı şubat ayında başladım. Çocukları öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirebilmek için mantık soruları da hazırladım, masallar da uydurdum. Neyse ki bu 2,5 senelik  zaman zarfında bu yöndeki kitap sayısı arttı ve artık her yaşta çocuk bu tür kitaplar arttı. Sayı arttı artmasına da kaliteli olanı ve gerçekten çocukların sıkılmayacağı türden iyi kitaplaır bulmak için dikkatle incelemek gerekiyor.

Sayı avcına tesadüfen rastladım. Kısacası masallarla matematik diyebilirim. Kahramanlar Ejderha ailesi Kral Sudan Kaçan, Kraliçe Islak Mendil, Prens Altını Islatan, Dinazor ailesinden, Kral Yürüyen Fosil, Kraliçe Uçan Kanarya, Preses Aksak Fosilya ve daha nice eğlenceli kahraman.

Resimler çok güze anlatım da keyifli. Hele ses tonunu değiştirip okuduklarıma çocuklar bayılıyor. Bu nedenle bazı bölümleri birkaç kere okuyoruz. Gülmekten kırılıyorlar. Hele başardılarsa Büyücü Büyükgözün tuzaklarından kurtulmayı  değmeyin keyiflerine. Oğlumun kendisi ile gurur duymasını görmelisiniz. Başarının keyfi  bir başka yaşanıyor.

Kitap her sınıf düzyindeki kazanımlar göz önünde bulundurularak hazırlanmış. Ben 1. sınıflar için olanı almışım. (Farketmedim:)))) Bu nedenle Sinem’e basit gelmiş olsa da zihinden hızlı çözme konusunda eğlenceli oldu. Bazı bölümler de Taylan’a uygun olduğu için iki çocuğumu da aynı etkinlikte buluşturdum. Bir anne daha ne isteyebilir ki?:)

Hangi durumlara düşmekten kurtulduğumu anlatsam bir yazı daha çıkar.:)

IMG_20140810_202125

IMG_20140810_201959

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s