Özel Okul Araştırma Deneyimleri

Son 1-2 yılda dersanelerin kapatılıp özel okula dönüştülmesiyle artan özel okul sayısı ve beraberinde getirdiği, eğitimde bir adım öne çıkma çabaları, rekabet ortamı, devlet okullarının eğitim kadrosunda güç kaybetmesi, devletin eğitim sistemini bir türlü düzene oturttamaması ve daha bir çok sebeple, kararları devlet okunuyönünde olan veliler artık  özel okul ve farklı eğitim olanaklarını araştırmaya başladılar. Bu gruba giren anne ve babalar arasında biz de varız. Hatta kararı öyle ani aldık ki dönem ortasına bir ay kala okul değiştirdik. Maalesef evdeki hesap çarşıya uymadı ve başka bir ilçeye taşınma durumu gündeme geldiği için yeni bir okul arayışına girdik.

Şu ana kadar birkaç okul ile görüştüm. Tanımak  istediğim, 1-2 okul daha var. Bu okul arayışı serüveninde kendi beklentilerimden ve araştırmalar edindiğim  bilgileri paylaşarak benimle aynı durumda olan devlet okulu mu ve özel okul mu ikilemi yaşayan anne-babalara biraz da olsa yardımcı olmak isterim.

Group of cute little prescool kids drawing

1-  Okulu daha yakından tanımak ve yüz yüze görüşmek için randevu talep edin.

 Telefonda siznle ilgilenmeleri, randevu tarihinde sizin isteğinize öncelik tanımları önemli. Çünkü gördüğüm kadarıyla telefon görüşmesinde edindiğim izlenim, daha sonra görüşmede de devam etti. Belirtilen saatte orda olmaya çalışın. Aynı şekilde onların sizi hemen görüşmeye alıp almadığını değerlendirin. Bu size bir sorununuz olduğunda ilgilenmeleri veya geri dönüşleri hakkında fikir verecektir

2- Gitmeden önce okulu araştırın.

Okul araştırması esnasında internetten veya çevrenizdekiler okul hakkında bilgi aldıysanız,kafanıza takılan soruları dolaylı olarak sorabilirsiniz. Genelde, sosyal mecralarda veli yorumları olumsuz yönde olduğundan kendi fikrinizi oluşturmak için teyid etmekte fayda var.

3- Önce okulu anlatmalarının talep edin.

Görüşmede, “varsa sorunuz buyurun cevaplayayım şeklindeki girişler” yerine siz onlardan okul hakkında bilgi vermelerini isteyin. Böylece her okul önemsediği ve en iyi olduğu özelliğini öne çıkaracağı için okulun vizyonunu daha iyi anlamış olursunuz.

4- Okulu gezdirmelerini isteyin.

Sınıf büyüklüğünü- koridorun genişliğinden  tutun da spor salonu var mı, büyüklüğü, yüzme havuzu, sosyal etkinlik alanı vb.konularını irdeleyin. Sosyal alanlar etkin olarak kullnılıyor mu?  Özellikle dersaneden özel okula dönüşmüş olan okullarda benim gördüğüm kadarıyla alan yetersizliği var. Bazıları bir cadde üzerindne çok katlı bir bina olup, en alt katta yemekhane, spor salonu, sonraki katta derslikler şeklinde asansörle çıkılan binalar. Bahçe denen  alanlar, bir apartman bahçesi gibi. Kendi açımdan bakınca çocuğumun  çok katlı bir apartman okulunda okumasını istemem. Sonuçta kısıtlı bir alanda tüm günlerini orda geçierecekler. Yeri geldiğinde biz yetişkinler bile ofislerimizde bunalırken en hareketli çağlarındaki çocuklar için gününü sürekli kapalı geçirmek kolay bir şey değil.

5- Okulun başarı durumunu sorgulayın.

Özellikle dersaneden okula dönüşen özeller, artık ticaret halini almış eğitim sektöründe başarılarıyla ön plan çıkmak istediklerinden bu kaygılarını çocuklara yansıtabiliyorlar. 7.-8. sınıflarda 6 günlük eğitim vermeler, gördüğüm kadarıyla eski özel okulları da bu yöne itmiş, adeta özel okullar dersaneye dönüşümeye başlamış durumda. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; çok şubeli özel okullar başarılarını toplam öğrenci sayısı üzerinden verdikleri için, çocuğunuzu kaydettirmek istediğiniz şubenin sınavlardaki başarısını sorgulamak daha doğru olacaktır.

6- Öğretmen seçimi

Öğretmenleri nasıl seçtikleri, öğretmenlerini gelişimlerini nasıl destekledikleri, öğretmen sirkülasyonun sıklığı, anadili ingilizce/almanca/ farnsızca öğretmenleri nasıl seçtikleri, bu öğretmenlerin usta öğretici beleleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Gözlemlemle fırsatınız olursa öğretmenlerin mutlu olup olmadıklarına dikkat edin. Çalıştığı ortmadan mutlu olan, özlük hakları tam verilen öğretmenler, çocuklarınıza daha iyi öğretmen olacaktır.

7- Fiyat politikası

Bütçenizi düzenlerken, genelde eğitim ücreti+yemek ücreti şeklinde açıklanan fiyatlara, servis ücretini, kıyafet, kitap-kırtasiye ücretini de eklemeyi unutmayın. Gördüğüm kadarıyla ana sınıfları için bazı okullar, fiyata servis ücreti hariç hepsini dahil etmişler. Bu durumda  veliler tarafından hesaplanması gereken bir durum daha ortaya çıkıyor. Fiyata aldanmamak lazım.  Gene artışların gelecek sene ne kadar olacağı, erken kayıt indirimi, kardeş indirm oranı da sorulacak konuşar arasında. Bazı okullar, bazı meslek grublarına veya mezunlarının çocuklarına da indirim yapabiliyor.

Bunlar benim okul görüşmelerinde yaşadığım deneyimler. Görüştüğüm okullardan edindiğim bilgiler, izlenimler ve yorumlarım bir sonraki yazıda.

Özel Okul Araştırma Deneyimleri” üzerine 2 yorum

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s