Okumayı Sevdiren Kitaplar-Kitapsever Bay Tilki

bay-tilkiÇocuklara Okumayı Sevdiren Kitaplar yazı dizisinin ikincisiyle karşınızdayım. Okuma ve kitap sevgisine farklı bakış açısıyla, sıradanlıktan uzak konusu ve üslubuyla dikkat çeken ve çocuklarımın beğenisi kazanan bir kitap dizisi Bay Tilki’nin maceraları.

Küçük Bay Tilki, kitapları çok seven bir tilki.  O kadar çok seviyor ki harflerin, cümlelerin üstüne bir tutam tuz ile biraz karabiber serperek lezzetine lezzet katıyor.  Bu tutkusuyla yalnızca kültür gereksinimini değil, açlığını da gideriyor.

Bu noktada, araya girerek bir not eklemek istiyorum. Yazarın, okuma açlığı gibi soyut bir kavramını yiyecek açlığı ile somutlaştırması küçük yaştaki okurların anlamasını  kolaylaştırdığını düşünüyorum ve açıkçası çok akıllıca buldum.

Bay Tilki’nin, günde en az üç öğün yemesi gerek; kitaplar pahalı olduğu için bu harcamaya uzun süre dayanması  elbetteki zor. Üstelik, okudukça açlığı gittikçe artıyor.

Çok sayıda kitabın olduğu bir yeri yani kütüphaneye keşfedince her gün kütüphaneye gidip gelmeye başlıyor. Ta ki kemirilmiş, salyalı kitap şikayetleri artmaya başlayıncaya dek.   Kütüphaneye girmesi yasaklanan tilki artık  broşür ve ucuz gündelik gazete kağıtları beslenmeye  çalışınca niteliksiz beslenme yüzünden sindirim sistemi bozuluyor. 

Bu arada, ben ilk defa okumanın da nitelikli  olması gerektiği, seçerek okumanın önemini anlatmaya çalışan bir çocuk kitabına rastladım. Bu nedenle kitap  bu, benim için bir artı.

Açlığına dayanamayan Bay Tilki’i kitap çalınca tutuklanıyor. Cezası ise; Okuma yasağı! Her icat ihtiyaçtan doğar sözünü doğrularcasına Bay Tilki, okuma açlığını giderecek bir yöntem buluyor. Artık bundan sonrasını anlatmayayım da kitabın tadı kaçmasın. 

Bence hiç de sıradan bir çocuk kitabı değil. Konusu,  görselleri, baskısıyla çok kaliteli ama  benim için asıl önemli olan,  kitapları bir çırpıda okuyan kızımın da , okurken tadını çıkara çıkara okuyan ama çoğunlukla okutan(!), resimlerindeki bütün ayrıntıları tek tek  inceleyen oğlumun  da  Bay Tilki’nin maceralarını çok beğenmiş olmaları.

Ben, çocuk kitaplarında, farklı boyutta harfler içeren metinleri ve  detaylı çizimlere bayılıyorum. Tek tip düz yazı yerine yamuk yumuk yazılmış, farklı fontlarla öne çıkartılmış kelimelerin, sıradışı görsellerin çocukların  daha çok ilgisini çektiğini düşünüyorum.

bay-tilki-2Bay Tilki’nin ikinci kitabı “Bay Tilki ve Kırmızı İp” ise artık okuma kavramının yanı sıra kitap yazma ve yayınlama ile bu işin etik kavramları üzerinde duruyor.  Nasıl  mı dersiniz? gene de çok açıklamak istemiyorum ama   sadece şunu belirteyim. İkinci kitapta  artık çok ünlü bir yazar olan Bay Tilki’nin evinin bodrum katında bulunan ve kitap yazmak için biriktirdiği fikirleri çalınır. Derdini polise anlatamaz çünkü polis çalınan şeylerin değerli olduğunu düşünmüyordur.   Gene, konuyu daha fazla anlatmayayım  ve okumasını  size  bırakayım. 

Okuma açlığı , fikir hırsızlığı gibi kavramların üzerinde duran  ve   bir hayvanın nezdinde tuhaf olaylarla anlatan kitabın, çocukların çok  ilgisini çekecektir. Keyifli okumalar…

Okumayı Sevdiren Kitaplar-Kitapsever Bay Tilki” üzerine 2 yorum

  1. Kitaplardan sayenizde haberdar oldum. Çocuklarım olduğundan bu yana nitelikli içerik konusuna dikkat etmeye çalışıyorum. Oldukça doyurucu sayıda çocuk kitabı var Türkiye’de. Ancak şahsen ben ciddi eleştirmen ve dergi eksikliği duyuyorum. Bazı bloglar bu konuda oldukça yol gösterici neyse ki. Çocuk kitabı yazarlarının, kitap eleştirmenlerinin bu konuya biraz daha eğilmelerini isterdim doğrusu.

    Ayrıca çocuk kitaplarının sınıflandırılmasında yaş kriterinin de yanlış veya eksik yönlendirici olduğunu düşünüyorum. Gerek yok bana kalırsa. Bunun yerine içerikle ilgili bilgilere daha net bir şekilde arka sayfa tanıtımında yer verseler daha çok faydalanırım.

    İçerikte didaktik bir anlatım yerine, eğlendirici ve somutlaştırıcı bir anlatım da çok önemli. Bu anlamda yukarıdaki kitapları okumayı da çok istedim yazınıza dayanarak.

    Biraz dağınık yazdım ama bu yazı, yukarıdaki post için size bir teşekkür mahiyetinde olsun 🙂 sevgiyle…

    Beğen

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s