Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı ve Bizim Hikayemiz

Bir akşam , iş dönüşü  apartmana girerken onun yokluğunu fark ettim. Oysa şimdi oturduğumuz evi satın alırken en beğendiğim şeyler, karşısındaki ağaçlardan görünmeyen çocuk bahçesiyle ve bahçedeki bu çınar ağacıydı. Doğduğumdan beri ağacı bol mahallelerde oturmuş ve artık bizim evimiz diyebileceğimiz bu evi almak da havasız bir yerde, bir nefes gibiydi.

Ama kesmişlerdi işte.  Gerekçe hepsinden acı. Yapraklarının çok döküyor, bahçe çöp içinde kalıyor. Benimse en sevdiğim sonbaharda dökülmüş sarı, kırmızı, kahverenginin bin bir tonundaki yapraklar… Üzüntüyle birlikte, bahçedeki boşluğu her görüşümde içimde büyüyen öfke.

IMG_20160815_183330Doğa çok güçlü, insanoğlu bunu çoğu zaman unutuyor. Bir şekilde tekrar doğuyor ya da intikamını alıyor. Adeta “Sen yokken ben vardım!” diyor. Ağacın kesilmesine gerekçe olan “bahçede çöp oluyor” bahanesinde bir değişiklik olmadı. Rüzgarla birlikte savrulan çöpler, kağıtlar, plastik poşetler bahçede birikmeye devam etti ve en güzeli de kökleri sökülemeyen çınar ağacı adeta köklerinden yeniden doğdu ve dallarını çoğalmasıyla birlikte bugünlerde büyümeye devam ediyor.

Behiç Ak’ın yazmış ve resimlemiş olduğu “Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı”  kitabının da konusu bizim hikayemize benziyor. Küçük bir balıkçı köyünün tek ağacı olan çınar ağacı bütün köyün toplandığı bir yer. Çocuklar, oyun için, kadınlar çamaşırlarını asmak, balıkçılar kayıklarını bağlamak için  çınar ağacının dallarını kullanıyorlar. Hatta köyün imamı “Cemaat nerede ben orada” deyip minareyi çınar ağacının dallarına taşıyor. Ama bir gün çınar ağacının kesilmiş olduğunu gören Ahmet heyecanla, ablası Ayşe’ye  bu haberi veriyor. Hikaye burada başlıyor ve her sayfasında heyecan artarken illüstrasyonlarda adeta kayboluyorsunuz.

YuksekTansiyon

Belki de Behiç Ak’ın  kitaplarını bu kadar çekici yapan bence son derece detaylı illüstrasyonları. Belki de bu nedenle çocuklarımdan önce ben hevesleniyorum okumaya.

Diğer sevdiğimiz kitapları, okul öncesindeki çocuklar için yazılmış “Birlikte Okuyalım” serisinden Uyurgezer Fil, Büyükanne ve Miyop Ejderha.

Biz okumaya devam ediyoruz.

0000000282949-1 pr_01_6660

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s