Arka Balkonda Bilim!

Bendeki hayvan sevgisi, “Seni uzaktan sevmek en güzeli” satırlarıyla ifade edilebilecek düzeyde. Hadi olmadı bu aralar daha bir ılımlıyım, “Her canlının yavrusu  çok  güzel!” modundayım.

Bunları niye mi söylüyorum?

Kızım bana çekmemiş de ondan.:)

İlk hayvan sevgisi ve onlarla sıcak bağlar geliştirmesi geçtiğimiz yaz sokak kedilerini kucağında severek, okşayarak uyuttuğu günlerde ortaya çıktı. O güzelim elbisesini üstüne almış kediciği, okşuyor… okşuyor. Kedicik de mışıl mışıl uyuyordu. Hatta elbisenin eteğini kıvırıp o sıcak ağustos gününde (!) kedicik üşümesin diye üzerine örtü yapmıştı. Ağzımdan dökülenlere kelimeler, “Ne güzel uyutmuşsun kediciği yavrum!”, diye çıksa da, içimde kopan fırtınaları, ünlem baloncuklarını anlatsam…!!!!…Neyse, anneler beni anladı.

Kızımın hayvanlarla olan sıcak diyaloğu, bayram ziyareti sırasında hamsterleri seve seve pekişti. Artık o hayvanlarla neler yapmadı. Sevdi, oynadı, kafeslerine koydu, çıkardı tekrar sevdi. Her ” Anne bak, ne kadar sevimli!” deyişinde sessizce geldiğim gibi uzaklaşmakta buldum. Yani tamam sevimli, iyi hoş ta, fare işte! ( bana göre:))

En son vaka da, burnumun dibine bir dalı uzatmasıyla başladı.

-Anne, bak!

-İyi bakayım da o kadar gözüme yaklaştırmışsın ki ne olduğunu göremiyorum bile Sinem!

Ve dal parçası uzaklaştı, görüş mesafeme girdi.

-Ayyyıııoo!!???!!! Bir tırtıl mı?!

-Anne çok sevimli ama….

-Anne, tırtılı eve götürebilir miyim?

-Eve miiii? Sinem ?!!!????

15 dakika sonra…

-Tamaaam, tamam! Götürebilirsin! Ama beslemen lazım… Hem de kelebeğe dönüşümünü izleyebilirsin.

Ve bizim artık evcil bir hayvanımız var. Bir tırtıl!

Hemen bir kavonoz bulduk, kapağına da hava delikleri açtık, içine taze yaprak koyduk, aç kalmasın diye. Ertesi günü, koyduğumuz yapraklardan hiç birini yememiş olduğunu görünce belki sever diye dut yaprağı aramaya karar verdik.

Yazın bolca dut yediğimiz ağaçları bulduk ve kalan yapraklarından bir avuç toplayıp koşa koşa eve döndük ama tırtıl yerinde değildi! Yoktu! Gitmiş miydi? Nasıl gider?

Baba: Ben size demiştim, o hava deliklerini açmayın diye!,

Anne: Havasız nasıl yaşasın hayvan!

Baba: İçerdeki hava ona yeterdi.

Sinem: Tırtıllım gitmiiiişş! Ona bakamadım, onu aç bıraktıııım ( 😦 hü hü)

Taylan: Tıttıll gitmişş , tıttııll gitmiiiiiiişş! Paniiik paniiiik!

Anne: Sinem tamam kızım , tırılın gitmiş ama nereye gitmiş yavrum, evin içinde bir tırtıl dolaşıyor!!! Aman Allalh’ım!!!

Bu arada kıyı, köşe-bucak tırtıl arıyorum. Sonunda kavonozdaki yapraklara tek tek baktım… Ve tırtıl bir yaprağın içine kıvrılmış sanki uyuyor! Oh ne mutlu!:) Yerinde duran tırtıl her zman evde dolaşan tırtıldan iyidir! Topladığımız taze dut yapraklarını  kavonoza ilave ettik ve telaşlı geçen yarım saatten sonra normal sakin gündelik yaşantımıza geri döndük. Ta ki ertesi akşam tırtılı gene göremeyinceye kadar.  Bu defaki panik bir kaç dakika sürdü ve gördük ki minik tırtılımız  kelebek olmak için hazırlanıyor. Yapraklar arasına saklanmış ve kendine koza örmüş. Bu arada tırtılı ben de pek sahiplenmişim ki ondan tırtılımız diye söz ediyorum farkındaysanız. :))

IMG_20141018_165701IMG_20141104_163420 - Copy

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte bu günlere böyle geldik. Tırtılımız hala kozasında. Bu yazıyı da kelebek olduktan sonra, fotoğrafını çekip yazmayı düşünüyordum ama baktım ki bir türlü çıkmak bilmiyor. Türlerine göre kozadaki süreler değişebiliyormuş. Bazen de  bütün kışı kozada geçirip baharda çıkabiliyorlarmış. Bizimki herhalde kış uykusunda. Neredeyse 1 ay olacak hala kozasında.

Tırtılların kelebeğe dönüşümleri  ilginç bir olay ve bu konuda çocuklar için yazılmış çok sayıda hikaye, masal, bilim kitapları var. Ancak çocukların bu aşamaları gözleriyle görüp takip etmesi daha ilginç olabilir. Ne dersiniz?

IMG_20141018_165849 - Copy - CopyIMG_20141018_165836_1 - Copy

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s