Çocukların Gözünden Zengin Olmak!

-Oooo siz zenginsiniz o zaman!

-Hayır bir zengin değiliz. Neden zenginmişiz?

-Bisikletin var, pateninin var, ipin var… Bütün spor malzemelerin var!

Yukarıdaki diyalog patenlerini giymiş  arabaların elverdiği sürece kaymaya çalışan kızım ile parktaki arkadaşları arasında  geçen bir konuşma.  Aslında bu iki-üç cümle çocukların neler istediğini çok güzel anlatıyor.  Çocukların gözünde zengin olmak bisiklet, top, ip alabilmek. Doyasıya oynayabilmek.

Oysa bunları alabilmek için zengin olmak gerekmiyor. Sadece  anne-babaların hayata ve aileye dair bakış açılarını gözden geçirmeleri gerekiyor.  Nasıl ki bütün hayatı boyunca bir eve sahip olamamış ama çocuklarını okutmuş anne-babalar olduysa bugün de aynı şekilde birçok şeyden fedakarlık yapıp çocuklarının iyi eğitim almasını sağlamaya çalışan, onların mutlu birer çocukluk geçirmelerine yardımcı olmaya çalışan anne- babalar da var.

Geçenlerde bir taksici ile aramızda geçen  konuşma belki de anlayışa daha iyi bir örnek olacak.

Ramazandı. İftar saatine 15-20 dk var ve ben Yenibosna’dan Beylükdüzü’ne gitmek için taksiye bindim. Taksici abimiz yanına orucunun bozmak için bisküvi ve su aldıktan sonra yolumuza devam ettik. Ezanın okunmasıyla hızlıca birkaç bisküviyi yedi ve sigara kullanıp kullanmadığımı sordu.  Kullanmadığımı  söyleyince kendisi içmek için izin istedi.  İçeriye duman girmezse içebileceğini yoksa çok rahatsız olduğumu nefes alamadığımı söyledim. Sohbet böylece başlamış oldu.

-Abla biliyon mu bütün gün oruç tutuyorum, açlığımı o kadar hissetmiyorum ama şu merete dayanamıyorum. Bırakamıyorum da…

– Yeterince istemiyorsundur da ondandır.

Güldü.

-Doğru diyorsun, yemekten sonra pek keyifli oluyor!

-Hem sağlığına zarar hem de aylık, hesaplasan ne kadar masraf!

Bu arada sigaranın zararları konusunda konuşmak gibi bir niyetim yoktu. Hele ki   tanımadığım bir kişiyle aile ekonomisinden konuşup aile iç işlerine girmek gibi  niyetim hiç yoktu. Anlayacağınız “Her ailenin bir dengesi vardır” bahanesine sığınıp bir 4 saatlik yolculuğun artık son bulmasını istiyordum.  Ama zaten taksici abimiz sigaranın aile bütçesine zararını çoktan hesaplamış. Başladı anlatmaya.

-Bilmez miyim abla?   Ben hesapladım bunu.  Bir ayda, çocuğuma bisiklet alıyorum. çocuğum oyuncak istiyor pahalı diye almıyorum ama her gün iki paket sigara alıyorum.

??? ( Sanki taksici abimiz  bunu bir yerden okumuş.  Olmadı, birisi daha önce bu konuda onu epey bilgilendirmiş gibi geldi bana!!! 🙂

-O zaman söylenecek bir şey yok dedim.

Bilmeyen var, düşünmeyen var, bilip de yapmayan var!

mother_playing_with_kids_0

Tercihler hayatımızdaki öncelikleri ve  dolayısıyla da yaşantımızı da  belirler. Zengin olmak için para gerekiyor. Hayatımızda birçok şeyi yapmak, almak için de para gerekiyor ama çocukları mutlu etmek için paradan daha önemli şeyler var!

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s