Minik Gezgin/ Doğada Öğreniyorum!

Yazılarımda hep çocuklarla vakit geçirmekten söz ediyorum ya işte birlikte vakit geçirmek o kadar güçleşti bugünlerde. İş- okul-ev üçgeninde hiç bir anı boş geçirmeden tüketilen zamanlar… ama bu  geçen zamanın ne kadarı bize ait?  Belki çok azı, belki de hiç bir anı…

Çocuklar büyüdükçe karakterleri de şekilleniyor. Beğenileri, hobileri oluşuyor. Kendilerine ait tercihleri oluyor. Bunların çoğu anne-baba olarak bizim  için daha zor bir dönemi işaret etse de, çocukların büyümesinin belki de tek güzel yanı, artık o çok sevdiğimiz doğa yürüyüşlerini çoluk çocuk hep birlikte yapabiliyor oluşumuz.

Temiz hava, yeşilin her tonu, toprağın bütün kokuları, ormanın sesi, kuşların cıvıltısı, yaprakların hışırtısı duymak için, doğayaı dinlemek için, hayata ben de varım demek  ve nefes almak için, şehrin trafiğinden , AVM’lerin kalabalığından, egzoz dumanından, ardı arkası kesilmeyen gürültüden uzaklaşıyıyoruz (mu?) Hayır!  Adeta kaçıyoruz.

İlk olarak şehir içinde gizlenmiş yeşil alanlarda başlayan yürüyüşlerimiz, çocukların bacak kaslarının kuvvetlenmesiyle ilk önce  yürüme mesafeleri arttı ardından şehre sığmadı. Yarı yolda omuzlara alınmalar yavaş yavaş sona erince de parkurlar uzadı. Hala her on metrede  bir yoruldum demeler, “Daha da bir adım bile atmam” demeler  devam ediyor olsa da azmin sonu zaferdir deyip yolumuzdan ayrılmıyoruz. Sonunda, yoldan değil de mızmızlanmalardan yorulmuş olarak  hedefe ulaşıyoruz.

İşte doğa yürüyüşü yapabileceğiniz yerlerden bazıları.

1. Belgrad Ormanı/ İstanbul-Sarıyer

Yürüyüş parkuru ile doğa ve spor severlerin haftasonu buluştuğu bir yer. Spor yapmak için 6 km.lik yürüyüş parkurunu tercih edebilirsiniz. Aam bizim gibi çocuklu iseniz parkuru takip etmek sıkıcı olabiliyor. Hele yorulmaya başladılarsa. 😦 Bu nedenle biz patikadan çıkıp ağaçlar arasında dolaşıp bortü böcek, mantar keşfine çıkıyoruz. Sırt çantanızda su ve atıştımalık olmasında fayda var. Zira çocuklar doğada deyim yerindeyse kurt gibi acıkıyorlar.

IMG_20141011_141546 IMG_20141011_142420_1 (1)

2. Beykoz Korusu/ İstanbul-Beykoz

Bizim daha çok haftasonu kahvaltısı için tercih ettiğimiz, aynı zamanda küçük bir orman yürüyüşü yapabilceğiniz bir mekan. Şehrin dışına kadar çıkacak vaktiniz yoksa, oyun parkı, kahvaltı yapabilceğiniz büyükşehir beledeyisi sosyal tesisi ve çay bahçesi ile tercihler arasında yer alabilir.

IMG_20140831_122128 IMG_20140831_122231

3. Atatürk Arboretumu/ İstanbul-Sarıyer

Bitkileri tanımak ve kısa bir yürüyüş için şehirden çok uzaklaşmadan kendinizi şehirden uzak hissedebileceğiniz mekanlardan biri. Arboretum haritasından alırsanız, çocuklarla harita okuma ve yön bulma keyifli bir etkinlik oluyor. Merak edenler için Arboretum gezisinin yazısı burada.

339311

4. Abant Gölü/ Bolu-Abant

Bayram tatilinde Ankara yolunda uğradığımız Abant, otobandan ayrıldığınızda yeşil yolu ile kendinizi çok farklı bir yere gidiyormuş hissini uyandırıyor. Ancak vardığımızda Abant Gölü çevresi beni hayal kırıklığına uğrattı. İlk olarak lisede okul gezisinde girmiş olduğum Abant’tan, hatta gene bir Ankara dönüşü karnım  burnumda uğradığımız Abant’tan eser yoktu. Lise gezisine gideli 19 sene, kızım  doğalı 7 sene olmuş.  Abant’ta otellerin, restoranları çoğalması, atlı faytonların ortaya çıkması kaç sene oldu bilemeyorum ama ben hayal kırıkılığına uğradım. Gende de göl çevresinde dolaşabilir, sazlıklardaki kurbağaları seyredip, göle taş atabilirisiniz. Çocuk her yerde çocuk.

IMG_20141003_145138 IMG_20141003_143433

Yedi Göller/ Bolu 

Ankara Yolunda uğradığımız Abant Gölü’nden sonra İstanbul dönüşünde de Yedi Göller’i de görelim dedik. Burası çocukların “Kamp yapalım mı baba? sorularına başladığı  ve bizim de artık bu doğa yürüyüşlerini  daha sıklaştımamız gerektiği fikrininin parladığı bir dönüm noktasıdır.  Zorlu ve tozlu yoluyla ulaşılması zor olsa da yükseğe çıkıtkça manzarısına doyamıyorsunuz. Hele ki tabiat parkına vardığımızda beni yeşiliyle büyüleyen doğası huzur verici. Yürüyüş parkurları ile tabiat parkına dolaşbildiğiniz gibi, kampa alanında çadırlarınız kurabilirsiniz. Hava soğuk olmasına rağmen kampçılar tarafından oldukça rağbet görüyor olmalı ki, dağcılık külüpleri olsun, arkadaş grupları olsun çok sayıda doğasever  Yedi Göller’deydi.  Tekrar geleceğiz ve kamp yapacağız diyerek ayrıldığımız tabiat parkının yolu,  akşam üzeri sis çökmesi ve darlığıyla zorluyor. Siz de bizim gibi otobandan değilde eski Bolu-İstanbul yolundan gitmeyi tercih ederseniz, yol üzeri et lokantalarında keyifli bir akşam yemeği ve yorgunluk çayı içebilirsiniz. Çamurlu arabanızdan sizin Yedi Göllerde’den geldiğiniz hemen anlıyorlar. 🙂 Yedi Göller geliyorsunuz, yol nasıldı sorunusuna bizim gibi siz de şaşırmayın.:) Bol bol fotoğraf çekin!

IMG_20141006_131133 IMG_20141006_143228 IMG_20141006_134523 IMG_20141006_135734IMG_20141006_144051IMG_20141006_143409

 

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s