Mutlaka Okunması Gereken Çocuk Kitapları: Kurbağa ve Yabancı

Kütüphaneleri niye sevmiyorum biliyor musunuz?

Çok beğendiğiniz bir kitabı tekrar okuyamıyorsunuz da ondan. Hele bu kitabın baskısı tükenmiş ise.

phpThumb_generated_thumbnailKurbağa ve Yabancı ile tanışmamız da bir kütüphanede olmuştu.  Çocuklar daha küçüktü o zaman. Kızım 4, oğlum 1 yaşında olmalı. Gene acele edip bir türlü hangi kitabı alacağıma karar veremediğim sıkça yaşadığım günlerden biriydi. Hızlıca göz gezdirmiş bir kaç paragraf okumuş, sonunda kararımı vermiştim. Eve gidince de hemen okumuştum çocuklara. Bir “çocuk kitabı sever anne” olarak çocuklarımdan çok kendim için.

Hikaye şöyle başlıyor; Bir gün kasabaya bir yabancı gelir ve herkes bu kir, pas içindeki yabancıya karşı dikkatli olunması gerektiğini, hırsız olabileceğini düşünürler. Kurbağa pek öyle düşünmemektedir ve bir gün bu farenin derme çatma kulübesine gider ve onu izler. Onun kötü biri olmadığını düşünür ama bu konuda arkadaşları Domuzcuk ve Ördeği ikna edemez. Domuzcuk ve Ördek, Farenin pis ve saygısız biri olduğu konusununda Kurabağa’yı uyarırlar. Oysa Fare hiç de öyle birisi değildir. Hep bir şeylerle meşguldür. Bundan sonra Kurbağa Fare’yi sık sık ziyaret eder ve ondan çok şeyler öğrenir. Bir süre sonra kasabadaki tüm hayvanlar Fare’nin iyi biri olduğuna  ikna olacaklar ve onu sevecekler. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için başlarına kötü bir olay gelmesi gerekecektir. Hikaye bu kurguda devam etmekte.

Bazılarınız çocuk kitaplarında mesaj verilmesinden hoşlanmayabilir ama ben gene  de mesaj içeren kitapların daha uzun soluklu olduğuna inanıyorum. Özellikle çocuklara kazandırmak istediğimiz tutum ve davranışları öyküleştirerek hatta masalsılaştırarak anlatılmasının çocuğunun fark etmeden kavraması ve keyif alarak öğrenmesinde çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Kurbağa ve Yabancı da bu kitaplardan biri. Domızcuk saldırgan tavırlarıyla, Ördek ön yargılarıyla, Kurbağa uzlaşamacı, Fare de sakin tavırlarıyla hep aramızda yaşayan insanlar.MaxVelthuijs

Kitabın yazarı Max Velthuijs,  2004 yılında bu kitabıyla  Hans Christian Andersen Ödülünü almış.

“Kurbağa ve Yabancı, Max Velthuijs’in “kurbağa serisi”nden sadece bir tanesi. .Bu kitaplardan üçü Milet Yayınları tarafından çift dilli olarak (Türkçe / İngilizce) basılmış:  “Kurbağa ve Koca Dünya / Frog and the Wide World”, “Kahraman Kurbağa / Frog is A Hero” ve Kurbağa olmak Ne Güzel / Frog is Frog” 

NOT: Kurbağa ve Yabancı’nın şu anda baskısı tükenmiş durumda. Kurbağa serisinden sadece “Frog is a Hero” Kahraman Kurbağa satışta görünüyor. Diğerlerini bulursanız kaçırmayın derim. Hatta bana da haber verirseniz inanın çok sevinirim.

kurbaga-ve-koca-dunya20120402085602

phpThumb_generated_thumbnail (1)9781840592139-k

NOT: Bundan böyle çocuk kitapları kategorisinin altında beğendiğimiz kitapları, diliyle kurgusuyla, illüstrasyonlarıyla gerçekten özel olduğunu ve mutlaka çocuklarınızın kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşündüğüm kitapları sizinle paylaşıyor olacağım. Umarım sizler de bizim kadar okumaktan keyif alırsınız.

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s