Bir Dekorasyon Objesi- Çiçekler ve Terrarium

Gittikçe anneme benzediğimi düşünüyorum. Hatta ve hatta “Ammaan anne!” Dediğim şeyler artık benim de  yaptığım, sevdiğim şeyler. Ne mi? Mesela çiçek sevgisi… Annem sabah gözünü açar açmaz çiçekler koşardı. -dı eki fazla oldu, çünkü hala öyle!!! Akşam saat 10:00’da mesaiden gelir, yorgunluktan zor yürür, gene de çiçeklerin kurularını temizler, sularını verir.  Niye? Çünkü sabah giderken, çiçeklere bir bakın, sulayın demiştir kızlarına ama… bizim bir kulağımızdan girmiş öbür kulağımızdan çıkmıştır.  Vakit bolluğundan vakit bulamamışızdır.

Şimdi ne mi oldu? Anneme benzedim.  Çiçeklerle uğraşmak adeta bir terapi benim için. Sürekli gözüm dekoratif çiçek yapımı sitelerinde.   İlk önce terrariuma merak sardım.  Terrarium nedir derseniz? Wikipedia şöyle demiş;

Genellikle cam ve plastik maddelerden imal edilen ve içinde sürüngenler, böcekler, bazı bitki türleri için kara ortamının taklit edildiği akvaryum benzeri tanklardır. Farklı ölçülerde içinde bulundurulacak canlıya göre dekore edilir.

Terrarium için önemli olan, bitkiyi doğru seçmek. Nemli ortamları seven ve fazla büyümeyen bitkiler tercih edilmeli. Sukulent çeşitleri terrariumlara çok yakışıyor.

Cam kabınıza ilk önce çakıl taşı ya da bizim gibi deniz kıyısından topladığınız taşları iyice yıkadıktan sonra  yerleştirin. Taşlar fazla suyu drene etmede kullanılıyor. Taşların üzerine bir katman olacak şekilde aktif karbon dökülür. Ardından toprağı ekleyebilirsiniz. Aktif karbonu akvaryumcularda bulabilirsiniz.

IMG_20160326_170039 IMG_20160326_171333 IMG_20160326_173823 IMG_20160326_174303

Çiçeklerden farklı temalı dekoratif objeler de yapabilirsiniz. Hem bitki yetiştirmiş hem de evinizde farklı bir hava yaratmış olursunuz. Üstüne üstlük kendi emeğinizle… İşte bu paha biçilmez…

IMG_20160421_212826 IMG_20160612_162431

Reklamlar

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s