1. Sınıf Annelerine Özel

Bir akşam, çocuğunuz bunalmış, ağlamaklı, siz de çıldırmış halde bulmuşsanız ve şimdi pişmanlıklar yaşıyorsanız bu yazıyı okumanın tam zamanı.

12_17_-_three_strategies_to_end_homework_wars-1024x683

Sevgili 1. Sınıf anneleri!

Çocuğunuz için yepyeni bir dönem. Değişimler, her zaman olduğu gibi  gene zorlayıcı. Eminim, daha dün gibi hatırınızdadır, hafta hafta, ay ay yaşanan değişimleri. Ek gıdaya geçişler, dişlerin çıkması, yürüme , konuşmaya başlama, tuvalet alışkanlığı. Hepsi de , hem sizin için hem de çocuğunuz için sıkıntılı dönemlerdi ama hepsi bir şekilde atlatıldı. Çocuğunuz yemek yiyior, yürüyor, dişleri çıktı,değil mi? Hepsini başardı.

Şimdi sıra okuma yazmayı öğrenmede. Elbette hiç bir dönemi kolay olmadığı gibi bu dönem de kolay olmayacaktır. Çünkü çocuğunuz hala oyun çocuğu aslında. Oynamak istiyor. 40 dk. bir sırada oturmak istemiyor. Eğlenmek, arkadaşlarıyla şakalaşmak, bahçede top oynamak istiyor ama  eğitimi sistemimiz ona tüm gün okulda olmasını bir sırada oturmasını ve a, e, l, n yazması için zorluyor.  Kendinizi hatırlayın. Siz okumayı kolay öğrenmiş miydiniz? Şimdilerde, çocukların daha erken yaşta okula başladığını düşünürsek siz onun yaşındayken muhtemelen evde, sokakta oyun oynuyordunuz.

İster istemez başka çocuklarla kıyaslıyoruz çocuğumuzu. Sınıfta okumayı yazmayı bilen çocuk var mı? Kim öğretti, kendisi mi öğrendi? Heceleyerek okuyanlar nasıl okuyor? Seviyeleri?…

 Kıyaslamanın sonu yok.

hateshomework-20150827165832-jpg-q75dx720y432u1r1ggc

Okuma yazma serüvenini ikinci kez yaşayan bir anne olarak  naçizane deneyim paylaşımlarım olacak.

  • Her çocuğun gelişimi farklıdır. Nasıl ki her çocuk yürümeyi, konuşmayı farklı ayarda yaptıysa okumayı sökmesi de  aynı dönemde olmayabilir, olmayacaktır da. Her çocuğun hazırbulunuşluluğu farklıdır.
  • Sabırlı ve sakin olun. Bir akşamda okumayı yazmayı öğrenmesini beklemeyin . Bu nedenle bir defa da çok alıştırma yapmaktansa azar azar her gün alıştırma yapmak, kitap okumak da etkilidir. İstikrar önemlidir.
  • Muhtemelen çocuğunuz ödev yapmayı da sevmeyecektir. Hele ki okul öncesi eğitimi aldıysa çizgi çizmekten bıkmıştır. Okulda bütün gün yaptığı şeyleri akşam yapmak istememesi de bence gayet doğal. Ödev yapmak istemeyen çocuğu ödev yapmasını sağlamak ile zorlamak arasında da o kadar ince bir çizgi var ki, muhtemelen siz bu sınırı kolayca aşmış olacak ve kendinizi çocuğunuzla çatışma halinde bulacaksınızdır. Bu noktaya dikkat! Aslında en güzeli tüm gün eğitim gören çocuklara ödev verilmemesi. Yani sabah 8’de okulda, akşam 5’te evde olan çocuğa bir de ödev  .. Üzerinde düşünülmesi gerekiyor!!!
  • Öğretmenin görevini üstlenmeyin. Siz annesiniz, babasınız.
  • Şunu unutmayın! Çocuğunuz mutlaka okuma yazmayı öğrenecek. Biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Ona bu zamanı tanıyın!

 

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s