Özel Okul Görüşmelerinden İzlenimler

imagesSon iki ayda yaşadığımzı olaylar ve beraberinde getrdiği zorunlu karar değişiklikleri bir kere daha hatırlattı ki hayatta her şey çok hızlı değişiyor, sen de bu değişime ayak uydurmalısın ve  planlarını, kararlarını gözden geçirmelisin.Mesela biz, anne-baba olarak ilkokul dönemimde okul değil, öğretmen önemli dedik ve özel okul gerekmez dedik ama gördük ki okul ve eğitim sistemiyle birlikte bu sistemin uygulaması gibi faktörler de çocuğunu  gelişiminde en az matematik, türkçe kadar önemliymiş ve bunlar evde detsteklenerek yapılacak şeyler değilmiş. Bizzat içinde olunması gereken, yaşanması gereken durumlarmış. Çocuk, okul-öğretmen değiştirirse kötü etkilenir, başarısı düşer diye korkarken, başarının sadece okul ve öğretmene bağlı olmadığını, değişikliğin iyi yönde de olabileceğini gördük.  Hatta, hayat öyle şeyler getiriyor ki önümüze, hiç okul değiştirmesin diye düşünürken, ilkokul 3’te üç okul değiştirmiş olacağız.

“Özel Okul Araştırma Deneyimleri” başlıklı yazımda okul araştırırken nelere dikkat ettiğimi yazmaya çalışmıştım. Araştırmalarımız esnasında dört okul ile yüz yüze görüştük. Sayı az gibi gelebilir size ancak ön elemeyi internet araştırması esnasında yapmıştım. Çok fazla okul ile görüşmek kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir şeye yaramıyor  ki  hayattan öğrendiğim bir şey varsa o da “Kararlar değişirilemez diye bir şey yok!” Değişimden korkmamak gerekir.

Gelelim görüştüğüm okullarla ilgili izlenimlerime. Unutmadan eklemek istiyorum ki bu görüştüğüm okular Beylikdüzü ve çevresinde yer alan okullardır.

teog-2

MEV ( Milli Eğitim Vakfı)  Koleji (Büyükçekmece)

Hakındaki ilk bilgileri, bir veliden almış olduğum okulu, web sitesi üzerinden incelemeye aldım. İnternet üzerinden bilgi edinmek oldukça zor oldu ki doğru düzgün bir veli yorumu bile bulamadım. Randevu talep ettiğim okul, hemen randevu verdi ve telefon görüşmesindeki sıcak diyalog görüşme esnasında da devam etti.

Öne çıkardıkları özellikleri:

Görüşme, okulun halkla ilişkilerde görevli personel ile yapıldı. Kendileri bir patron okulu olmadıklarını, bir vakıf okulu oldularını, eğitim işini çok önemsediklerini bu nedenle de okul çok okul açmadıklarını söyledi.

Yabancı Dil Eğitimi

İlkokulda 10 saat ingilizce (2 saati yabancı öğretmen), 5. sınıftan itibaren ikinci yabancı dil olarak Almanca. Yabancı öğrtmenler, usta öğretici belgesine sahip. ( Bunu özellikle vurguladılar)

Fiziki Şartlar

Okul çok genş bir alana sahip. Tesis içerisinde yarı olimpilk bir yüzme havuzu ve ayrı  bir binada spor salonu mevcut. Anaokul kısmı da aynı şeklide ayrı bir bina olarak inşa edilmiş.

İzlenim: Okul gerçekten tam anlamıyla bir okul görünümünde. Ancak, Büyükçekmece Gölü manzaralı okula ulaşmak o kadar da kolay değil. Çocukların mutlaka servis kullanması gerekir.

Eğitim Ücreti

Ücretleri sabit olup, özel şartlar haricinde indirim yapmadıklarını söylediler. Özel şartlar, öğretmenlerin çocuklarına indirim, kardeş indirimi, erken kayıt indirimi vb. Bu sene 4 Nisanda,  4. ve 8. sınıftaki öğrenciler için yapılan  bursluluk sınavında ilk 30 öğrenciye çeşitli oranlarda burs verileceği duyurusunu yaptılar. 2014 ve 2015 yıllarının eğitim ücretleri kıyaslandığında,  ücretlerdeki artış oranı artış %10 civarında. Nisan ayı sonuna kadar 2014 yılı eğitim ücretleri geçerli olup, ilkokul fiyatı, eğitim ücreti+yemek+servis için yaklaşık olarak 20.000 TL yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca bu fiyata kırtasiye ve kıyafet ücretinin de ekleneceğini unutmayın.

talking-with-kids-shutterstock_142808332

Sevinç Koleji ( Beylikdüzü-Gürpınar)

Oturacağımız yere çok yakın olması nedeniyle incelmeye aldığım Sevinç Koleji, eğitim anlayışlarıyla beni etkilemiş olsalar da okul binasınin küçük olması nedeniyle kaybettiler diyebilirim. Dersaneden özel okula dönüşmüş olmaları sebebiyle  sınav odaklı gibi görünüyorlar ve bu özel okul furyasında kalıcı olabilmek için çok çalışacakları kesin. Bu tabi kş benim fkrim.

Fiziki Şartlar

Marmara denizi manzaralı okul (Eski Bayece Restoran) butik bir okul görünümünde, sınıflar küçük, spor salonu ve yemekhane bodrum katta. Alt katlar inildikçe nem kokusunu hissedebiliyorsunuz.

Eğitim Ücreti

2015 yılı fiyatının 18.000 TL civarında olduğunu duyduğum okulu 3. 4. ve 8. sınıflar için bursluluk sınavını 14 Mart’ta yaptı. Görüştüğümde şu anda 2. sınıfta olan kızım için de fiyatta yardımcı olacaklarını belirttiler.

Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dil İngilizce olup ilkokul , ortaokul ve lisede ikinci yabancı dil olarak Almanca, Fransızca ve İspanyolca öğretilmektedir.

Bahçeşehir Koleji ( Beylikdüzü)

Önceden oldukça iyi izlenimlere sahip olduğum Bahçeşehir Koleji,  hızlı  büyüme trendine bakınca  ile kaliteli eğitimini sürdürebilir mi düşünürken internette gördüğüm veli yorumlarından, okulun velilere ve öğrencilerine ilgili davranmadığı, yaşadıkları sorunlar için muhattap bulamadıkları gibi şikayetlerle karışılaştım. Elbetteki çok sayıda şubesi olan bu okul  için genelleme yapmak doğru değil ama Beylükdüzü kampsüne tam randevu saatinde gitmemize rağmen sebep belirtilmeden 20 dk. bekletildik. “Buyurun şurda bekleyebilirsiniz.”demek onlar için çok doğal gibi görünüyordu. Yaklaşık 20 dk. kadar sonra randevu aldığımız kişi gelip kendisinin bir işi olduğunu, arkadaşım size yardımcı olacak, ama mutlaka görüşemeye katalacağım diyerek yanımızdan ayrıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmemizde bir daha kendisini göremedik.

Fiziki Şartlar

Okul btek bir bina halinde inşa edilmiş. Spor salonu, yüzem havuzu bulunanan okul, çok katlı bir apartman benim fikrimce. Yüzme havuzunun derinliği 1.40 m olan havuz, büyükçe bir küvet görünümünde. Sınıflar normal büyüklükte koridorlar uygun genişlikte. Ancak ana sınıflar giriş katında olup önleri bir paravanla ayrılmış. Oyun çağında olan ve koşmak, oynamak için geniş alana ihtiyaç duyan çocuklar için fikrimce uygun değil.

Eğitim-öğretim

5 yaşından itibaren çocuklara kodlama öğrettiklerini ve okuma-yazmaya ana sınıfından itibaren geçtiklerini belirttiler. Yabancı dil ingilizce (hafta 10 saat). Bazı kampüslerde ingilizcenin birinci sınıftan itibaren 18 saat olduğunu ve yine 1.sınıftan itibaren 2. yabancı dilin( Almanca) olduğunu belirttiğimde bu çalışamanın pilot çalışma olduğunu ve başarılı olduğu taktirde tüm kampüslerde uygulanacağını söylediler. Şu an uygulanan şubeler benim bildiğim kadarıyla Bahçeşehir ve Etiler şubeleri.

Ücret

Fiyatlarının sabit ve hiçbir koşulda ve kişiye göre değişmediğini belirttiler ki bunu özellikle vurgulamaları “Demek ki bu konuda sorun yaşamışlar!” diye beni düşündürdü. Şubat ayı sonuna kadar geçerli olduğunu söyledikleri fiyat, biri anasınıfı diğeri ilkokul 2. sınıf öğrencisi  olacak iki çocuk için indirmli fiyat  34.000TL. Bu fiyata her iki öğrencinin yemek fiyatı ve anasınıfındaki öğrencinin kıyafet ve kitap ücreti dahil. İlokuldaki öğrenci için bu fiyata yaklaşık 2000TL olan kıyafet ve kırtasiye ücreti dahil değil. Ayrıca ilkokuldaki öğrenci için de I Pad Air alınması gerektiğini belirttiler.

happy_kids_and_parents-1280x720 (2)

KÜLTÜR2000 KOLEJİ ( Hadımköy)

Görüşme öncesinde  yeterince detaylı bilgiye ulaşamadım. Veli yorumları nerdeyse yok gibi.

Görüşmeyi ilkokul kısmının müdür yardımcı  ile yaptık.  Gerçekten işin içinde olan kişi ile görüşme yapmak çok önemliymiş, bunu deneyimlemek güzeldi. Biz müdür yardımcı  ile konuşurken çocuklar, kendi bölümlerinin rehber öğretmenleri ile görüştüler ve sonradan öğrendiğime göre kızıma okulu gezdirmişler, sınıfları göstermişler ve sohbet etmişler. Oğlumla da öğretmeni birlikte resim yapmışlar.

Görüşme esnasında, bütün sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Bir butik okul oludukalarını, her sınıftan iki şube bulunduğunu fazla sınıf açmadıklarını belirttiler.

Yabancı dil

Anasınıfından 4. sınıfa kadar İngilizce sadece yabancı öğretmenler tarafından veriliyor olup 4. sınıfta Türk İngilizce öğretmeni derslere dahil olmakta. 4. sınıftan itibaren 2. Yabancı dil olarak da Almanca ve İtalyanca görülmekte.

Fiziki yapı

Okul, anayola uzak Hadımköy gişelerine yakın bir alanda konumlanmış durumda. Bu nedenle çocuklar mutlaka servis kullanmak zorunda. Okulda Avrupa standardında bir spor salonu, müzik odası, bilgisayar odası, görsel sanatlar odası vb. etkinlik odaları bulunmakta.

Çevre okullara göre pahalı bir okul. (2015 yılı  ilkokul eğitim +yemek ücreti yaklaşık 27.000 TL)

Benim izlenimlerim bu kadar. Umarım okul seçimlerinize bir nebze yardımcı olabilmişimdir. Sevgilerimle…:)

Özel Okul Görüşmelerinden İzlenimler” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba Beykent Mektebim okulları 1.sınıf öğrencisiyiz.Okul fiziki Şartları olarak orta Sınıfta.Ama önemli olan eğitim ve öğretmenler.1. Sınıfların tamamı yeni mezun öğretmenle dolu.Yönetim ve Müdürler işlerini yapmıyorlar.Bu hafta karar verdikki okulu değiştireceğiz.Mev okullarına giden tavsiye yorum hiçbirşey bulamadım internette.Okula hakkında daha Detaylı bilginiz varsa yorum yazarsanız sevinirim.

    Beğen

  2. Tercihinizi hangi okuldan yana kullandiginizi ogrenmek isterim dogrusu. Bizim de bu yil bir tercih yapmamiz gerekiyor

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s